שתף קטע נבחר

כתבי דרווין זמינים לקריאה באינטרנט

אוסף כתבי היד של דרווין, הכולל 90,000 דפים של זיכרונות, מחקרים וטיוטות של פרקי "מוצא המינים" עלה לאוויר באתר Darwin Online

כתבי דרווין המוקדמים, לרבות הנוסחים המוקדמים של פרקי "מוצא המינים", עלו הבוקר לרשת והם זמינים לכל הגולשים. אוסף כתבי היד של אבי תורת האבולוציה, צ'רלס דרווין, נתרם ב-1942 על ידי משפחתו לאוניברסיטת קיימברידג'. עתה, נסרקו הדפים והם זמינים לקריאה חינם באתר Darwin Online.

 

האוסף, בן 90,000 הדפים, כולל רשימות שערך דרווין במסעותיו לדרום אמריקה, בין השנים 1831 – 1836. כמו כן כולל האוסף טיוטות רבות לפרסומיו המדעיים החשובים ביותר של דרווין וגם קטעי יומן רבים, השופכים אור על קווים שונים באישיותו.

 

צ'רלס דרווין נחשב עד היום לאחד המדענים החשובים והשנויים במחלוקת בתולדות האנושות. מחקריו, ובראשם הספר "מוצא המינים" שיצא לאור ב-1859, מהווים את התשתית התיאורטית לביולוגיה ולרפואה של ימינו. יותר מכל ידוע דרווין כאיש שהעלה לראשונה את הסברה כי מקור הגיוון בין יצורים בטבע הוא בתהליך של ברירה טבעית, במהלכו משתנים יצורים בהדרגה על מנת להתאים את עצמם לתנאי החיים.

 

דעותיו של דרווין בנוגע למוצאם של מינים שונים, התנגשו עם כמה עקרונות בסיסיים של הדת ונחשבים עד היום לכפירה בקרב חוגים מסוימים. להשקפותיו הייתה השפעה מכרעת על המדע, הפוליטיקה והתרבות המודרנית. דמותו ודעותיו משמשים עד היום בסיס לויכוח ציבורי, במהלכו נשמעות דעות נחרצות, ולעיתים בלתי מבוססות, לגבי דמותו ההיסטורית ויחסו אל הדת ואל התיאוריה שפיתח. העלאת כתביו לאינטרנט מאפשרת לראשונה לכל אדם עם מחשב לקרוא את דעותיו האישיות ואת הנוסח המקורי של ספריו.

 

האוטוביוגרפיה של דרווין, יצאה לאור לאחרונה בעברית, בהוצאת "רסלינג".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צארלס דארווין כפי ש צולם ב 1875
צילום: איי פי
מומלצים