שתף קטע נבחר

מהיום: מחירי הלחם עולים ב-4%

לחם אחיד יעלה 4.75 שקלים במקום 4.6 שקלים, וכך גם הלחם הלבן. לחם אחיד פרוס יעלה 7.15 שקלים במקום 6.9 שקלים. איגוד האופים החליט על עליית המחירים לאחר שבמשרד התמ"ת לא הגיבו לבקשתו לייקור. הסיבה לייקור - עליית מחירי החיטה בעולם

מחירי הלחם עולים היום (ד') ב 4%. איגוד האופים פנה באמצע חודש מרץ לצביה דורי, המפקחת על המחירים במשרד התמ"ת וביקש את אישורה להעלאה. במשרד התמ"ת לא הגיבו לפניית האיגוד וכך החליט האיגוד באופן חד צדדי לבצע את עליית המחירים.

 

לחם אחיד יעלה 4.75 שקלים במקום 4.6, וכך גם הלחם הלבן. לחם אחיד פרוס יעלה 7.15 שקלים במקום 6.9 שקלים.

 

חוק פיקוח המחירים מאפשר לבעלי המאפיות להעלות מחירים באופן חד צדדי, אם לא קיבלו את תשובת המפקחת על המחירים בתמ"ת במשך 30 יום, כך שהצעד של האופים נחשב חוקי."חיכינו את ה-30 יום שנדרשים לפי החוק אבל ראינו שבתמ"ת אין עם מי לדבר", אמר ל-ynet מנכ"ל מאפיות אנג'ל, ירון אנג'ל, "אני חושב שהתמ"ת פשוט החליט להפסיק לייקר את הלחם בעצמו ויצר שיטה, שבה אנחנו נאלצים לייקר את הלחם חד-צדדית, והאחריות מתגלגלת עלינו".

 

בחודש דצמבר האחרון התייקר הלחם ב-10.6%, גם כן כצעד חד צדדי של איגוד האופים, ללא אישור משרד התמ"ת. לאחרונה הודיע שר התמ"ת, אלי ישי, כי בכוונתו להסיר את הפיקוח על מחירי הלחם, ובמקביל לפצות את השכבות החלשות, אך חזר בו מהחלטתו.

 

התייקרות הקמח שגוררת לעליית מחיר הלחם נובעת מהתייקרות החיטה בעולם, כחלק מגל התייקרויות של מוצרים רבים הפוקד את תעשיית המזון העולמי. החיטה עלתה מאז תחילת השנה בכ-200% והקמח התייקר בעקבות זאת בכ-100%.

 

חלק מגל ההתייקרויות

התייקרות הלחם מצטרפת לגל גדול של עליות מחירים, שהשתקף היטב במדד המחירים לצרכן לחודש מארס, שהתפרסם אתמול. המדד הפתיע את הכלכלנים כאשר הצביע על עלייה של 0.3%, בניגוד לתחזיות שדיברו על מדד אפסי או שלילי. הכלכלנים הניחו שגל ההתייקרויות יתקזז עם הוזלת מחירי הדיור בשל ירידת הדולר, והופתעו לגלות שגם הדיור התייקר.

 

אלא גם מחירי מוצרי המזון עלו מאוד: מדד מחירי המזון עלה ב-1.6 אחוזים. התייקרו במיוחד: מיונז (8.1 אחוזים), עוף טרי (6.8 אחוזים), בצק ומוצרי בצק קפואים (6.5 אחוזים), דגים טריים (5.5 אחוזים), מרגרינה (5.1 אחוזים), שמן (4.7 אחוזים), מזון לתינוקות (3.7 אחוזים), קמח לבן (3.2 אחוזים), בירה לבנה (3.1 אחוזים), חלב (3.0 אחוזים).

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
התייקרו שניה בתוך פחות מחצי שנה
צילום: שאול גולן
מומלצים