שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  לה פן: תאי הגזים - פרט שולי בתולדות מלחה"ע
  מנהיג הימין הקיצוני בצרפת שב על טענתו כי באושוויץ פעל מפעל בו עבדו כ-80 אלף בני אדם וכי "למיטב ידיעתו לא הומתו בו בני אדם בגז ואז נשרפו". ארגונים יהודיים: ניסיון נואל של לה פן לשמור עצמו בתקשורת. נפעל נגדו משפטית

  מנהיג הימין הקיצוני בצרפת, ז'אן-מארי לה פן, עורר אמש (יום ו') סערה בארצו לאחר ששב על טענתו כי תאי הגזים בהם עשו הנאצים שימוש הם "פרט שולי בתולדות מלחמת העולם השנייה".

   

  "אמרתי בעבר שתאי הגזים הם פרט שולי בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה. גם היום עבורי זה מאוד ברור", אמר מנהיג "החזית הלאומית" בן ה-79 בראיון למגזין הצרפתי "ברטון".

   

  בהתייחס להערת הכתב לכך שהנאצים גירשו אנשים למחנות כדי להרוג אותם, ענה לה פן: "זה מה שאתה מאמין. אינני מרגיש מחוייב להיצמד לכך. אני סבור שבאושוויץ פעל מפעל של חברת "IG פארבן" ועבדו בו 80 אלף בני אדם. למיטב ידיעתי הם לא הומתו בגז ואז נשרפו".

   

  ארגונים יהודיים הגיבו בזעם רב לדבריו של לה פן וחלקם הודיעו כי ינקטו נגדו בפעולות משפטיות. מועצת הארגונים היהודיים (CRIF) האשימה את לה פן בניסיון נואל למשוך תשומת לב ואילו ארגון SOS הגדיר את ההערות: "ניסיון נבזי של לה פן לשמור את עצמו תחת עינה הפקוחה של התקשורת". ארגון הסטודנטיטם היהודי (UEJF) וארגון "הצעירים הסוציאליסטים" הודיעו כי ינקטו נגד מנהיג "החזית הלאומית" בפעולות משפטיות.

   

  לז'אן-מארי לה פן "עבר עשיר" בהתבטאויות גזעניות וכאלה הנוגעות להיסטוריה של מלחמת העולם השנייה. ב-1987 נקנס בכ-290 אלף דולרים לאחר שטען לראשונה בראיון רדיו כי תאי הגזים באושווייץ הם פרט שולי בהיסטוריה של מלחמת העולם השנייה.

   

  במקרה אחר הורשע לה פן בהכחשת פשעים נגד האנושות ובשותפות לדבר עבירה, בכך שמחל על פשעי מלחמה בראיון שהעניק למגזין ימין קיצוני ב-2005. בפברואר השניה נשפט לשלושה חודשי מאסר על תנאי כיוון שתיאר את הכיבוש הנאצי בצרפת כ"לא בלתי הומני בצורה יוצאת דופן".

    

  ב-2002 הדהים לה פן את אירופה כשהצליח לעלות לסיבוב השני בבחירות לנשיאות צרפת, בו הפסיד לנשיא לשעבר ז'אק שיראק. מאז החלה ירידה בפופולריות שלו ובבחירות לנשיאות ב-2007 נכשל בהפעלה לסיבוב השני וזכה לעשרה אחוזי תמיכה בלבד. לאחר מכן, נכשלה מפלגתו לחלוטין בבחירות לפרלמנט ולא עברה את אחוז החסימה. בעקבות כך, איבדה "החזית הלאומית" את כספי מימון המפלגות ושקעה בחובות של מיליוני אירו.


  פורסם לראשונה 25/04/2008 22:51

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים