שתף קטע נבחר

גורם בחמאס: ניתן לסכם על רגיעה בתוך ימים

הארגון הסכים לקיים רגיעה ברצועת עזה, מבלי להתנות אותה בכך שתתקיים בו זמנית בגדה המערבית. גורם בחמאס אישר ל-ynet כי המגעים מתקדמים באופן חיובי, וכי ניתן להגיע להסכם בתוך ימים, "אם לא תהיה הסלמה מצד ישראל". בירושלים מסרבים להתרגש: "לא ידוע לנו על הסדר רגיעה"

בחמאס מאשרים כי הושגה התקדמות מסוימת במגעים עם מצרים להשגת רגיעה. גורם בחמאס אמר הבוקר (יום ג') ל-ynet כי הארגון קיבל את העיקרון של התחלת הרגיעה ברצועת עזה, מבלי להתנות אותה בכך שתתקיים בו זמנית בגדה המערבית. לדברי הגורם, בחמאס מוכנים כי בשלב הראשון תתקיים הרגיעה באזורי ברצועה ורק בשלב מאוחר יותר היא תכלול גם את הגדה.

 

הגורם הוסיף כי בחמאס דורשים ערבויות לכך שהסכם הרגיעה יכלול הקלה משמעותית במצור על הרצועה, כולל פתיחת מעבר רפיח וכל מעברי הסחורות.

 בעניין המחלוקת על מעבר רפיח, אמר הגורם כי בחמאס מוכנים לנוסחה הקובעת שלתנועה לא תהיה מעורבות ישירה בסוגיית פתיחת וסגירת המעבר, אך דורשים שמצרים תהיה זו שתחזיק ב"מפתח ההחלטה" אם ומתי לסגור את המעבר.

 

בסך הכל, מאשר הגורם, מתקדמים המגעים באופן חיובי. לדבריו, "אם לא תהיה הסלמה מצד ישראל, לצד נכונות ישראלית אמיתית להגיע להסכמות, העניין יהיה אפשרי בתוך ימים". יחד עם זאת, מדגיש הגורם כי חמאס ישמור לעצמו את הזכות  להמשיך בפעילות ברצועת עזה, אם לא תקבל ישראל את כל תנאי הרגיעה.

 

"אנו לא יורים רקטות מזה מספר שבועות, אבל אנו יכולים להכאיב לישראלים בפעולות כמו שהיו בכרם שלום וכמו שהיו במרכז הרצועה. המוטיבציה להמשיך קיימת ועל ישראל האם פניה לרגיעה או להסלמה", אמר. גורמים פלסטינים המעורבים במגעים אמרו ל-ynet כי לפי שעה, האינטרס של כל הצדדים להגיע להסכם רגיעה בימים הקרובים.

 

גורמים מדיניים בכירים בירושלים סירבו להתרגש מהידיעה על ההסכם המתגבש. "לא ידוע לנו על קיום משא ומתן או הסדר רגיעה", אמרו, "חמאס היה ונותר ארגון טרור האחראי, בין היתר, לפיגועים האחרונים במסופי הגבול ברצועת עזה".

 

דיווח במצרים: הסכם עקרוני עם חמאס

העיתון המצרי "אל-אהראם" פרסם הבוקר כי מצרים הגיעה להסכם עקרוני מול חמאס בנוגע לרגיעה עם ישראל. לפי הדיווח, ראש המודיעין המצרי עומר סולימאן צפוי להגיע לישראל בקרוב, כדי להציג בירושלים את תוצאות המגעים, בדרך להסכם סופי.

 

במקביל, דיווח העיתון הכוויתי "א-ראי" מפי מקורות מצריים רמי דרג כי הסכם הרגיעה נמצא בשלב מתקדם של הבשלה, וכי כעת ממתינים המצרים לסיום ההתייעצויות בין ראשי חמאס בדמשק ולהגעתם של בכירי חמאס למצרים, כדי לקבל את תשובתם.

 

אם התשובות שישמעו המצרים יהיו ברורות ומספיקות, צפוי סולימאן לצאת לישראל כדי לנסות ולהשיג ערבויות ליישום ההסכם. לפי אותם המקורות, ההסדר "שואף להבטיח רגיעה שפירושה הפסקת כל הפעולות (של חמאס), תמורת הסרת המצור מעל רצועת עזה. בנוסף, נושא חילופי האסירים צפוי להידחות בין הצדדים לשלב הבא, אולם ישראל מציבה עוד מספר תנאים ובכללם הפסקת ההברחות במהלך הרגיעה, וכן הפסקת פיתוח הנשק מצד חמאס".

 

בהכנת הידיעה השתתף רוני סופר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
סולימאן. יבוא לביקור?
צילום: רויטרס
מומלצים