שתף קטע נבחר

שרה סורית מאשרת: אולמרט מוכן לסגת מהגולן

שרה בממשלת סוריה אישרה את הדיווחים בכלי התקשורת הערביים כי אולמרט הביע נכונות לסגת מהגולן בתמורה לשלום. שר החוץ הסורי ציין במסיבת עיתונאים בטהרן כי "אם ישראל רצינית ומחוייבת לנסיגה לקווי ה-4 ליוני, אז אין שום דבר שצריך למנוע את חידוש השיחות"

השרה הסורית לענייני מהגרים, בות'ינה שעבאן, המוכרת כאחת הדוברות הרשמיות של ממשלת סוריה, אישרה הערב (יום ד') את הדיווחים בכלי התקשורת הערביים, לפיהם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, הביע נכונות לנסיגה ישראלית מרמת הגולן.

 

"ראש ממשלת טורקיה אמר לנשיא סוריה שאולמרט מוכן לשלום עם סוריה על בסיס התנאים הבינלאומיים והשבת כל רמת הגולן לסוריה. בכל מקרה, ראש ממשלת טורקיה, רצ'פ טאיפ ארדואן, יבקר בסוריה ויוועד עם הנשיא אסד ביום שבת הקרוב ואנו נוודא את כל הפרטים", אמרה שעבאן לרשת "אל-ג'זירה".

 

שר החוץ הסורי, ואליד אל-מועלם, התייחס קודם לכן לדיווחים על נכונותו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לסגת מהגולן בתמורה לשלום. כשנשאל במסיבת עיתונאים בטהרן על מו"מ עם ישראל בתיווך טורקיה, השיב: "אם ישראל מחויבת בצורה רצינית לנסיגה לקווי ה-4 ביוני ומעוניינת בשלום, אז אין שום מניעה לחדש את המו"מ, באופן כזה שלא ישפיע בצורה שלילית על התהליך עם הפלסטינים".

 


אל-מועלם במסיבת העיתונאים בטהרן עם עמיתו האיראני (צילום: AFP)

 

הוא הדגיש כי סוריה מתעקשת על כך שהמו"מ לא ינוצל לרעה להחרפת המצור על רצועת עזה ולהמשך התקיפות של ישראל נגד הפלסטינים בעזה. אל מועלם בא לביקור קצר באיראן, במהלכו נועד עם שר החוץ האיראני, מנושהר מותקי. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א, השניים דנו בנושאים המדיניים שעל הפרק, ובמיוחד בנושא עיראק והפלסטינים. מחר צפוי אל מועלם להיפגש עם נשיא איראן, מחמוד אחמדי-נג'אד.

 

הדיווח הסורי: אולמרט הסכים לסגת מכל הגולן

הדיווח שהסעיר את האזור התפרסם תחילה באתר "שאם פרס" ומאוחר יותר בעיתון הסורי "אל-ווטן", המקורב לממשלה הסורית. לפי הדיווח, ראש ממשלת טורקיה טילפן לנשיא סוריה, בשאר אסד, והודיע לו על נכונותו של ראש הממשלה אולמרט לסגת מכל הגולן, בתמורה לשלום עם סוריה. 

 

ראש הממשלה אולמרט, המשיך לנפוש היום ברמת הגולן ושמע את הדיווח, אך גורמים מדינים בירושלים הסתפקו בתגובה עקיפה: "איננו מגיבים לפרסום זה, אבל בהחלט אפשר להסתכל על ראיונות החג של ראש הממשלה, שאמר שאנחנו יודעים מה הסורים רוצים מאיתנו - והם יודעים מה אנחנו רוצים מהם".

 

הדיווח הספיק לחולל סערה במערכת הפוליטית וחצי הביקורת כלפי אולמרט הופנו אליו גם מתוך סיעתו. יו"ר ועדת הכנסת, ח"כ דוד טל מקדימה, הודיע כי בכוונתו להאיץ את חקיקת חוק משאל עם על כל נסיגה ברמת הגולן מיד

בתום פגרת הפסח. ח"כים באופוזיציה יוזמים דיון פגרה מיוחד בנושא סוריה. ח"כ מרינה סולדוקין מקדימה הגיבה בזעם: "אני מתנגדת נחרצות לנסיגה מהגולן בין היתר משום שסוריה משתפת פעולה עם איראן וחיזבאללה. בשלב הזה, לעשות שלום עם סוריה - זו התאבדות המונית של ישראל".

 

למרות שלא ברורה אמינות הדיווח הסורי, מיהרו בליכוד לתקוף את ראש הממשלה "אין גבול לוויתורים המסוכנים שאולמרט מוכן לעשות למען הישרדותו הפוליטית. כעת מנדב אולמרט ויתורים מפליגים לסוריה, בת בריתה של איראן התומכת בטרור של חמאס ומחמשת את חיזבאללה".

 

לפני ימים ספורים אישר הנשיא הסורי את דברי ראש הממשלה, אהוד אולמרט, כי מתנהלים מגעים ישראל דרך צד שלישי במאמץ לבחון את חידוש המשא ומתן. "יש מאמצים שנעשים בכיוון הזה. זה לא דבר חדש, ודיברנו על כך בעבר". עם זאת, אסד הביע התנגדות למשא ומתן חשאי: "סוריה מתנגדת לשיחות או מגעים חשאיים עם ישראל. כל דבר שנעשה בהקשר הזה יהיה פומבי".

 

 


פורסם לראשונה 23/04/2008 20:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אל-מועלם
צילום: AFP
ייסוג מהגולן? אולמרט
צילום: רויטרס
מומלצים