שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ישראל מעכבת הבכיר המצרי בגלל סוגיית שליט
  גורמים מדיניים בירושלים מאמינים שהגעתו של שר המודיעין המצרי עומאר סולימאן לפני יום העצמאות אינה רצויה. כך נודע ל-ynet. אולמרט, ברק ולבני דורשים מחויבויות ברורות בנושא גלעד שליט והפסקת ההברחות מצד הפלגים הפלסטיניים בעזה, לפני הסדר הפסקת אש
  הדרג המדיני בישראל מעכב את בואו של שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, שאמור להציג את הסכם הרגיעה שגובש עם החמאס ועם הפלגים הפלסטינים. בירושלים מאוכזבים מכך שאין בהסכם התקדמות של ממש בעניין שחרור החייל החטוף גלעד שליט ואין התחייבות מצרית מוחלטת לעצור את הברחות הנשק ואמצעי הלחימה מסיני לרצועת עזה.

    

  גורמים מדיניים בירושלים אישרו אמש (יום א') ל-ynet שבמטבחון של אולמרט, לבני וברק, שוררת תמימות דעים כי הגעת סולימאן לפני יום העצמאות אינה רצויה. השלושה תובעים שהבכיר המצרי יביא עימו לירושלים מחויבויות ברורות בנושאי שחרור שליט ועצירת ההברחות, כמו גם בנושא ההסכמה של כלל הפלגים להפסקת ירי הקסאמים וביצוע פעולות טרור לעבר כוחות ישראל ואזרחיה סביב רצועת עזה.

   

  להערכת גורם מדיני בכיר בירושלים, המצרים אינם עושים די כדי לסכור את כל הפרצות בנושאים שעל הפרק. ישראל מציבה רף גבוה של דרישות בנושאים אלה, ומאמינה שהעיכוב הנוכחי בהגעת שר המודיעין המצרי יביא להישגים המדיניים הרצויים בשלושת התחומים. בימים אלה נמשכים המגעים מול סולימאן לשם קביעת מועד הגעתו, ובנוגע לנוסח שיגבש להסכמות עם הפלגים.

   

  "היינו מצפים לאמירה ברורה מקהיר"

  "המינימום המתבקש הוא עצירת ההברחות על ידי המצרים. הדבר הרי בידם", הבהיר הלילה הגורם הבכיר והוסיף: "אחת התזות, מציעה לכרוך את ה'תהדייה' בשחרור גלעד שליט. היינו מצפים לאמירה ברורה דרך קהיר גם בנושא זה. אחר כך נוכל להחליט אם לקבלה אם לאו". הגורם מבהיר כי בנוסף - ממתינים בירושלים להצהרה ברורה של חמאס ושאר הפלגים לעצירת הטרור מעזה.

   

  גורמים מדיניים בכירים מאוד מאשרים שבואו של סולימאן מתעכב: "תנאיה של ישראל נקבעו מזמן ולפיהם אם תיעצרנה ההברחות מסיני,

   ייפסקו פעולות הטרור וייפסק ירי הרקטות לישראל, לא תהיה סיבה לפעול. עניין גלעד שליט מטופל במסלול נפרד, המשא ומתן בעניין הזה נמשך".

   

  המקורות המדיניים בירושלים הוסיפו כי נשקלת אפשרות של דיון מיוחד בקבינט, בהמשך לדיון בשבוע שעבר, לשם גיבוש התגובה והצגת תנאיה של ישראל לרגיעה סביב רצועת עזה. לדברי גורמים מדיניים אחרים, יתכן שאם סולימאן לא יבוא, יישלח לקהיר שוב בשבוע הבא ראש האגף המדיני ביטחוני במשרד הביטחון, האלוף (מיל') עמוס גלעד, כדי לגבש את ההסכמות עם המצרים.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  עומר סולימאן. מעוכב
  צילום: רויטרס
  גלעד שליט
  צילום: רפרודוקציה
  מומלצים