שתף קטע נבחר

עימות במו"מ: אבו עלא רתח מזעם על מפות לבני

ל-ynet נודע כי מחלוקת חריפה פרצה בין ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני לבין עמיתתו הישראלית, שהציגה לו מפה שבה תבעה ריבונות על גושי ההתנחלויות הגדולים, בקעת הירדן וירושלים. בישראל מסרבים להתייחס, אך הפלסטינים כבר הספיקו להתרגז על הצהרות ברק בעניין השליטה הביטחונית סביב נתב"ג

בארה"ב מצפים מישראל ומהפלסטינים להשיג הסכם  עד סוף השנה, אולם נראה כי הפערים בין הצדדים רק מעמיקים. מחלוקת חריפה פרצה לאחרונה בין ראש צוות המשא ומתן הפלסטיני, אחמד קריע (אבו עלא), לבין יו"ר צוות המשא ומתן הישראלי, שרת החוץ ציפי לבני, לאחר שאבו עלא דחה בכעס מפה שהציגה לו לבני, שבה תבעה ישראל ריבונות על גושי ההתנחלויות הגדולים, בקעת הירדן וירושלים.

 

המחלוקת בעניין הגבולות הוחרפה היום (ג') כאשר אבו עלא דחה בשאט נפש את תביעת שר הביטחון, אהוד ברק, לסידורי ביטחון מיוחדים על גב ההר בשטח פלסטיני שממזרח לנתב"ג. ynet חושף את העימות בין נציגי ישראל לפלסטינים, המבהיר עד כמה רחוק הסכם קבע או אפילו הסכם עקרונות.

 

התקרית בין אבו עלא ללבני אירעה לאחרונה בפגישת הצוותים הדנים בסוגית הגבולות בהסדר העתידי, בראשות השניים. לבני הציגה לאבו עלא את המפה הישראלית, שבה התעקשה על ריבונות ישראלית בירושלים, בגושי ההתנחלויות הגדולים, ובבקעת הירדן. אבו עלא רתח מכעס ודחה את המפה בשתי ידיו.

 

גורם המכיר את פרטי התקרית סיפר, כי "בין שלושת הנושאים המרכזיים במשא ומתן, נושא הגבולות נחשב לקל יותר. זכות השיבה של הפליטים ובוודאי נושא ירושלים, מסובכים ורגישים הרבה יותר. התקרית הזאת רק ממחישה כמה רחוקה הדרך להסכם עקרונות ובוודאי להסכם קבע".

 

"ההתנהלות לאור הזרקורים לא תורמת"

ישראל טוענת שעל פי מכתב הנשיא בוש לאריאל שרון, ארה"ב מכירה בזכותה של ישראל להחזיק בגושי ההתנחלויות הגדולים. גורמים במחלקת המדינה האמריקנית מסבירים שמדובר בפרשנות ישראלית, אך שם נמנעים מלהתערב בדיון בסוגיה זאת. ישראל, בעמדה מתואמת בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לבני וברק, תובעת ריבונות גם על בקעת הירדן ועל ירושלים. הפלסטינים דוחים מכל וכל תביעות אלה.

 

מקור פלסטיני בכיר אישר ל-ynet את פרטי העימות בדיון על הגבולות. לדבריו, אבו עלא סירב להתייחס ישירות לפגישה, אך ציין כי "במשא ומתן יש כעסים, יש פיצוצים, יש דחייה ויש גם קבלה של רעיונות, שחלקם הגיוניים וחלקם לא". מלשכת שרת החוץ, ציפי לבני, נמסר: "המו"מ בין ישראל לפלסטינים מתנהל, על פי סיכום מוקדם בין הצדדים, באופן שבו התכנים אינם פומביים. בנוסף, עד שהכל לא מסוכם, כלום לא מסוכם.

 

"התנהלות לאור הזרקורים לא תרמה בעבר לקידום השגת היעדים של ישראל. מסיבה זו אין התייחסות לפרסומים המדווחים על המתרחש במו"מ. אין להסיק מאי ההתייחסות דבר וחצי דבר ביחס לאמיתות הפרסום, כפי שגם היעדר הכחשה אינה בגדר אישור מכל סוג. המו"מ ממשיך כמו גם הפגישות בין הצדדים למשא ומתן".

 

אבו עלא: ברק יכול להצהיר מה שהוא רוצה

העימות האחרון בין הצדדים פרץ לאחר שברק סייר על גב הר ממזרח לנתב"ג ואמר: "ממש מתחתינו שדה התעופה בן גוריון, אזור חשוב ורגיש מאוד. אנחנו צריכים לוודא שגם בשגרה וגם אם וכאשר יהיו הסדרים מדיניים, אנחנו ניתן את הדעת על כל המשמעויות הביטחוניות ועל הצורך בשליטה ביטחונית דה-פקטו בכל האזור הזה. מדובר באזור חשוב ורגיש לתשתיות של מדינת ישראל, בשליטה הביטחונית באזור נמל התעופה בן גוריון. יידרשו פה סידורים ביטחוניים מיוחדים".

 

יו"ר צוות המשא ומתן הפלסטיני, אבו עלא, אמר בתגובה: "ברק יכול להצהיר מה שהוא רוצה, אבל מה שיקבע זה המו"מ ותוצאות הדיונים. באופן עקרוני, אנו מכירים את זכויותינו ונאבקים עליהן בכל הכלים והדרכים. אנו דוחים כל דרישה, כל עמדה, כל הצהרה וכל הצהרה ישראלית שמתייחסת לשטחים בתוך גבולות קווי 1967".

 

בכיר פלסטיני אמר ל-ynet כי דברי ברק אינם מפתיעים: "פעם אחת הוא פוצץ את קמפ דיוויד ותירץ זאת בכישלונו של ערפאת. עכשיו הוא אחוז פאניקה מכל אפשרות שהמו"מ הנוכחי יצליח. לכן הוא עושה הכל ומצהיר הצהרות כדי להעכיר את האווירה ולפוצץ את תהליך אנאפוליס. ברק לקח את העבודה ממחנה השלום אל מחנה המתנחלים והקיצוניים. הוא מהווה מכשול בפני הצלחת המשא ומתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לבני. הציגה מפה
צילום: AFP
אבו עלא. התרגז
צילום: ירון ברנר
ברק. הרגיז עוד יותר
צילום: אריאל חרמוני
השלושה בימים טובים יותר. ארכיון
צילום: איי אף פי
עיר במחלוקת. ירושלים
צילום: דפנה מרוז, החברה להגנת הטבע
מומלצים