שתף קטע נבחר

"כלבי הנחייה מעניקים חירות לאדם העיוור"

מאות משתתפים צעדו אמש במרכז רמת-גן במטרה להעלות את המודעות ליחס החברה בו נתקלים עיוורים רבים, המלווים בכלבי נחייה במקומות ציבורים ובתי עסק. "אנחנו מטיילים עם הכלבים בכל רחבי הארץ, אבל המדינה עדיין לא רואה אותנו", אומר אחד המשתתפים

עיוורים רבים המסתייעים בכלבי הנחייה עדיין סובלים מיחס מפלה באתרים ציבוריים ובתי עסק פרטיים בישראל. במטרה להגדיל את המודעות הציבורית לנושא, התקיימה אמש (ג') במרכז רמת-גן הצעדה המסורתית של המרכז להכשרת כלבי נחייה בבית עובד לרגל ציון היום הבינלאומי לכלבי נחייה. כ-200 משתתפים הגיע לקחת חלק בצעדה - אך רק חלקם עיוורים - ביניהם תושבי העיר, חברי תנועות נוער ותלמידי בתי ספר מקומיים המתנדבים במרכז.

 

כ-40 עיוורים מלווים בכלבי נחייה הגיעו מכל רחבי הארץ מלווים בבני משפחה וחברים. אחת מהן, רינה אלמלייח, תושבת הקריות שהגיעה עם חברה לחיים, חנניה דותן (60) תושב חיפה, המגדלת כלבת לברדור בשם נינה, בת תשע וחצי..

 

"אנחנו כאן כדי להראות לכולם שהגיע הרגע להגדיל את המודעות למצוקת העיוורים - מוסדות המדינה לא רואים אותנו, אז לפחות שהאנשים ברחוב ידעו שאנחנו קיימים", אומר דותן. "אנחנו מטיילים עם הכלבים בכל רחבי הארץ ושמחים לגלות שבשנים האחרונות היחס של החברה אלינו השתפר, אך עדיין מרבית האזרחים לא יודעים מה זה כלב נחייה ומתלבטים האם לתת לעיוור יד או עזרה כלשהי, כאשר הוא מגיע למעבר חצייה או זקוק לתמיכה בתחבורה הציבורית".

 


צועדים ביחד (צילום: כפיר מאירי, עיריית רמת-גן)

 

"הכלב מעניק חירות ועצמאות לאדם העיוור בישראל"

 

נח בראון, מנהל המרכז להכשרת כלבי נחייה בבית עובד, מציין כי השנה הצעדה מתקיימת לרגל יום כלבי הנחייה הבינלאומי בשיתוף עם עיריית רמת-גן. "הפעם החלטנו לקיים לראשונה את הצעדה ברמת-גן ואני מקווה כי המודעות לזכויות העיוורים תזכה לתפוצה רחבה.

 

אנו פועלים רבות כדי שאזרחים במדינה ידעו כיצד לעזור לעיוור ברחוב ולשפר את יחס עובדי הציבור, החל מנהגי מוניות, אוטובוסים וכלה במאבטחים של מקומות ציבוריים, במטרה למנוע אפליית אדם עיוור בכניסה למקומות ציבוריים", אומר בראון. "יום שכזה המתקיים בסמוך לפסח ויום העצמאות, בא להדגיש את הקשר ההדוק של כלבי הנחייה לחגים הללו - כלב נחייה מעניק חירות ועצמאות לאדם העיוור בישראל".

 

ד"ר אבי ליליאן, יו"ר רשימת הירוקים בעיר, שליווה את הצעדה מקיים בעשור האחרון קשר רציף עם המרכז להכשרת כלבי נחייה במטרה לחשוף אותו לקהל תלמידים ואנשים גדול ככל האפשר.

 

"תודות לצוות המרכז מתאפשר לאדם עיוור לחיות כאדם עצמאי ולתרום לחברה מכישוריו. מן הראוי שגם אנו כחברה נדאג לזכויות האוכלוסיות בעלות הצרכים המיוחדים", אומר ליליאן. "האנשים שצעדו יחד העיוורים הבינו לפתע את כמות המכשולים העצומה שיש בעיר לאדם העיוור, החל מפטריות הבטון המפוזרות על המדרכות וכלה ברמזורים שאינם מונגשים לאדם העיוור".

 

דותן שהתרגש ממפגן התמיכה של התושבים בעיר, מתוודה כי בקרוב רינה תיאלץ להיפרד מכלבתה האהובה ולקבל כלב נחייה צעיר יותר. "בעוד כחודש היא אמורה לצאת לפנסיה ומדובר בתהליך פרידה קשה ביותר, שאני מנסה לדחות אותו ככל האפשר. נינה היא בת משפחה שלנו בשבע השנים האחרונות ואנחנו מנסים מזה זמן רב למצוא לה משפחה מתאימה שתתן לה את הכבוד הראוי", הוא אומר. "אני קורא לכל אוהבי הכלבים בארץ שרוצים לעזור לעיוורים - אתם יכולים לשמש כמשפחות אומנות של גורים המיועדים להכשרה או לאמץ כלבי נחייה בוגרים שפרשו מתפקידם. ביחד נצליח לשנות את המודעות בארץ וגם להעניק אהבה גדולה לכלבים שמלווים אותנו כל יום".

 

  • ליצירת קשר עם המרכז להכשרת כלבי נחייה לעיוור - 08-9408213 או בדוא"ל - info@igdcb.org

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מפגן תמיכה מתושבי העיר
צילום: כפיר מאיר, עיריית רמת-גן
מומלצים