שתף קטע נבחר

מחאת חמץ בי-ם: עשרה חילונים מול מאות חרדים

שתי הפגנות בעד ונגד חוק החמץ התקיימו בירושלים. ראש העדה החרדית, הרב יצחק טוביה וייס, השווה את החילונים המפגינים לבן הרשע בהגדה של פסח. אחד מקומץ החילונים שהפגינו אמר: "הגיע הזמן שכל אדם בארבע אמותיו יעשה מה שהוא רוצה"

האדישות החילונית הגיעה לרחובות ירושלים. מאות חרדים הפגינו אחר הצהריים (יום ג') בכיכר השבת במחאה על החלטת בית המשפט למכור חמץ בפומבי. במקביל, הפגינו רק עשרה חילונים - שרובם הגיעו מתל-אביב, ברחוב המלך ג'ורג' בעד ההחלטה. החילונים הניפו שלטים שעליהם נכתב "כופים-נמאסתם". שלושה מהמפגינים עוכבו בידי השוטרים ושוחררו כעבור זמן קצר.

 

 

להפגנה בכיכר השבת הגיעו חרדים, תושבי היישוב הישן בירושלים, המתגוררים בשכונת מאה שערים ובסביבותיה. על במה ניידת עלו בזה אחר זה רבנים ומחו נגד ההחלטה המתירה למכור חמץ בפומבי.

 

הרב יצחק טוביה וייס העומד בראש העדה החרדית אמר: "אנחנו לא מדברים אל זוללי החמץ. על אלו אנו אומרים אם היו שם לא היו נגאלים".

מחאה אחרת
התערטל בסניף טיב-טעם / אבי כהן
צעיר חרדי הגיע לסניף טיב טעם בבת-ים, פשט את בגדיו ונשאר כשרק גרב מולבש על איבר מינו. הוא הסביר שפעל במחאה על הפרשנות המשפטית שהגדירה חנות כמקום לא-פומבי - ולכן לטענתו גם אין להעמידו לדין
לכתבה המלאה

בכך השתמש וייס בביטוי המופיע בהגדה כאשר דנים בבן הרשע. "אנחנו צריכים לדבר בשביל עצמנו, שבפעם הראשונה אחרי 60 שנה, שקיימת מדינת ישראל באים ומחוקקים חוקים כאלו הפוגעים בציפור הנפש של עם ישראל".

 

עמרם הופמן, אחד מרבני העדה החרדית, זעק מעל הבמה: "אחים ואחיות, אתם לא יהודים? זה לא מפריע לכם? החמץ בפסח יביא לחורבן ירושלים. רק הטיפשות שלהם הורסת את ירושלים. אם אתם לא בוכים על חמץ בפסח, ירושלים לא תהיה בידינו". 

 

החילונים מצידם תיכננו להתקדם לכיוון האזור החרדי, אך שוטרי מג"ב מנעו זאת בעדם. כשדרשו המפגינים לדעת באיזו זכות הם מונעים מהם להפגין - ענו להם השוטרים: "אלו ההוראות שקיבלנו". המפגינים החילונים ניסו להתקדם מכיוון אחר, אך השוטרים לא איפשרו להם לעזוב את מתחם מרכז העיר.


תושבי מאה שערים הגיעו להפגין (צילום: גיל יוחנן)

 

אחד המפגינים, דוד סלע, הודה כי אדם המעוניין לקנות חמץ בפסח יכול לעשות זאת בקלות רבה. הוא הסביר כי מטרת ההפגנה היא עקרונית: "הגיע הזמן שהדת תיכנס למקום הראוי לה ושכל אדם בארבע אמותיו יעשה מה שהוא רוצה. המדינה ומוסדותיה חייבים להיות חופשיים מדת וזה בסיס המחאה".

 

בקרב עוברי האורח הירושלמים עוררה הפגנתם של החילונים תגובות שונות.

רפי דן מלוד, שטייל בירושלים עם שני ילדיו, אמר למפגינים החילונים: "אתם לא יהודים, אתם ישראלים. זה גרוע מאוד מה שאתם עושים".

 

אודי הורוביץ, סטודנט תושב מרכז העיר דווקא תמך במפגינים. ל-ynet הוא הסביר: "הכול התחיל מפרובוקציה של ראש העיר אורי לופוליאנסקי, ששלח פקחים בשנה שעברה לחנויות שמוכרות חמץ. אלמלא זאת, הרוב לא היו יודעים שבכלל מוכרים חמץ בירושלים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילונים מול דתיים, היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים