שתף קטע נבחר

סטיבן קולבר השחית את ויקיפדיה - וזכה בפרס

הסאטיריקן סטיבן קולבר זכה בפרס איש השנה של ה-Webby, בעקבות פעילות שלו ברשת, הכללה בין השאר השחתה של Wikipedia והפצצת גוגל באמצעות צופיו

לפני כשנתיים קרא הסאטריקין סטיבן קולבר לצופי התוכנית לערוך את הערך על "פילים" באנציקלופדיה החופשית וויקיפדיה. בתוכניתו, "דו'ח קולבר" (Colbert Report) המשודרת בכבלים בארצות הברית, הוא אמר לצופים להיכנס ולכתוב שאוכלוסית הפילים באפריקה שולשה, ולא נכחדת. הצופים נענו מיד, כמובן, להשחתה ההמונית, האתר נפל, והערך ננעל לעריכה כדי למנוע נזק.

 

לקולבר אין שום דבר נגד וויקיפדיה, הוא אפילו קיים זמן קצר לאחר מכן סולחה עם ג'ימי וויילס, מייסד האנציקלופדיה החופשית, שבא להתארח בתוכניתו. מטרת ההשחתה, כמובן, הייתה על מנת להעביר מסר לפיו המציאות ניזונה ממה שאנחנו קובעים. "כל משתמש יכול לשנות כל ערך", הסביר קולבר, "ואם מספיק מתשמשים מסכימים איתו, מה שהוא כתב הופך להיות נכון".

 

פרס על הישגים מיוחדים

קולבר זכה בפרס איש השנה של ה-Webby על הישגים מיוחדים - שיוענק לו בחודש הבא "על היצירתיות בדרכים בהם תקשר עם מעריציו ברשת, החל מהפצצת גוגל שהביאו אותו לתוצאה הראשונה בחיפוש 'greatest living american' ('האמריקני הגדול ביותר') עד העמדת ה'אמתיות' (Truthiness - מילה שהגה קולבר - א.ק) של ויקיפדיה באתגרים". ה-Webby הוא פרס הניתן על ידי האקדמיה למדעים ואומנות דיגיטלית החל מ-1996, מדי שנה לגורמים מצטיינים ובולטים בתחום האינטרנט.

  

אך לא רק השחתות והפצצות גוגל, בהסבר למתן הפרס עוד צויין ההישג של קולבר באיסוף תרומות צדקה ברשת, לאחר שקרא לצופים בתוכניתו להיכנס לאתר Donorschoose ולתרום,  ועל הצמיחה המהירה של הקבוצה ברשת החברתית פייסבוק, שתמכה במועמדותו של קולבר לנשיאות ארה"ב - 78 משתשמים בדקה בשבוע הראשון - ולמעלה ממליון משתמשים נכון להיום.

 

יוצרים וחלוצים ברשת

לצידו של קולבר, זכה בפרס גם הבמאי והיוצר מישל גונדרי, שבעקבות סרטו "Be Kind Rewind" החלו גולשים, בדומה לעלילת הסרט, לצלם גירסאות קצרות ודלות תקציב של סרטים הוליוודים. את הסרטים האלה מעלים הגולשים לאתרי וידאו תחת הכותרת "Sweded" - שם שהומצא בסרט למעשה הזה.

 

עוד זכו האומן Will.I.Am (סולן ה-Black Eyed Peas), בעקבות הקליפ "Yes We Can" שפירסם על המועמד לנשיאות בארה"ב, ברק אובמה, וצמד הקומיקאים טים ואריק, שהיו חלוצי קומדיה באינטרנט, עוד לפני עידן YouTube, על פי ההסבר באתר ה-Webby.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קולבר - איש השנה של Webby
צילום: איי פי
מומלצים