שתף קטע נבחר

הבנקים קיבלו ארכה לשימוע בנושא העברת מידע

רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים, דחתה בחודש את מועד הגשת עמדתם של הבנקים בנוגע להעברת מידע; לאחר שתקבל את עמדות הבנקים תחליט אם התקיימה העברת מידע ששימשה, בין השאר, לקביעת מחיר העמלות ללקוחות

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, אישרה לבנקים דחייה של חודש בהגשת עמדתם בנושא העברת מידע, בין השאר בתחום העמלות. מחר (ג') אמור היה להתקיים שימוע לבנקים ברשות להגבלים עסקיים בנושא זה. הבנקים היו אמורים להגיש את טענותיהם בכתב, אולם כמה מהם ביקשו דחייה.

 

מאחד הבנקים שביקשו דחייה נמסר כי עורכי הדין עדיין לא גיבשו את עמדתם בנוגע לטענות של הרשות להגבלים עסקיים. קן אישרה את בקשת הבנקים ודחתה את השימוע לתחילת החודש הבא.

 

לפני כחודש וחצי הודיעה קן כי בעקבות חקירה שניהלה הרשות נגד הבנקים — הפועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי — עולה חשד כי לכאורה הועבר מידע ביניהם בנוגע למדיניות העמלות למשקי הבית. החקירה נגד הבנקים היתה הגדולה ביותר שנוהלה ברשות להגבלים, ובמסגרתה נתפסו מיליוני מסמכים, ואף נחקרו דרגי ביניים בבנקים.

 

לאחר השימוע, שיתקיים בחודש הבא, תחליט קן אם התקיימה העברת מידע בין הבנקים באשר לקביעת עמלות בהווה, ולדרך קביעת מחירן של עמלות עתידיות, ואם כן, אם העברת מידע זו היא הסדר כובל.

 

החלטתה של קן בנוגע להסדר כובל אינה בגדר איום על הבנקים או הבנקאים במישור הפלילי. אולם היא יכולה לסייע לתובעים כנגד בנקים במישור האזרחי — תובע ייצוגי או פרטי לא יצטרך להוכיח כי התבצעה העברת מידע בין הבנקים, וקביעתה של קן בנוגע להסדר כובל בנושא תשמש ראיה בבית המשפט.

 

לטענת גורמים בשוק ההון, מערכת הבנקאות נתפסת כקרטל בקרב הציבור ובעולם העסקים. בנוסף לכך טוענים אותם גורמים כי שני הבנקים הגדולים — הפועלים ולאומי — הם דואופול בתחום משקי הבית, שבו אין תחרות.

 

למרות זאת, ועל אף טענותיהם של גורמים שונים שהיו מעורים בחקירה כי נתפסו בה ראיות חמורות — לא הצליחה קן להוכיח כי הבנקים תיאמו מחירים, והסתפקה בהודעה כי היא שוקלת לקבוע שהבנקים העבירו מידע ביניהם. לתיאום מחירים קבועה סנקציה מחמירה יותר בחוק ההגבלים לעומת העברת מידע.

 

דובר הרשות להגבלים עסקיים אישר את הידיעה, ומסר כי השימוע יתקיים בתחילת החודש הבא.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רונית קן, הממונה על ההגבלים העסקיים
מומלצים