שתף קטע נבחר
זירת הקניות

ישראלי שמפתח דלק מאצות - בין המשפיעים בעולם

ד"ר יצחק ברזין, מהנדס כימיה ישראלי שייסד חברה שמפתחת אצות להפקת ביודיזל וספיחת פחמן דו-חמצני מהאטמוספירה, נכלל ברשימת 100 המשפיעים של המגזין "טיים", לצד מנהיגים, מדענים ואנשי רוח מהמפורסמים בעולם

ד"ר יצחק ברזין (40) נבחר להיכלל השנה בגיליון מיוחד של המגזין "טיים" ובו רשימת 100 האנשים המשפיעים ביותר בעולם. ברזין, מהנדס כימיה שרכש את השכלתו באוניברסיטת בן גוריון בנגב, חתם לאחרונה על חוזה בשווי 92 מיליון דולר להפקת ביודיזל מאצות.

 

את מה שרוב האנשים רוצים לנקות מהאקווריום הביתי שלהם, ברזין רוצה לגדל - ובכמויות. האצות, כך למד ברזין, מכפילות את נפחן תוך שעות, ניתן להפיק מהן 30 אחוז יותר שמן לעומת חמניות למשל, הן אוהבות במיוחד מי-שופכין או קולחין, והן זוללות פחמן דו חמצני. הטכנולוגיה שהמציא עשויה לגמול את האנושות מההתמכרות הקשה שלה לדלק מאובנים, ובדרך להפחית באופן משמעותי את ריכוזי הפחמן הדו-חמצני באטמוספירה - שלדעת מדענים גורמת להתחממות כדור הארץ.

 

הטכנולוגיה של ברזין ממחזרת פחמן דו-חמצני והופכת אותו לדלק. הגז מזין את האצות, הן גדלות במהירות ואז מפיקים מהם את החומרים הדרושים לייצור ביודיזל. את האצות לא צריך לשתול ולפיכך הן לא גוזלות שטחים פתוחים לעומת תירס או סויה וגידולים אחרים מהם מפיקים דלק-ביולוגי. (סרטונים קצרים על הטכנולוגיה - לחצו כאן)

 

ב-2001 ייסד ברזין את "Greenfuel Technologies " בארצות הברית. מאז הוא משכלל את גידול האצות, ובוחן את יכולת ספיחת הפחמן הדו-חמצני שלהן. בציטוט שלו, שהופיע ב"טיים", הוא ציין שאלוהים התגלה למשה בהר סיני כשיח שלא אוכל. "מה אתה יכול לשרוף בלי לכלות? - אנרגיות מתחדשות", אמר ברזין. כיום פועל ברזין להקמת מכון שיפעל לגיבוש מדיניות אנרגטית חלופית, במסגרת המרכז הבינתחומי בהרצליה.

 

ברזין מופיע בגיליון בקטגוריה של הוגים ומדענים נוספים מתחומים שונים. בתחום הסביבתי נכללים ברשימה מייקל בלומברג, ראש עיריית ניו-יורק, שפעל לשיפור איכות האוויר והחיים בכרך הגדול, והתחייב להופכה לעיר בעלת האוויר הנקי ביותר עד 2030; אריק צ'יביאן, פיזיקאי חתן פרס נובל לשלום לשנת 1985 שפועל למניעת מלחמה גרעינית; רוברט צ'יזיק, כומר ומטיף הפועל למען אותה מטרה ולמען שימור הסביבה; וסוזן סולומון, ממינהל האוקיאנוסים והאטמוספרה של ארה"ב, חברה בפאנל מומחי האו"ם (IPCC), שחלק את פרס נובל לשלום השנה ושהכין דו"חות עליהם מתבסס הדיון האקדמי והפוליטי בנושא שינוי האקלים כיום.

 

בקטגוריות האחרות ברשימה מופיעים שמות מוכרים כמו הדלאי למה, ולדימיר פוטין, נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, המתמודדים לנשיאות אובאמה, קלינטון ומקיין, בראד פיט ואנג'לינה ג'ולי, אופרה ווינפרי, אנדרה אגאסי, לאנס ארמסטרונג, פיטר גבריאל ורבים אחרים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים