שתף קטע נבחר

לדור: איסור הפרסום לא יוסר לפני יום העצמאות

גורמים משפטיים אמרו כי נראה שההחלטה אם לערוך עדות מוקדמת בפרשה החדשה של אולמרט לא תתקבל היום. פרקליט המדינה, משה לדור, יצא מהדיון ואמר: "אני מעריך שצו איסור הפרסום ימשיך להיות תקף בימים הקרובים". במקביל, עיקרי הפרשה התפרסמו באתר האינטרנט של ה"ניו יורק פוסט"

בית המשפט המחוזי לא צפוי לקבל היום (ג') החלטה בנוגע לעדות המוקדמת בפרשה החדשה של אולמרט. גורמים משפטיים אמרו כי ייתכן שההחלטה תקבל רק לאחר יום העצמאות.  

 

אותם גורמים העריכו בשלב הזה, כאשר צו איסור הפרסום עומד בעינו, ספק רב אם אפשר יהיה לפרסם את ההחלטה גם לאחר שתתקבל. בינתיים, בעוד שבישראל צו בית המשפט מונע זאת, החשדות נגד ראש הממשלה פורסמו באתר האינטרנט של ה"ניו יורק פוסט".

 

פרשת אולמרט - התפתחויות אחרונות:

 

פרקליט המדינה, משה לדור, אמר בצאתו מהדיון בבקשה להסרת צו איסור הפרסום כי "התהליך הוא חלק משגרת העבודה בעניינים מסוג זה, למרות שהפרשה הזו היא מעט שונה. בתיק הזה נחקרים חשדות על ראש ממשלה מכהן, ונכון היה שאצטרף לצוות הפרקליטים. אין מקום להבין ולפרש מכך דבר".

לדור העריך שצו איסור הפרסום לא יוסר לפני יום העצמאות. "זו חקירה שנמצאת בשלב שבו שום החלטה של

הציבור לא תהיה נכונה לגביה", אמר, "שום הנחה ושום הערכה עדיין לא מבוססת. בימים האחרונים התפרסמו בתקשורת דברים שאינם מדויקים".

 

פרקליטו של ראש הממשלה, אלי זהר, אמר: "מצד אחד צו איסור הפרסום בהחלט עושה נזק מצד, אך משני עמדתנו בעניין יכולה להתפרש כאילו אנחנו רוצים באיזושהי פגיעה בחקירה. בעקבות זאת, השארנו את ההחלטה בעניין לשיקולו של בית המשפט". בעניין החקירה המוקדמת אמר כי אם תתקיים כזו, הרי שכל חומר הראיות בתיק אמור להגיע לידיהם.

 

פרקליטהּ של שולה זקן, עו"ד מיכה פטמן, הוסיף כי לא הוגשה הצעה שמרשתו תהיה עדת מדינה. "אני לא יודע על מישהו שחתם על הסכם כזה", טען.

 

מעט מהערפל מתפוגג

מוקדם יותר היום החליט בית המשפט המחוזי בירושלים לאשר לפרסם כי במסגרת החקירה, הוגשה בקשה לגביית עדות מוקדמת מתושב חוץ. מדובר בהליך משפטי חריג שבו נגבית עדות ממי שיש סכנה שלא יוכל להעיד במהלך משפט עתידי, במקרה זה מאחר שמדובר באדם המבקש לחזור לארצו.

  

"בהסכמת המדינה, ולאחר שבאי כוח המשיבים השאירו את ההחלטה לשיקול דעת בית המשפט,

אנו מורים שבשלב זה ניתן לפרסם שהוגשה בקשה לגביית עדות מוקדמת של עד תושב חוץ", נמסר בהודעת בית המשפט. "אין בכך כלל כדי ללמד כי יוגש כתב אישום נגד המשיבים בבקשה - שהם ראש הממשלה אהוד אולמרט והגברת שולה זקן. מדובר בחקירה שהחלה בימים האחרונים והבקשה מתבקשת נוכח הנסיבות הנידונות".

  

הליך עדות מוקדמת דומה להליך גביית עדות בפני שופטים במהלך ניהול תיק רגיל בבית משפט - כלומר התובע מנהל חקירה ראשית, והנאשמים עורכים חקירה נגדית. בדרך כלל, הליך גביית עדות מוקדמת נעשה בתיקים של תיירות שנאנסו כשגביית העדות נערכת בשלב מוקדם כדי לאפשר להן לצאת את הארץ.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לדור. "שגרת עבודה"
צילום: גיל יוחנן
עו"ד זהר. יבקש את חומר החקירה
צילום: גיל יוחנן
עו"ד פטמן. זקן אינה עדת מדינה
צילום: גיל יוחנן
מומלצים