שתף קטע נבחר

פרשת צינוק האימה: "האם מעולם לא חשדה"

גיסתו של יוזף פריצל החשוד בכליאת בתו ושלושת ילדיה, שהם גם ילדיו, במרתף ביתו, הגנה על רעייתו רוזמרי ואמרה כי מעולם לא חשדה שהוא מעורב בהיעלמות הבת. "היא מעולם לא חשבה שהוא מסוגל לכך", אמרה ותיארה כיצד חיפשה ביחד עמה אחרי הבת בתחנות רכבת ברחבי המדינה. "עולמה חרב עליה"

רוזמרי פריצל מעולם לא האמינה שבעלה יוזף מעורב בהיעלמותה הפתאומית של בתה לפני 24 שנים, למרות שכבר ריצה בעבר 18 חודשי מאסר בגין אונס צעירה ב-1967, כך אמרה היום (א') כריסטין ר., גיסתו של האב האוסטרי החשוד שכלא את בתו בצינוק מאולתר במרתף ביתו במשך כרבע מאה.

 

פרשת צינוק האימה:

 

בראיון לסוכנות הידיעות "איי-פי" מסרה גיסתו של האיש הנאשם שהכניס את בתו להריון וכלא ביחד עמה שלושה מששת ילדיה, שהם גם ילדיו, פרטים חדשים על חיי הדיכוי שאפיינו את בית פריצל. היא סיפרה כי מניע אפשרי לכליאת הבת ניתן למצוא בניסיונה לברוח מהבית חצי שנה קודם לכן, בעת שהייתה בת 17.

 

הבת אליזבת סיפרה כבר בחקירתה הראשונית כי האב נהג לבצע בה את זממו מאז הייתה בת 12. חצי שנה לאחר שהוחזרה אל הבית כלא אותה האב במרתף מאחורי דלת כבדה ונעולה וסיפר לרעייתו כי שוב ברחה והצטרפה לכת. הוא אף אילץ את הבת לכתוב מכתב בו היא מבקשת מהוריה שלא לחפש אחריה בעת שבמשך כל הזמן הייתה כלואה בחדר נטול חלונות מתחת לדירתם.


שלטי "איך זה קרה?" ו"למה?" מחוץ לבית פריצל (צילום: AFP)

 

כריסטין תיארה את יוזף פריצל כ"רודן" שטיפח תרבות של פחד בבית, שסייעה לו ליצור סיפור כיסוי מתוחכם שאיש לא העז לערער עליו בפניו. במסגרת סיפורו, הניחה הבת שברחה שלושה מילדיה זמן קצר לאחר שנולדו על מפתן דלתו כדי שייאמצם ויגדלם כשלו. "אם הוא אמר שמשהו הוא שחור, אז הוא היה שחור, גם אם הוא פי 10 יותר לבן", סיפרה הגיסה שרואיינה אמש בבית באוסטריה.

 

"הוא לא קיבל כל התנגדות. תשמע, אם אני בעצמי פחדתי ממנו במסיבה משפחתית ולא הרגשתי בטוחה מספיק כדי לומר משהו שעלול להעליב אותו, אז אתה יכול לתאר לעצמך איך זה היה עבור האשה שבלתה לצדו שנים כה רבות", סיפרה הגיסה כריסטין. היא אמרה שלא ניתן היה לדעת מה היה עושה לאשתו לו הייתה מחליטה להתעמת איתו. "אולי הוא היה מכה אותה. בכל מקרה הוא היה רודן. מה שהוא אמר היה טוב וכל השאר היו צריכים לסתום את הפה".

 

"היא מעולם לא חשבה שהוא מסוגל לכך", סיפרה כריסטין על אחותה רוזמרי בת ה-68, שהמשיכה ותיארה אותה כאשה שנלחמת כנגד כל הסיכויים כדי להחזיק את משפחתה הבעייתית. "דיברנו על כך לעתים קרובות כשנפגשנו. אני הייתי שואלת 'רוזמרי, איפה אליזבת יכולה להיות?'. אפילו לעצמי אמרתי שהיא בטח בכת שבה ניתן להחזיק רק במספר מוגבל של ילדים או שלא רוצים שם שהם יהיו חולים".


מעל הקרקע חיים רגילים, מתחת זוועה יום-יומית (צילום ארכיון: AP)

 

עד עתה מסרה המשטרה כי אין כל ראיה לכך שרוזמרי הייתה שותפה לזוועות המיוחסות לבעלה. הוא הודה במעצר שכלא ואנס את הבת וכן בשריפת גופת אחד התינוקות, שמת זמן קצר לאחר היוולדו. הוא נאשם בהמצאת סיפור הכיסוי על הבריחה לכת ואף בהתחזות לבתו בשיחת טלפון עם רעייתו. המשטרה חושדת כי את שלושת ילדיה הצעירים של הבת החליט לגדל בבית מחשש שיבכו ויסגירו את הצינוק המאולתר.

 

"הוא שיטה בכל אדם שהביט בעיניו", אמרה כריסטין על גיסה. לדבריה, לרוזמרי לא היה כל מושג שבתה נעולה במרתף ובמשך זמן מה חיפשה אחריה בקדחתנות. כריסטין, הצעירה ב-12 שנים מאחורתה רוזמרי, נזכרה כיצד חיפשו ביחד אחר אליזבת בתחנות רכבת. "ניסינו לעשות עבודת בילוש אמיתית כדי למצוא את הכת הזאת".

 

באשר לאונס בו הורשע פריצל, עיתון אוסטרי מקומי דיווח אתמול כי מסמכי בית משפט מראים שהואשם בהתפרצות לדירתה של אחות בת 24 ואינוסה. כריסטין סיפרה כי אחותה הייתה בהלם בעקבות ההרשעה, אך האמינה ש"כל אחד עושה טעויות" והתמקדה בגידול הילדים. "אני חושבת שזה שינה קצת את מערכת היחסים שלהם". כריסטין סיפרה כי מצבה של רוזמרי, עמה דיברה לפני מספר ימים, אינו טוב. "העולם חרב עליה", אמרה. אם יורשע שוב באונס ובכליאת שווא של בתו, צפוי יוזף פריצל לרצות עונש של עד 15 שנות מאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוזף פריצל. הצליח לשטות בכולם
צילום: רויטרס
גיסתו של יוזף פריצל, כריסטין
צילום: AP
השירותים בצינוק המאולתר
צילום: רויטרס
העיירה השלווה אמשטטן בהלם
צילום: AFP
מומלצים