שתף קטע נבחר

רועש יותר מן הדממה

מלחמת יום כיפור תפסה את צה"ל - ואת קול ישראל - לא מוכן. נאומה של גולדה מאיר לאומה, לאחר ההתקפה של מדינות ערב, נקטע על ידי פריצת סיסמאות להפעלת צופרי האזעקה. רגע מצמרר של היסטוריה מהארכיון של קול ישראל

 

 

ביום שישי, ה-5 באוקטובר 1973, קיבל מנהל קול ישראל משה חובב הודעה שטוב יעשה אם יכין תורני כוננות ליום הכיפורים - למקרה שיהיה צורך להפר את דממת הקודש של התקשורת. בשבת, יום הכיפורים, צלצל הטלפון בביתו והוא נקרא להגיע לרדיו.

 

על פי הנחיות הממשלה הוחלט שהשידור ייפתח בשעה שתיים בצהרים במהדורת חדשות. אריה גולן, הקריין הראשי, עלה לשידור ואחרי הפיפסים, שהפעם באמת החרידו את הדממה, פתח את המקרופון. בסרטי ההקלטה של קול ישראל נשתמרה רק המהדורה השניה שקרא.

 

בשעה שש ורבע בערב השמיעו קול ישראל והטלוויזיה הישראלית את דבריה של ראש הממשלה דאז, גולדה מאיר. דבריה של גולדה ברדיו נקטעו על ידי "פריצה" של סיסמאות להפעלת הצופרים. למרבה האירוניה זה היה שוב אריה גולן - הפעם בהקלטה שנעשתה עוד כשהיה קריין בגלי צה"ל.

 

הקטע לקוח מתוך התקליטור "קולה של המדינה", המצורף לספר "קול ישראל מירושלים - מדינה מאחורי מקרופון", שהוציאה רשות השידור לרגל חגיגות ה-60 לישראל. רוצים עוד? כנסו לכאן.

 

פרויקט מיוחד: היסטוריה ישראלית על ציר הזמן - לחצו כאן

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלחמת יום כיפור. הפתעה
צילום: חנניה הרמן, לע"מ
צילום: באדיבות הערוץ הראשון
מאיר. נקטעה
צילום: באדיבות הערוץ הראשון
לאתר ההטבות
מומלצים