שתף קטע נבחר

כשהשב"כ התלבש על מס הכנסה

שר האוצר לוי אשכול הורה לגייס את השב"כ למלחמה בשוק השחור, דרך חשיפת ההון השחור ומעלימי ההכנסות. יעקב כהן הקים את שירות המודיעין החשאי וקומם עליו את הממסד וההסתדרות, שהייתה מכרישי השוק השחור. המסע בנבכי ההיסטוריה של כלכלת ישראל וקלקלותיה - פרק רביעי

המלחמה הצולעת של דב יוסף לחיסול השוק השחור תיסכלה את דוד בן-גוריון. קצת באיחור, נמאסו על ראש הממשלה ושר הביטחון מרדפי הסרק השלומיאלים של פקחי הצנע אחר דגי הרקק. הוא רצה את הדגים השמנים, ורתם את השב"כ לפעולה בערוץ חשאי.

 

לישיבת העבודה הראשונה בלשכתו זימן בן-גוריון את ראש השירות איסר הראל ואת סגנו, איזי ("דפני") רוט. הראל ורוט צירפו לפגישה את מפקד מרחב הדרום, יעקב כהן, המנהל המיועד של מבצע "בדק". הם חיפשו "ראש כלכלי" ובעיקר נאמן פוליטי, חבר מפא"י, ורק כהן ענה לדרישות. זאת, על אף שהשכלתו וניסיונו הכלכליים הסתכמו בשנת לימודים בגרמניה ובניהול חנות ספרים גדולה בתל-אביב.

 

במרחב הדרום הפעיל כהן בהצלחה רשת סוכנים במפלגות השמאל, מפ"ם ומק"י הקומוניסטית. בן-גוריון דרש מהשב"כ דו"ח יומי על המתרחש בכל המפלגות - זולת במפא"י - וכן דרש מכהן להרחיב את הרשת שלו לתחום המשקי, כדי לאתר ולנטרל את ראשי השוק השחור.

 

ההסתדרות עושה שוק

הדו"ח הראשון של כהן כמעט הרג את הקריירה שלו. הוא קבע כי "השוק השחור זה חברת העובדים של ההסתדרות". הראל ביקש שיפסיק לבלבל את המוח, אך כהן לא נח עד שהדו"ח הוגש לבן-גוריון שנדהם מממצאיו. בן-גוריון העמיק בבחינת נכונות הממצאים ורצינות הדו"ח, אך נוכח כי כהן היה יקה קפדן שלא עושה הנחות. "מה לא ברור כאן, אם סולל בונה שולט על שוק המלט והמשביר המרכזי על שוק הקמח? כל המשק זה ההסתדרות, וחברת העובדים היא הדינמו. גם לסקטור הפרטי יש חברה כלכלית, אבל זה לא רציני", אמר כהן.

  

בן-גוריון ביקש הוכחות מוצקות. "שמנו האזנות למנהלים, והבאנו לבן-גוריון את התמלילים", נזכר כהן לימים. "הם דיברו ביידיש והרגישו שעלו עליהם, כשבאחת השיחות הציעו לצאת לחופש בטבריה עד שתחלוף הסערה. בן-גוריון איים להעיף אותם אם ימשיכו לעבוד בשחור, אבל הם היו יותר חזקים. אף אחד לא עף, וככה גם מת המבצע".

 

אשכול נקרא למערכה

לאחר שבן-גוריון הרים ידים, נכנס לתמונה שר האוצר, לוי אשכול. הוא הציע להלביש את השב"כ על נציבות מס הכנסה, בתקווה לעלות על הספסרים, אם יחשפו את ההכנסות השחורות החשאיות שלהם, כמו שהאוצר האמריקני גמר את אל קאפונה. אשכול לא תפש שהוא מכריז מלחמת תרבות והולך להפסיד בה. לדידם של ראשי השוק השחור, הונאת מס הכנסה הייתה המשך הנורמה הגלותית, לרמות את הפריץ, שעברה מדור לדור.


לא הבין שהוא הולך להפסיד במלחמה. אשכול (צילום: משה פרידן, לע"מ)

 

לכהן הוצע להשיג במודיעין חשאי נתוני אמת על ההכנסות בענפים השונים, שאותם יוכלו פקידי השומה להשוות עם הצהרות הנישומים. אחרי שנכווה במגע הראשון עם כרישי המשק ההסתדרותי, הוא גישש קודם אצל מכריו לגבי סיכוייו החדשים. "כולם אמרו לי, חבל עליך, רד מזה, התפקיד לא סימפטי, יהיו לך צרות". כהן דחה את ההצעה, אבל דפני, עכשיו ראש השירות בפועל, פסק שאין לו ברירה. "אנחנו צריכים לעשות גם דברים לא סימפטיים", אמר, וסיכם שכהן ייכנס לתפקיד במסווה של קצין ביטחון.

 

כעבור זמן חזר כהן לדפני כולו נרעש מהמעקב אחר עבודת פקידי השומה. הוא תפס שהפקיד הראשון מתפשר עם הנישום בלשון סתומה שהוא יוכל לישון בשקט אם יוסיף לו 1,000 לירות על הרשום הספרים. "מה שהולך שם זה פשע. אם הספרים לא חשובים, מה הם יעשו עם המודיעין  שלנו?", התרעם.

 

"ככה לא מנהלים מדינה"

דפני הציע לכהן לעשות "סיבוב לימודים נוסף". בדרך פגש כהן מכר שלו מגרמניה, מתווך נדל"ן, ושפך את לבו. האיש גיחך. "אם אתה לא יודע שפקידי השומה מקבלים שוחד, אין לך מה לעשות שם", אמר ונקב בחמישה שמות מתוך 10 הפקידים. "אמרתי לדפני שזה נורא במושגים שלי", שיחזר כהן. "ככה לא מנהלים מדינה. אם הם לוקחים שוחד אני צריך לעבוד נגדם, ולא בשביל זה באתי. הוא לקח אותי לנציב מס הכנסה. נתתי לו את השמות, והוא רק אמר 'אני יודע שהם מקבלים שוחד, אבל צריך להתגבר על זה'".

 

כהן התקפל בצער, ואשכול חזר וציווה להקים את המודיעין החשאי. דפני קרא לו ש"א - שירות אינפורמציה - להבדיל מהש"ב, לפני שהתחלף לשב"כ. "הבנתי שתפקידי לשרת את המדינה ולא לפקח על הפקידים. זה לא עזר לי. הם בקושי שיתפו פעולה. חשבתי שמצפצפים עלי. רק אחרי שנים אמר לי אשר ידלין: "אתה לא יודע כמה הם פחדו ממך ורעדו כששמעו את השם שלך". זה אותו ידלין שהיה אז מזכיר הסתדרות הפקידים, ולימים מנכ"ל קופת חולים וכמעט נגיד בנק ישראל - אלמלא נתפס והורשע בעצמו בקבלת שוחד.

 

גם האוצר לא עזר לכהן וסירב להקצות תקנים לשירות החדש. עם זאת, הש"ב השאיל לו כמה מסוכניו וסיפק מקצוענים למשימות מיוחדות כמו פריצות ליליות. מירב הפריצות בוצעו בעיקר לשני בנקים פרטיים שהתמחו בגלגול כספים שחורים, כדי לצלם בשקט ובאוםן נקי דפי חשבון של יעדי המודיעין שלו, ביניהם, לדבריו, השומר הצעיר שגילגל שם 7 מיליון לירות.

 

המטרה מקדשת את האמצעים

יש לציין כי כהן האמין שטובת המדינה גוברת על הסודיות הבנקאית והכחיש את הפריצות, כפי שגם טען כי הממשלה לא אישרה לו האזנות סתר. זאת, לאחר חשיפת השירות והעומד בראשו בשבועון "העולם הזה", חמש שנים לאחר הקמת הש"א. החשיפה גררה אחריה מהומת אלוהים. העורך אורי אבנרי כתב במאמרו הראשי כי "הגבול בין משטר דמוקרטי לרודני עובר גם בין בולשת העוסקת בגילוי עבריינים לבין מנגנון הלשנה ארצי הפועל נגד כל האזרחים למטרה פרוזאית כמו גביית מסים".

 

עד שנקרע מסך הסודיות נבלע מטה השירות על 35 עובדיו בין בתי מלאכה בדרום תל-אביב מאחורי השלט "מס הכנסה - מחקר וגניזה". כמחצית אנשיו עסקו בחקירות ובמעקבים, בה בעת שהשאר היו כלכלנים וחשבונאים שניתחו מאזנים וערכו תחשיבים. כהן ניהל אותם משולחנו הקבוע בקפה "פארק" בפינת הרחובות דיזנגוף וגורדון בלב העיר, בכיסוי של ראש המועצה המקומית קרית-אונו.

 

ניצנים של ה"מלשינון"

הקצף הציבורי יצא על כהן כיוון שהתגאה אחרי הפרסום ב-3,000 המתנדבים שעבדו בשירותו, סיפקו ידיעות ביוזמתם או לפי הזמנה, ואימתו ידיעות שקבל ממקורות אחרים. "זהו האח הקטן, הצד השני של האח הגדול. האדם המלשין על שכנו מתוך אידיאליזם עקום איננו פטנט ישראלי. הוא תופעה מסוכנת שמבטאת מחלה ציבורית קשה", כתב אבנרי.

 

תחילה טען כהן שהכל שקרים, אבל נלחץ והודה כי מעטים פעלו תמורת בצע כסף, אך רוב המתנדבים היו אידיאליסטים שפעלו בהכרה סוציאליסטית או מהבנת תרומתם לבניין המדינה, או שנרתמו לחיסול מתחרים עסקיים. מצד אחד "שורת המתנדבים" הירושלמית, חלוצת הלוחמים בשחיתות הציבורית בהנהגת אליקים העצני, ומהצד השני תעשיין השטיחים אברהם שפירא, לפני שנבחר לכנסת.

 

כהן עקף את כרישי ההסתדרות המתסכלים, והתמקד במתעשרים החדשים במגזר הפרטי. פקידי השומה קיבלו ממנו את נתוני האמת של הכנסתם, וכעבור שנה-שנתיים הזמינו אותם להסביר את פשר הפערים המביכים בין הכנסתם המוצהרת, המסכנה, להוצאותיהם על רכישת וילות ודירות פאר, חפצי ערך, נסיעות ובילויים יקרים בארץ ובחו"ל, ואפילו על טיפולי שיניים וניתוחים פרטיים.


חשיפת הש"א ב"העולם הזה". כהן הכחיש את האזנות הסתר והפריצות 

 

הרשת של כהן התפרסה על כל שלוחות המשק. הנישומים לא העלו על דעתם שעיניים אלמוניות עוקבות אחריהם ומתעדות כל צעד וכל גרוש שיצא מכיסם. היו אלה מתווכים, מהנדסים, קבלנים ובעלי מלאכה בענפי הנדל"ן; סיטונאים וחנוונים בכל שדרות המסחר; מוסכניקים; פקידי נסיעות, פקידי קבלה, חדרניות, ברמנים ומלצרים בענפי התיירות והמלונאות. וז רשימה חלקית בלבד.

 

כהן לא שכח את בכיר סוכניו, קלפן מקצועי ומלווה בריבית קצוצה בשוק האפור, שגילגל כסף שחור בהשקעות של בעלי עסקים, ומסר תמורת תשלום שמן שמות וסכומים שחשפו מאות תרגילים של העלמות מס. "המשקיע הכי גדול שלו - 5,000 לירות בשבוע, סכום ענק בימים ההם - היה מוכר פלאפל בכניסה לשוק הכרמל. התפלאנו. כמה כבר עולה מנה פלאפל? לא האמנו שהוא מרוויח יותר מחנויות הנעליים באלנבי, עד שעקבנו אחרי הדוכן במשמרות וספרנו את המנות שהוא מוכר ביום אחד", שיחזר כהן.

 

חיכוכים במערכת

ואולם פקידי השומה, במקום לחבק אותו כפי שציפה, לא הירבו לבקש את עזרתו של כהן, ובעיקר לא מיצו את המודיעין שסיפק ביוזמתו לגבי נישומים יחידים ובתחשיבי הכנסות האמת בענפי המשק השונים. אחד דחה את כהן בטענה שהוא מספק לו מידע שקרי על נישום שהסתיר קניית וילה יקרה, ואחר כך התברר שהאיש הוא ידידו האישי. פקיד אחר אמר לכהן שהוא לא יודע מה לעשות עם המידע שנתן לו על נישום שקנה שישה מגרשים בשרון אחרי שדיווח על הכנסה נמוכה. "מה יכולתי להגיד לו, שהוא מטומטם וצריך לעוף בגלל שלא שאל מי מימן לו את הקנייה?" תהה כהן. 

 

האסימון נפל לכהן בחלוף ארבע שנים. "העובדה שבדקנו דברים לעומק הפריעה לכמה אנשים במערכת". הוא חש שבאוצר ובנציבות חותרים תחתיו; אחד מסגני הנציב התחיל להסית את פקידי השומה באומרו כי השירות פועל נגדם. מזכיר הממשלה, זאב שרף, שהיה גם הממונה על הכנסות המדינה, נפגע לאחר שכהן ערער על תחזיות גביה אופטימיות שלו. "אמרתי לו שהוא טועה, כי לפי התחשיבים שלנו מס הכנסה יגבה 40 מיליון לירות פחות מהמגיע והוא קיבל את זה כעלבון אישי. כשהתברר שצדקתי, שני חברים הזהירו אותי שאני עושה תוהו ובוהו, ואליקים העצני רמז לי כי שרף רוצה לחסל את השירות".

 

שרף, המושך בחוטים

כהן תפס באיחור כי שרף עמד מאחורי הסקופ של העולם הזה, שנועד להיות חיסול ממוקד של השירות, והש"א אכן פורק אחרי הפרסום והרעש בארץ ובכנסת. במקומו קבלנו את יחידת המודיעין הגלויה ואת המלשינון וכהן עצמו פרש למועצה המקומית בקריית אונו.

 

בערוב ימיו הוא סגר חשבון עם שרף, "הצעתי לשרף דרכים לצמצם שחיתויות גם בשיטה לניצול יעיל של המידע במס הכנסה. הוא הסכים ולא עשה כלום. לא נעים כשחבר פעיל במפלגה מטיח עובדות בפנים של אדם שחושב שהוא מישהו. זה גם נתן לו את המכה על הראש שאותו חבר פעיל לא מתנהג כמו שהמפלגה מצפה ממנו.

 

"העניינים הסתבכו כשמנכ"ל האוצר פנחס ספיר חשב שאני נגדו. עיתונאי אחד כתב בדבר (עיתון פועלי ישראל) כי מס הכנסה לא בסדר וחסר לו כסף, וגילה לו שאני המקור. ספיר גם לא שכח אך קראתי להעמיד לדין את החברות ההסתדרותיות שעוסקות בשוק השחור, ואשכול הציע לו לעשות בדיקה בוועדה של המפלגה יחד אתי. אבל אחרי הפרסום של העולם הזה, הבנתי שאין לי מה לעשות בעסק הזה. נכון שפעלתי גם נגד המפ"איניקים, אבל מה לעשות שתמיד הייתי כזה יקה קפדן, ואף פעם אין אצלי אפליות?".

 

בפרק הבא: הדור שלא ידע את הסלולרי

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מה לעשות שאני יקה?" כהן
צילום: לע"מ
כהן ענה על הדרישות. הראל
צילום: לע"מ
מומלצים