שתף קטע נבחר

סרביה והאיחוד האירופי הסכימו להדק היחסים

לקראת הבחירות בסרביה הסכימו 27 מדינות האיחוד האירופי לחתום עם בלגראד על הסכם להידוק היחסים ולאותת בכך על תמיכתן במפלגות הפרו-מערביות. הסקרים האחרונים מראים דווקא על התחזקות הלאומנים במדינה

האיחוד האירופי וסרביה חתמו יום (ג') על הסכם להידוק היחסים, כך מסרה סלובניה, הנשיאה התורנית של האיחוד. ההסכם "לייצוב והתאחדות", שלב חשוב בדרך לצירוף סרביה כחברה מלאה, נועד לשגר מסר לעם הסרבי לקראת הבחירות שייערכו ב-11 במאי, לפיו האיחוד האירופי תומך במפלגות הפרו-מערביות על רקע סקרים המראים על התחזקות הלאומנים בעקבות הכרזת העצמאות של קוסובו.

 

ההסכמה בדבר החתימה על ההסכם הושגה לאחר שהתקבלה דרישת בלגיה והולנד לפיה יושעו ההטבות הכלולות בהסכם עד שבלגראד תשתף פעולה באופן מלא עם בית הדין לפשעי מלחמה בהאג. שתי המדינות התעקשו על כך שסרביה תסגיר שני פושעי מלחמה המבוקשים בגין מעורבותם בטבח בסרברניצה, בו נהרגו כ-8,000 גברים וילדים מוסלמים - מפקד הצבא הבוסני-סרבי לשעבר רטקו מלאדיץ' והמנהיג הפוליטי בתקופת המלחמה רדובן קראדזיץ'.

 

חתימה על ההסכם לא תסלול את הדרך לחברות מלאה, אך תבטיח לסרבים קשרי מסחר הדוקים יותר והקלות בקבלת אשרות כניסה. שר החוץ הסרבי ווק ירמיץ' הגיע אתמול במפתיע ללוקסמבורג כדי ללחוץ על נשיאות האיחוד האירופי להגיע להסכם בנושא, אך הולנד ובלגיה התנגדו להענקת ה"פרס" לסרביה לפני שיוכרע כי שיתפה

פעולה באופן מלא עם בית הדין לפשעי מלחמה. הן התרצו לאחר שהובהר שההסכם לא ייושם לפי שעה.

 

שר החוץ הסלובני, דמיטרי רופל, אמר כי נשיא סרביה בוריס טאדיץ' יחתום על ההסכם ביחד עם גורמים באיחוד האירופי בהמשך היום. "זו הזדמנות אדירה עבור סרביה, זהו מסר חזק לסרביה שתצטרף אלינו, שתבוא לאיחוד האירופי", אמר רופל. עם זאת הבהיר כי "איש אינו מעוניין לסגת מדרישות המקוריות לשיתוף פעולה מלא", איתות לכך שאין כוונה לוותר על הסגרת המבוקשים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יחתום על ההסכם. נשיא סרביה
צילום: AP
מומלצים