שתף קטע נבחר

דיון דחוף בכנסת בפסילת הגיורים

ועדת החוקה תכונס לדיון דחוף בעקבות פסילת גיוריו של הרב דרוקמן. ח"כ בן ששון: "הועדה לא תעמוד מנגד ולא תפקיד את הציבור בידיים לא אחראיות". נאמני תורה ועבודה: "אם הרבנות הראשית לא תתנער מפסיקת בית הדין היא תאבד את זכות הקיום"

סערה במערכת הפוליטית ובארגוני הנשים בעקבות פסיקת בית הדין הרבני הגדול, לפיה יש לפסול את כל הגיורים שבוצעו בתשע השנים האחרונות על ידי ראש מערך הגיור הממלכתי הרב חיים דרוקמן. הבוקר הודיע ח"כ פרופ' מנחם בן ששון (קדימה) כי בכוונתו לכנס את ועדת חוקה חוק ומשפט שבראשותו לדיון חרום בפסק הדין התקדימי.

 

בהודעה שפרסם בן ששון הוא מזהיר כי "פסק הדין החסוי של בית הדין הגדול פוסל פסול סוחב של גיורים שנעשו בבית הדין המיוחד לגיור, והוא עתיד להמיט מכה אנושה על שתי מערכות בתי הדין הרבניים". יו"ר הוועדה אמר כי ציבור הגרים והמבקשים להתגייר - הם שמשלמים את המחיר המיידי, והבטיח: "ועדת החוקה של הכנסת לא תעמוד מנגד ולא תתן להפקיד את הציבור בידיים לא אחראיות".

 

מתנועת נאמני תורה ועבודה נמסר בתגובה לפסיקה: "אנו קוראים לרבני הציונות הדתית לצאת כנגד פסיקת בית הדין הרבני. פסיקה זו מושתת על תפיסת עולם מצומצמת המשקפת את דעתו של הציבור החרדי בלבד ומתעלמת מן האתגר הלאומי הראשון במעלה של השבת נדחי ישראל לכור מחצבתם". בתנועה הזהירו כי "אם הרבנות הראשית לא תתנער מפסיקה זו - הרי היא מאבדת את זכות קיומה".

 

הרב גלעד קריב מהתנועה הרפורמית אמר: "החלטת בית הדין חושפת את האמת המרה לפיה בתי הדין הרבניים אינם מעוניינים בגיורם של העולים ויעשו הכל על מנת להכשיל משימה לאומית חשובה זו". לדבריו, "מדובר בלא פחות מיריקה בפרצופה של הממשלה אשר רק לאחרונה חיזקה את מעמדו ומעורבותו של נשיא בתי הדין הרבניים הרב עמאר בהליכי הגיור. בערב חג העצמאות החלטת בית הדין מוכיחה עם נוספת עד כמה מנותקת מערכת זו מצרכי העם והמדינה".

 

עו"ד סוזן ווייס, העומדת בראש מרכז צדק לנשים, אמרה כי לפסק-דין זה השלכות מרחיקות לכת על אלפי אנשים שהתגיירו במדינת ישראל בשנים האחרונות, ועל צאצאיהם. "רחל ובועז נלחמים מלחמה אישית למען עצמם ולמען ילדיהם, אבל הם מייצגים למעשה עשרות אלפי אנשים ומשפחות רבות, שעל פי הכללים החדשים של בית הדין הגדול שלנו, ימצאו את עצמם בגדר 'גויים', לא יוכלו להינשא כדת משה וישראל וייאלצו להיקבר מחוץ לגדר", הזהירה וייס. היא מסרה עוד כי בכוונת העמותת לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בן ששון. לא נעמוד מנגד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים