שתף קטע נבחר

נתניהו: מתייצב מאחורי שרון

ראש הממשלה לשעבר: אעשה הכל כדי למנוע מברק להגיע להסכם. כבר שוחחתי על חלק מהדברים הללו עם אנשי בוש

בנימין נתניהו אומר בצהריים כי הוא מתייצב מאחורי ח"כ אריאל שרון, "אף על פי שבכנסת המשותקת הזו הוא לא יוכל להוביל בדרך שלנו".
נתניהו אמר כי יעשה הכל כדי למנוע מברק להגיע להסכם. "כבר שוחחתי על חלק מהדברים הללו עם אנשי הממשל החדש של בוש ואמשיך לעשות זאת כפי שעשיתי בקמפ-דייויד", אמר נתניהו, שהשתתף בכנס כלכלי. נתניהו הוסיף כי אם הכנסת תתפזר בשלב כלשהו, הוא יתמודד בכל זאת על ראשות הממשלה.

המפלה בכנסת

הדרמה הגדולה בכנסת הסתיימה הלילה במפלה קשה לנתניהו. למרות כל מאמציו, "חוק נתניהו" עבר ברוב גדול בכנסת: 65 ח"כים תמכו בו ורק 45 התנגדו. 4 ח"כים נמנעו. לעומת זאת, החוק לפיזור הכנסת, שבו תמך נתניהו, לא עבר. 69 ח"כים התנגדו לפיזור, ורק 49 ח"כים הצביעו בעד.
ההצבעות בכנסת הסתיימו בשתיים לפנות בוקר. כשלוש שעות וחצי אחר כך, בסביבות חמש בבוקר, הודיע נתניהו סופית על הסרת מועמדותו לראשות הליכוד ולראשות הממשלה. בהודעה שפורסמה מטעם לשכתו נאמר: "כיוון שלכנסת לא היה את אומץ הלב להיענות לרצון הציבור ולהעמיד את עצמה לבחירות חדשות מר נתניהו החליט לקיים את הבטחתו לציבור והודיע על הסרת מועמדותו לראשות הליכוד ולראשות הממשלה".
עוד נמסר כי "נתניהו ישקול בחיוב להתמודד על תפקידים אלה, כשהכנסת תחליט לפזר את עצמה כדי לאפשר הקמת ממשלה יציבה ואפקטיבית בישראל". נתניהו הודה לאזרחים שהביעו תמיכה בעמדתו זו.
את הודעת נתניהו העביר ח"כ דני נווה לשופט בדימוס אורי שטרוזמן, יו"ר ועדת הבחירות של הליכוד. בעקבות ההודעה מסר שטרוזמן כי הפריימריס בליכוד לא יתקיימו היום. אריאל שרון הוכרז כראש התנועה ומועמדה לראשות הממשלה. שטרוזמן שוחח עם שרון ואיחל לו הצלחה.
לפיכך, המועמדים לראשות הממשלה יהיו ברק, שרון ואולי גם שמעון פרס, שעדיין שוקל את צעדיו, וייתכן גם מועמד ערבי.

בליכוד מתגייסים לטובת שרון

לנוכח מפלת נתניהו החלו בליכוד בהתגייסות לטובת שרון. "צריך להתלכד מאחורי המועמד היחיד שנשאר לעמוד מאחוריו", אמרה לימור לבנת, "אני מאוד מקווה שהשארת המבנה הנוכחי של הכנסת לא תשמש קרש הצלה לברק. איני מצטערת שלא התמודדתי על ראשות הליכוד".
יו"ר סיעת הליכוד רובי ריבלין אמר: "הולכים עכשיו לגמור את הפרשה כמה שיותר מהר כדי לצאת למאבק האמיתי נגד האויב האמיתי, אהוד ברק. כולנו עומדים מאחורי המועמד היחיד שירוץ להשיג לנו את השלטון והוא שרון, אין כל ספק".

בעבודה מרוצים

בסיעת העבודה שוררת שביעות רצון גדולה מכך שנתניהו לא יוכל להתמודד. "עשינו כל מה שצריך כדי שמי שירצה להתמודד יוכל לעשות זאת", אמר ראש הממשלה אהוד ברק בעקבות ההצבעות, והלך להיפגש עם השר שמעון פרס לצורך "עידכון מדיני". לאחר שהצליח לנטרל את נתניהו, משימתו הבאה של ברק היא למנוע התמודדות מפרס, שעלולה לפגוע בסיכויו לעלות לסיבוב שלישי.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודו פריד
נתניהו. כנסת בלי אומץ לב
צילום: דודו פריד
צילום: זום 77
הכריע אתמול נגד פיזור הכנסת. הרב עובדיה
צילום: זום 77
דודו פריד
מועמד הליכוד. שרון
דודו פריד
זום 77
יהיה מועמד שלישי? פרס
זום 77
מומלצים