שתף קטע נבחר

"לוחמים הפשיטו והיכו פלסטיני עד אובדן הכרה"

אחרי "פרשת דהרייה" ולאחר שסרטון הנציח התערטלות של חיילים מול פלסטינים ופעילים בינלאומיים בגדה, חוזרים חיילי חטיבת כפיר לכותרות בנסיבות חמורות. ל-ynet נודע כי שלושה לוחמים מואשמים שתקפו סדרן מוניות פלסטיני בחברון, הפשיטו אותו, השפילו אותו והיכו אותו עד זוב דם. החיילים מכחישים: "העובדות סולפו, זו תמונה שקרית"

חשד נוסף להתעללות חיילים בפלסטינים בשטחים: שלושה לוחמים מגדוד "לביא" של חטיבת כפיר נאשמים שתקפו באלימות רבה סדרן מוניות פלסטיני מחברון, הפשיטו אותו, היכו אותו והשפילו אותו עד זוב דם ועד אובדן הכרה. כך נודע היום (א') ל-ynet. גם לאחר ששב להכרתו, המשיכו החיילים להתעלל בו. הם נאשמים בתקיפה בנסיבות מחמירות, חבלה במזיד והתעללות בנסיבות מחמירות. חיילים מאותו הגדוד נאשמים בחטיפת נהג מונית מדהרייה ובהתעללות בו.

 

האירוע, כך על-פי עדויות שנאספו במצ"ח ובתביעה הצבאית, התרחש בסוף ינואר השנה. מכתב האישום עולה כי שניים מהלוחמים הורו לסדרן המוניות, זיד אחמד אבו סנינה, להזיז מכוניות. לאחר שהדבר בוצע, ניגשו ל-20 מוניות והחלו לשבור את כיסויי הגלגלים, מראות צד, פנסים ומגבים. כשאבו סנינה ניסה להבין מדוע החיילים עושים זאת, הורו לו להתפשט. הוא סירב להוריד את כל בגדיו בטענה שקר לו. ואז, כך לפי כתב האישום, הוכה ברגליו ובפניו, באגרופים ובאמצעות כלי הנשק. אחד החיילים גרר אותו לג'יפ ואזק את ידיו מאחורי גבו. החיילים דרשו מהפלסטיני לשבת במשך רבע שעה, במהלכה בעטו בו. 
אירועי התעללות בולטים בשטחים

אירועי התעללות בולטים בשטחים
מועד תיאור האירוע
אפריל 2006 לוחמים מגדוד נחשון התעללו בעצירים פלסטינים, היכו אותם ואילצו אותם לאכול במבה.
יוני 2007 לוחם מגדוד 51 של גולני גנב שטר של מאה שקל מבית פלסטיני. טען שחש זעם בגלל חטיפת גלעד שליט וביקש לרכוש בכסף פיצה למחלקה.
יולי 2007 "פרשת דהרייה": קצין מגדוד לביא מוביל את חייליו לפעילות בכפר, במהלכה חוטפים נהג מונית פלסטיני, יורים באחר ונמלטים.
אוקטובר 2007 לוחם גבעתי מגדוד "צבר" מואשם בביזה לאחר שגנב שטר של 200 שקל מרכבו של פלסטיני במהלך בידוק במחסום.
ינואר 2008 שלושה לוחמי מגדוד חרוב מכים שני עצירים פלסטינים; מצמידים מפזר חום לפניו של אחד מהם.
ינואר 2008 חיילים התערטלו וחשפו ישבנים מול פלסטינים ופעילים בינלאומיים באזור חברון.

 

בשלב מסוים הגיעו למקום בן דודו של סדרן המוניות ושאל לפשר המכות, הוא ניסה לאתר את מספר הג'יפ של החיילים ולדווח על האירוע, אחד החיילים דרש ממנו את הטלפון הנייד שלו, ויחד עם חברו היכו אותו. בן משפחה נוסף שהגיע למקום נפל קורבן לאלימות מצד הלוחמים.

 

לאחר ששחררו החיילים את שני בני המשפחה של סדרן המוניות, כיסו את פניו של קורבנם הראשון באמצעות כאפייה, באופן שגרם לו קושי בנשימה. כשביקש שיסירו את הכאפייה, השליכו אותו החיילים לשלולית. כשהראה להם צלקת מניתוח שעבר באחרונה, צילם אותה אחד החיילים בטלפון הנייד. הוא וחבריו המשיכו להכותו, עד שדם ניגר מגופו.

 

אחד החיילים זינק עליו, לאחר שהיכה אותו באמצעות רובה. סדרן המוניות הפלסטיני איבד את ההכרה. החיילים ניסו להשיבו להכרה, על-ידי השמעת שירים בערבית באמצעות הטלפון. כשהתעורר וביקש להשתחרר אמרו לו החיילים כי עליו להתפשט או להסתובב סביב רכבם חמש פעמים בתוך שלולית. לאחר שהפלסטיני ביצע את ההנחיה האחרונה, עזב את המקום. החיילים, כך טוענת התביעה, רדפו אחריו לאחר שאמר שיגיע תלונה והיכו אותו פעם נוספת.

 

גורמי צבא: צר לנו על המקרה 

החיילים טענו להגנתם שלא התעללו בפלסטיני, והוא היה זה שהתפרע במקום. לטענתם, לא זרקו אותו לשלולית, אלא ביקשו שיירגע. עו"ד יבגני יעקובוב, המייצג את אחד הנאשמים,

אמר ל-ynet: "החיילים הכחישו בחקירתם את טענות המתלונן. מדובר בסילוף עובדות, הצגת תמונה שקרית בשל אינטרסים אישיים של המתלונן". הסניגור הוסיף כי במעמד הקראת כתב האישום, יכפרו החיילים בהאשמות.

 

נשיאת בית הדין הצבאי ביפו, אלוף-משנה רחל טבת-ויזל, הורתה בסוף השבוע לשחררם למעצר פתוח (שהות בבסיס צבאי בתנאי ריתוק), לאחר שציינה כי מעדות המתלונן עולים סימני שאלה ובשל העובדה שמשפטם יחל ממילא בקרוב, אין עניין להחזיקם בכלא צבאי. בעקבות ערעור של התביעה הצבאית, נותרו השלושה מאחורי סורג ובריח, ומחר אמור שופט בית הדין הצבאי לערעורים, אלוף-משנה אבי לוי, להודיע על החלטתו בעניין, לאחר שילמד את חומר החקירה.

 

גורמים צבאיים אמרו בהתייחסם לפרשה החמורה: "צר לנו על המקרה. פיקוד מרכז וחטיבת כפיר משקיעים זמן, משאבים ומאמץ בטיפול סוגיות נורמטיביות. האירועים מטופלים בכל רמות הפיקוד. יש לזכור כי לוחמי חטיבת כפיר פועלים סביב השעון ברחבי יהודה ושומרון וזוכה לשבחים רבים, מספר המקרים בהם מתגלים כשלים נורמטיביים אינו גדול ואנו פועלים למנוע אותם".

 

הפרשה הנוכחית התרחשה חמישה ימים בלבד לאחר שבית הדין הצבאי ביפו הרשיע את סגן יעקב (קובי) גיגי, מפקד מחלקה בגדוד לביא, שהוביל את חייליו לפעילות בכפר דהרייה במהלכה חטפו נהג מונית מקומי, פצעו אחר ונמלטו מהמקום. שלושת הלוחמים, שנמצאים חודשים ספורים משחרורם מצה"ל, ממתינים כעת לתחילת משפטם בכלא 4.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים בחברון. ארכיון
צילום: AFP
עו"ד יבגני יעקובוב
צילום: ירון ברנר
יודיע בקרוב על החלטתו. השופט אל"מ אבי לוי
מומלצים