שתף קטע נבחר

להטעין סלולארי על הברך

מתקן חדש המורכב על הברך יפיק חשמל מתנועת הברך בזמן הליכה

כשסוללת הטלפון הנייד שלנו עומדת להתרוקן, הפעולה המתבקשת היא לטעון אותה מחדש באמצעות חיבור לשקע החשמל. אולם בקרוב נוכל אולי לטעון אותה באמצעות הברך הנעה שלנו. כך על פי מקס דונלן (Donelan) מאוניברסיטת סיימון פרייזר בבורנבי שבקנדה.

 

דונלן פיתח מתקן המורכב על הברך ומפיק חשמל מתנועת הצעידה של ההולך. הפקת אנרגיה באמצעות מתקן זה דורשת רק מעט מאמץ מעבר למאמץ הנדרש להליכה רגילה, בלא המתקן. המתקן מעביר חלק מאנרגיית התנועה של הרגל למערכת גלגלי שיניים שבתוכו. אלה מחוברים לגנרטור המגלגל את אנרגיית התנועה לאנרגיה חשמלית.

 

מכשירים להפקת חשמל באמצעות תנועת היד, למשל עבור מקלטי רדיו ופנסים, נמצאים בשימוש זה שנים אחדות, אך יעילותם נמוכה. יעילות המתקן המחובר לברך הוכחה כגבוהה בהרבה. המתקן נוסה על-ידי שישה אנשים שפסעו על מתקן הליכה, וההספק החשמלי הממוצע שהתקבל מהליכתם היה 5 ואט בקירוב ממתקן יחיד. הספק זה יכול להפעיל 10 טלפונים ניידים במקביל.

 

המתקן יוכל לשמש להפעלת טלפונים ניידים, אך גם להפעלתם של מכשירים אחרים. למשל, גפיים תותבות ושתלים אלקטרוניים רפואיים (כגון קוצב לב). הוא יוכל לשמש חיילים הנמצאים במשימות ארוכות המאלצות אותם להיות רחוקים מרשת החשמל. כמו כן יוכל המתקן לשמש טיילים, צוותי חירום וכל אדם או קבוצת אנשים הזקוקים למקורות אנרגיה חשמלית ורשת החשמל אינה זמינה עבורם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים