שתף קטע נבחר

הרב עמאר להורים: לחנך בלי אלימות

לקראת הפסח, בחר הרב הראשי להזהיר את ההורים מאלימות ועלבונות כלפי ילדיהם - "דרכי חינוך משובשות המשחיתות את הילדים ומכתימות כתמים בנפשם" וקובע: "הקב"ה אוהב ונותן שכר למי שמטפל בבני ביתו בנחת"

לקראת החג טרח הרב הראשי לישראל, הרב שלמה משה עמאר, להקדיש דברים לנושא הנמצא בכותרות -  האלימות נגד ילדים. בתחילת דבריו מדגיש הרב עאמר את אחת המצוות החשובות בליל הסדר, היא מצוות "והגדת לבנך": "והילדים שואלים בנעימה מה נשתנה...וההורים משיבים ברוך ובטוהר לפי דעתו ויכולתו של הבן או הבת כדי להשריש אמונת השם בליבם הטהור, באמירה רכה ובשפה ברורה ובנעימות של חן. ואין לך דרך חינוך יפה מזו, אין דרך יעילה יותר מדרך זו, דרך שסללו חכמינו וקדמוננו במחשבה עמוקה של חוכמה ודעת", קובע הרב עאמר.

 

בהמשך דבריו מתייחס הרב עמאר לדרך החינוך אשר יש להתרחק ממנה: "וכמה יש להתרחק מדרכי חינוך משובשות המשחיתות את הילדים ומכתימות כתמים בנפשם וקל וחומר שיש להתרחק בתכלית מדרך האלימות והעלבונות כלפי ילדים, שמלבד שהם בני אנוש עם צלם אלוקים, ויש לכבדם ולאהבם באמת וביושר, חובה מוטלת עלינו לשים ליבנו לרגישות היתרה של הילדים, שלא נגרום להם זעזועים העלולים להביאם למשברים קשים. ולא רק שאין בדרכים ההן תועלת חינוכית כלל אלא גם זאת שמתלמדים מההתנהגות רעה זו לפתור בעיותיהם באלימות פיזית ומילולית, ומזה יורדים מדחי אל דחי חס וחלילה, ואחריתו מי ישורנו", מצר הרב עמאר בדבריו.

 

בהמשך מפציר הרב הראשי בהורים בפרט ובחברה בכלל להבין את המשמעות שבאחריות גידול הילדים: "נדע ונבין שילדינו הם עתידנו ועתיד אומתנו ואין לנו אוצר יקר מהם", כותב הרב ומבקש לשמור על הילדים, "מתוך ידיעה שמבינים הם ויש להם שיקול דעת והיגיון בריא".

 

את דבריו מסיים הרב עמאר בתקווה ש"לא יכעס אדם על טרדות הילדים ולא ימאס בטיפול בהם ובבעיותיהם כי יש שכר לסבלנותו והם מעריכים את זה נאמנה ומשיבים על זה בכך שעולים על דרך המלך וגורמים נחת אמיתית להוריהם מחנכיהם ויש שכר לעמל הזה גם מן השמים שהקדוש ברוך הוא אוהב מי שמטפל בבניו ובני ביתו במשובה ונחת ומשפיע לו ברכה עד בלי די".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים