שתף קטע נבחר

כנס דוחא: ח"כ טיבי רשום כמייצג את פלסטין

ברשימת המשתתפים הרשמית של "פורום דוחא" הנערך כעת בבירת קטאר, מופיע טיבי בראש המייצגים את פלסטין, לפני חברי ממשלה ברשות. ישראל ביתנו דרשה דיון דחוף בכנסת כדי להדיחו מתפקיד סגן יו"ר הכנסת, גם סגן שרת החוץ זעם. לשכת טיבי: ההזמנה אישית, אין ייצוג לפי מדינות

מדינה: פלסטין; מקום עבודה: כנסת ישראל. אחמד טיבי, יו"ר סיעת רע"מ-תע"ל בכנסת, רשום כמשתתף בכנס "פורום דוחא" השמיני כבעל נתינות פלסטינית. כך עולה מעיון ברשימת המשתתפים של הכנס, הנערך בימים אלה בבירת קטאר - שם התעמת אמש (יום ב') טיבי עם שרת החוץ ציפי לבני.

 

ברשימת המשתתפים נכללים 537 אישים, כשבמשלחת ישראל 23 נציגים בראשות לבני. את פלסטין מייצגים שישה - וטיבי בראשם. לכל אחד מהמשתתפים מצוין "מקום העבודה", ואצלו נכתב בעמודה זו: "כנסת ישראל, ערבי".


רשימת המשתתפים הרשמית של הכנס

 

טיבי מופיע ברשימה לפני שמו של השר הפלסטיני לעבודות ציבוריות, שיכון ותקשורת מוחמד קמאל חסונה, לפני חבר הפרלמנט מוסטפה קמל ברגותי, סגן שר הכלכלה ג'ווד נאג'י עוואד חירזאללה,

 ושני נציגים פלסטינים נוספים הקשורים לרשות. אגב, מטעם ממשלת החמאס בעזה לא יצא הפעם אף משתתף לפורום דוחא.

 

רישום ארץ מוצאו של טיבי כפלסטין עורר כצפוי תגובות נזעמות בימין, וגם בממשלה. סגן שרת החוץ, ח"כ מג'לי והבה מקדימה, אמר: "הגיע הזמן שאחמד טיבי יחליט איזו מדינה הוא מייצג. זכותו של טיבי לייצג כל מדינה או ישות מדינית שהוא רוצה, אך הוא לא יכול להיות חבר פרלמנט של מדינה אחת, ובאותה עת לייצג בכינוסים בינלאומיים ישות מדינית אחרת".

 

"בכוונתי לפנות לוועדת האתיקה של הכנסת בכדי שתבחן את ההשלכות המשמעתיות והאחרות של החלטתו של חבר כנסת ישראל לשמש כנציגה של ישות מדינית אחרת", ציין והבה.

 

זעם בימין: "או שיעזוב לבד, או שנעזור לו"

סיעת ישראל ביתנו ביקשה לערוך כינוס פגרה מיוחד של הכנסת, על-מנת להדיח את אחמד טיבי מתפקידו כסגן יושבת ראש הכנסת. יו"ר הסיעה, ח"כ אביגדור ליברמן, ניצל עוד הזדמנות לתקוף: "טיבי חייב לעבור מכנסת ישראל לפרלמנט הפלסטיני של רמאללה. האיש הוא גיס חמישי במלוא מובן המילה. הוא מנצל את תפקידו כחבר כנסת על מנת לפגוע במדינת ישראל ולהרוס אותה מבפנים, כפי שמוכיח המקרה הזה", אמר.

 

ח"כ יואל חסון, מצליף סיעת קדימה, אמר בהקשר זה: "אולי הגיע הזמן שאחמד טיבי יחיה בשלום עם הגדרתו כפלסטיני ויעזוב אותנו ואת כנסת ישראל במנוחה.

 אנו צריכים לבחון בכנסת בעקבות פרסום זה והתנהגותו בכלל, אם נמשיך לקבל אותו כשווה בין שווים. אם לא יעזוב לבד, נבחן כיצד לסייע לו בכך".

 

ח"כ ד"ר יובל שטייניץ (ליכוד), יו"ר ועדת חוץ וביטחון לשעבר, קרא לחוקק חוק שיבטל אוטומטית את חברותם בכנסת של ח"כים "הנוסעים ללא אישור למדינות אויב, או נוהגים כבמקרה זה, כמשרתי מדינות וארגונים הנמצאים בעימות עם מדינת ישראל. יש גבול לחוצפה".

 

לפני כעשרה ימים, בעקבות שהייתו הקצרה של טיבי בביירות, הודיעו חברי הכנסת זבולון אורלב (איחוד לאומי - מפד”ל) ואסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו) כי יאיצו את חקיקת החוק לפיו מי שיבקר במדינת אויב לא יוכל להיבחר לכנסת.

 

לאחר שיחה עימו מקטאר, מלשכת ח"כ טיבי דחו את הטענות ומסרו כי "חבר הכנסת קיבל הזמנה אישית לכנס בדוחא משלטונות קטאר.

על ההזמנה ועל מסמכים אחרים מהכנס כתוב שבא מישראל. אין בכנס זה משלחות של מדינות, יש הזמנות אישיות ולכן טיבי אינו נציג של פלסטין, או כל מדינה אחרת.

 

"חוץ מזה", הוסיפה יועצת התקשורת שלו בחיוך, "אפילו ראש הממשלה לשעבר אריאל שרון כינה אותו פעם מעל הדוכן חבר כנסת פלסטיני".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
טיבי. בראש הפלסטינים
צילום: חגי אהרון
והבה. השלכות משמעתיות
צילום: ראובן קפוצ'ינסקי
מומלצים