שתף קטע נבחר

לראשונה: קובנים יכולים לרכוש מחשב לבית

נשיא קובה החדש, ראול קסטרו, ממשיך ביוזמות שנועדו לרכך במקצת את המגבלות שהטיל השלטון הקומוניסטי בימי אחיו, פידל. החל מהיום (שבת) ולראשונה בתולדות המדינה ניתן לרכוש מחשבים לשימוש ביתי. עם זאת, עדיין חלות מגבלות חמורות על הגישה לאינטרנט.

 

בשעות הבוקר המוקדמות נוצרו תורים ארוכים סמוך למרכז הקניות קרלוס במרכז הבירה הוואנה. תושבים סיפרו לתאגיד השידור הבריטי BBC כי רבים הגיעו רק כדי לחזות במחשבים במו עיניהם.

 

מחירו של מחשב ממוצע הוא כ-800 דולרים, במדינה שבה השכר הממוצע במשק נאמד בכ-20 דולרים בחודש. למרות הקושי הכלכלי ישנם קובנים הנהנים מהכנסה נוספת, רובם מקבלים כסף מקרובי משפחה המתגוררים בחו"ל.

 

החיבור לאינטרנט בקובה עדיין מוגבל למקומות עבודה מסוימים, וכן לכמה בתי ספר ולאוניברסיטאות ברחבי האי. הממשלה טוענת כי אין ביכולתה להתחבר לרשת הסיבים האופטיים בשל האמברגו הכלכלי מצד ארצות הברית. לכן, החיבור היחיד לאינטרנט במדינה נעשה באמצעות לווין.

 

נשיא ונצואלה, הוגו צ'אבס, בעל בריתה של קובה וידידו של הנשיא הקודם, פועל להניח רשת כבלים חדשה בים הקריבי. אולם עדיין לא ברור אם לאחר סיום הפרויקט תתיר קובה לאזרחיה לגלוש ברשת ללא הגבלות.

 

ההוראה החדשה היא חלק מסדרה של מגבלות שהסיר קסטרו בזו אחר זו. לפני כחודש קבע הנשיא כי אלפי אזרחים יוכלו לקבל את שטר הבעלות על הבתים

שהם שוכרים מהמדינה. שבועיים קודם לכן הורה קסטרו לבטל את האיסור שמנע מתושבים מקומיים ללון בבתי מלון המיועדים לתיירים זרים. באותו השבוע הודיעה הממשלה על ביטול האיסור שמנע מאזרחי קובה לרכוש טלפונים סלולריים ולהשתמש בהם.

  

ראול קסטרו נכנס לתפקידו כנשיא קובה החדש ב-24 בפברואר, לאחר שאחיו הבכור, המהפכן פידל קסטרו, הודיע על פרישתו מהתפקיד לאחר כמעט יובל בתפקיד.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
אין אינטרנט, יש סוליטר (אילוסטרציה)
צילום: ויז'ואל/פוטוס
קסטרו. המגבלות יורדות
צילום: רויטרס
מומלצים