שתף קטע נבחר

הארגונים הפלסטיניים החליטו: מוכנים לרגיעה

חרף ההסתייגויות - ותוך הבטחה מצרית למצוא פתרונות בצד הישראלי - הסכימו כל הארגונים להיעתר ליוזמת הרגיעה של קהיר, בינתיים - ברצועה בלבד. בקבינט בירושלים השרים מסתייגים. וזמן קצר אחרי הבשורה ממצרים: הירי אל הנגב חודש

כלל הארגונים והפלגים הפלסטיניים, המכונסים לשיחות בקהיר, הסכימו היום (ד') לאמץ את יוזמת הרגיעה המצרית. אבל זמן קצר אחר-כך, נורו עוד ארבע רקטות לעבר הנגב המערבי.  

 

הארגונים - ובהם הג'יהאד האיסלאמי, החזית העממית, החזית הדמוקרטית ועוד - הסכימו, כפי שעשה החמאס קודם לכן, כי בשלב הראשון תתחיל הרגיעה ברצועת עזה, כאשר הם מייפים את כוחה של מצרים לשאת ולתת עם ישראל כדי להרחיבה לגדה המערבית בתוך שישה חודשים.

 

הנציגים בקהיר הביעו את הסתייגותם ממספר סוגיות, בהן העובדה שהגדה לא נכללת במתווה הנוכחי של הרגיעה, וכן תיחום הרגיעה לתקופה של חצי שנה. כן העירו על האי-בהירות בנוגע לעיתוי פתיחת המעברים והסרת המצור הישראלי מעל הרצועה, ובמיוחד מעבר רפיח.

 

דובר "ועדות ההתנגדות" אמר ל-ynet כי הארגונים הסכימו לרגיעה חרף ההסתייגויות, "מתוך כוונה לתת הזדמנות להסרת המצור ולהפסקת התוקפנות הישראלית". אולם לדבריו, "אם ישראל לא תכבד את הרגיעה ותמשיך במתקפתה - הארגונים הפלסטיניים יהיו חופשיים לנקוט את כל הצעדים הנדרשים כדי להגן על עמם ועל האינטרסים שלו". מארגון אחר נמסר ל-ynet כי מצרים התחייבה לפעול בנחישות בקרב הצד הישראלי, כדי לפתור את הסוגיות שנותרו במחלוקת.  

 

חוזרים לירות

הפגישה בקהיר, בה לא השתתפה תנועת החמאס, נועדה לאשרר את ההבנות להן האחרונה הסכימה כבר בשבוע שעבר. כעת ממתינים הארגונים הפלסטיניים לתשובה שתביא מצרים מישראל, כשעל-פי הדיווחים צפוי מפקד המודיעין המצרי, עומר סולימאן, להגיע לישראל כדי לדון ברגיעה.

 

אבל כאמור, זמן קצר אחרי ההבטחות - שוב חודש הירי לצפון הנגב. ועדות ההתנגדות קיבלו את האחריות. אחד מדוברי הארגון מסר ל-ynet כי אין לירי ולדיונים על הרגיעה כל קשר: "הקסאם בא כתגובה לפשעי ישראל בבית חנון. אנו ננצור את

האש ונפסיק את הרקטות לכשתתחיל הרגיעה, אם ישראל תקבל אותה".

 

בחמאס החלו להרגיש כבר היום את פירות הסכם הרגיעה שהגיעו אליה הארגונים, וזאת כששלטונות מצרים הסכימו לשחרר את אחד מבכירי הזרוע הצבאית של התנועה, שהיה כלוא במצרים. שלטונות המצרים חשדו בפעיל כי הוא עבר אימונים בטהרן ושיחררו נעשה בהתאם לדרישת חמאס כתנאי לרגיעה. 

 

בירושלים מסתייגים לפי שעה מהרגיעה המתרקמת. שרי הקבינט, שדנו בה היום, הביעו חשש שמדובר בניסיון של החמאס להרוויח זמן ולהתעצם מחדש, לקראת עוד סבב של אלימות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פסק זמן להתעצמות?
צילום: רויטרס
מומלצים