שתף קטע נבחר

גילתה אזרחות טובה, וקיבלה דרישת תשלום משירותי הכבאות

אזרחית שהזמינה שירותי כבאות לאחר שהריחה גז בבניין בו עבדה, קיבלה דרישת תשלום עבור ההזמנה. היא תבעה את שירותי הכבאות, ופוצתה ב-1,000 שקלים

בית המשפט חייב את שירותי הכבאות בחיפה לפצות ב-1,000 שקלים עו"ד שהתריעה אודות מפגע גז בכניסה לבניין בו עבדה, אולם קבלה דרישת תשלום משירותי הכבאות ואף מכתב התראה לאחר 4 שנים.

 

ביולי 2003 הריחה התובעת, עו"ד במקצועה, ריח של גז בכניסה לבניין בו נמצא מקום עבודתה בחיפה. התובעת לא טמנה ראשה בחול, התקשרה והודיעה טלפונית למשטרה אודות המפגע ומסרה את פרטיה לשוטר, שביקשם כדי לוודא שאין מדובר בתלונת שווא והבטיח כי יישארו חסויים.

 

לאחר זמן מה, הגיע למקום רכב כיבוי אש. אחד הכבאים התקשר לתובעת וביקשה להגיע למקום על-מנת שתצביע על המקום בו ניתן להריח את ריח הדליפה האמורה. התובעת נענתה לבקשה, ולאחר מכן הוזמנה חברת הגז הקשורה למיכל הגז והדליפה תוקנה.

 

אלא שמספר ימים לאחר מכן קיבלה התובעת, להפתעתה, דרישת תשלום משירותי הכבאות על סך 244 שקלים עבור שירותי הכבאות שסופקו לה.

 

התובעת הגיבה במכתב המפרט את השתלשלות האירועים, אולם תחת תשובה על מכתבה, קיבלה לאחר 4 שנים מכתב התראה שנשלח ממשרד עו"ד המטפל בגביית החובות עבור שירותי הכבאות, לפיו התובעת לא שלמה את חובה והיא מחויבת בתשלום 491 שקלים.

 

התובעת פנתה באמצעות אביה, שאף הוא עורך דין, במכתבים אל השר לבטחון פנים, אך ללא הועיל. בשל נזקיה, הוצאותיה, טרדתה, עוגמת הנפש ובזבוז הזמן שנגרמו לה, העמידה התובעת נזקיה על סך של 10,000 שקלים.

 

לטענת שירותי הכבאות, התובעת היא זו שקיבלה את השירות, ולפיכך בקשת תשלום האגרה נשלחה אליה כדין.

 

התנהלות לא ראויה של שירותי הכבאות

השופט ערן קוטון, מבית המשפט לתביעות קטנות בחיפה, קבע כי כאשר שירותי הכבאות באים לקבוע מיהו "מקבל השירות", ראוי שקביעה זו תיעשה אגב הפעלת שיקול דעת ובחינת כלל הנסיבות הרלוונטיות. לדבריו: "ברי שבעליו של מיכל הגז הדולף בדוננו, אשר ניתן לאיתור, ראוי שיהיה מחויב יותר מן התובעת, אם לא בכלל התשלום הנדרש, כמו גם ועד הבית בו ממוקם המיכל, או למצער, בעליו של המשרד בו עובדת התובעת כשכירה".

 

השופט הוסיף, כי "הניסיון להטיל את החוב על הראשון מבין כלל מקבלי השירות הפוטנציאליים העולה ברשתם של שירותי הכבאות, מעביר מסר בלתי חינוכי, עשוי להוביל לצמצומם של גילויי אזרחות טובה וניסיונות לעזור לזולת. כן עלול הוא לגרום לאזרחים ישרים שלא לרצות לשתף פעולה עם הרשויות לשם מניעת סכנות".

 

לאור האמור נקבע, כי על שירותי הכבאות לפצות את התובעת ב-1,000 שקלים בגין הנזקים שנגרמו לה עקב השתלשלות האירועים.

 

לעיון בפסק הדין

 

לאתר המשפט הישראלי - פסק דין

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים