שתף קטע נבחר

גם אם אולמרט יתפטר, קדימה תוכל להנהיג

מבחינה משפטית לפחות, ייתכן שקדימה תמשיך להנהיג אחרי התפטרותו של ראש הממשלה, שכן הנשיא יטיל את המשימה על חבר כנסת שיוכל להרכיב ממשלה. באופוזיציה לא מחכים לכתב אישום וקובעים: אולמרט צריך ללכת

הודעתו של ראש הממשלה מליל אמש כי יתפטר אם יוגש נגדו כתב אישום, הכניסה את המערכת הפוליטית לתזזית סביב השאלה מה יקרה לאחר זעזוע שכזה. מתברר כי מוקדם לסתום את הגולל על ממשלה בהנהגת קדימה, גם אם אכן יתפטר ראש הממשלה.

 

"חוק יסוד: הממשלה" קובע כי ראש ממשלה רשאי להתפטר מתפקידו לאחר שהודיע לממשלה על כוונתו לעשות כן. כדי להתפטר צריך ראש הממשלה לשלוח מכתב התפטרות רשמי לנשיא המדינה. החוק קובע, כי התפטרות ראש הממשלה כמוה כהתפטרות הממשלה כולה. עם זאת, התפטרות ראש ממשלה אינה מביאה אוטומטית לקיומן של בחירות חדשות.

 

במקרה שכזה, על הנשיא יהיה לפתוח בהליכים להרכבת ממשלה חדשה. הנשיא צריך להטיל את המשימה על אחד מחברי הכנסת, שיכול להרכיב ממשלה בפרק זמן קצוב. ייתכן מאוד שזה יהיה בכיר (או בכירה) בקדימה. בנסיבות מסוימות, אם אותו בכיר לא יוכל להקים ממשלה חדשה, תיאלץ הכנסת ללכת לבחירות חדשות. במצב שכזה, אולמרט יתפטר, אך ימשיך למלא את תפקידו עד לכינון ממשלה חדשה.  

 

האופוזיציה חוגגת: אולמרט צריך ללכת

במערכת הפוליטית נערכים לבאות. באופוזיציה נשמעים ביממה האחרונה קולות שמחה. יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער: "אולמרט אינו ראוי ואינו יכול להמשיך בתפקידו, ממשלת קדימה שקועה עד צוואר בחקירות שחיתות סידרתיות ונכשלת יום יום בניהול ענייני המדינה. יש להחזיר את המנדט לעם וללכת לבחירות בהן תיבחר הנהגה אחרת". ח"כ לימור לבנת מהליכוד: "לא כך חשבנו לחגוג את יום העצמאות ה-60, עד מתי תימשך שתיקת השרים של העבודה ושל קדימה, על אולמרט להתפטר מיד".

 

ח"כ זבולון אורלב מהמפד"ל אומר כי "החשדות החמורים נגד אולמרט יגרמו בהכרח לרעידת אדמה שלא תאפשר לו להמשיך להיאחז עוד בקרנות המזבח. העם איבד את האמון בראש הממשלה שמובהל לחקירות ומעורב בסידרת פרשיות שחיתות. אם יש בקואליציה מפלגות שרים וח"כים הגונים חובתם להביא לסיום כהונת אולמרט לאלתר".

  

ח"כ אבשלום וילן ממרצ קרא לאולמרט "לפנות את מקומו מיידית ועל מזוז לקבוע תאריך לסיום החקירה, אי אפשר לנהל מדינה תחת חקירה מסוג זה". ח"כ שלי יחימוביץ' מהעבודה אמרה כי "השותפות הקואליציונית עם אולמרט הסתיימה, שכן המשך ישיבת העבודה בקואליציה בראשות אולמרט היא מתן הכשר למעשה השחיתות שלו, אם נשארו באולמרט ולו שמץ של ציונות ואחריות עליו להתפטר מיד נוכח החשדות החמורים". 

 

מנגד - ממלא מקום יו"ר הקואליציה ומקורבו של אולמרט, ח"כ יואל חסון, אמר: "אני שמח על הסרת צו איסור הפרסום, שאיפשר לנו לשמוע בצורה ברורה ובהירה את גרסתו של ראש בכל הקשור לחשדות נגדו. על המערכת הפוליטית לא להתערב בנושא, ולאפשר את המשך יציבותה של המערכת הפוליטית. ראש הממשלה הצהיר בצורה ברורה שיתפטר אם יוגש כנגדו כתב אישום, ולכן כל עיסוק אישי בנושא ראש הממשלה הוא מיותר. זו תקופה לא קלה, אך בזמן הזה נדרשת אחדות בתוך תנועת קדימה בקרב מנהיגיה ופעיליה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. יתפטר?
צילום: גיל יוחנן
לבני עדיין תוכל לקבל את המושכות
צילום: AFP
מומלצים