שתף קטע נבחר

גורמים משפטיים: עדות מסר מסבכת את רה"מ

"ידיעות אחרונות" מפרסם הבוקר כי עורך הדין שנחשב לחברו ואיש סודו של אהוד אולמרט, שיתף פעולה ואף סיבך את ראש הממשלה בחקירתו. הגורמים מסרו כי מסר נחקר מבלי לקבל מעמד של עד מדינה וכי עדותו מסבכת גם את ראש לשכת ראש הממשלה לשעבר, שולה זקן

הולך ומסתבך: גורמים משפטיים מסרו כי עדותו של עו"ד אורי מסר, מקורבו של ראש הממשלה, מסבכת את אולמרט. מסר שיתף פעולה במהלך חקירתו בפרשת השחיתות החדשה שבה חשוד אולמרט - כך מדווח הבוקר (יום ו') "ידיעות אחרונות". הגורמים מסרו כי מסר נחקר מבלי לקבל מעמד של עד מדינה, וכי עדותו מסבכת כנראה גם את שולה זקן, בפעולות המרמה לכאורה. 

 

פרשת טלנסקי - הסיקור המלא:

 

ראש הממשלה עצמו התייחס אמש גם לחלקו של עורך הדין מסר, ואמר כי "כספי התרומות שגויסו הועברו לעו"ד אורי מסר, אשר ריכז עבורי את הטיפול בעניינים הכספיים הכרוכים במערכות הבחירות הרלוונטיות בהן התמודדתי. אין בליבי ספק כי עו"ד מסר ניהל את הכספים לפי מיטב כישוריו המקצועים וחזקה כי עשה כן בהתאם למגבלות החוק". הוא הודיע כי אם יוגש נגדו כתב אישום, יתפטר.


אורי מסר, תועד כשהלך באמצע נתיבי איילון (צילום: מוטי קמחי, "הארץ")

 

אולמרט דיבר לאחר שבית משפט השלום בתל-אביב נעתר לבקשת המשטרה וצמצם את צו איסור הפרסום שהוטל על הפרשה. על פי החשד קיבל אולמרט לאורך זמן מעטפות עם כסף מזומן - ככל הנראה מאות אלפי דולרים - בתקופה שקדמה לכהונתו כראש ממשלה. על פי החשד, את סכומי הכסף העבירו לראש הממשלה גורם או גורמי חוץ, חלקם במישרין וחלקם בעקיפין, משנת 1993 - אז התמודד אולמרט לראשונה על ראשות העיר ירושלים ועד לתקופה בה כיהן כשר התמ"ת.

 

אחד העדים המרכזיים בפרשה הוא איש העסקים האמריקני משה (מוריס) טלנסקי, תושב ואזרח זר, שהגיע לארץ לביקור בחג הפסח. טלנסקי מסר את גרסתו במשטרה וזו מעוניינת שימסור את עדותו בהליך של "עדות מוקדמת". טלנסקי זומן לחקירה לאחר שמעורבותו לכאורה בהעברת הכספים עלתה מחומרי חקירה שהשיגה המשטרה במסגרת חקירה אחרת. לאחר גביית מספר עדויות נחקר גם ראש הממשלה לפני כשבוע בפרשה במשך כשעה. בחקירתו השיב ראש הממשלה לכל השאלות שנשאל, אך הכחיש קבלת כספים שלא כדין. שולה זקן נחקרה בפרשה מספר פעמים אך שמרה על זכות השתיקה.

  

האם השותפים לשעבר יתייצבו משני צדי המתרס?   

ראש הממשלה סיפר כי הקשר עם טלנסקי נוצר ב-1993, בעת שהתמודד על ראשות עיריית ירושלים. איש העסקים האמריקני המשיך לסייע לו בגיוס כספים במערכת הבחירות לראשות עיריית ירושלים ב-1998, בפריימריז לראשות הליכוד ב-1999 ובפריימריז לרשימת הליכוד בכנסת ב-2002. הוא הוסיף אולמרט כי הוא מאמין שעו"ד מסר "ריכז את הכספים בהתאם למגבלות החוק".

 

ההיכרות של מסר, בן 58, ואולמרט החלה ב-1977 בעת שהקימו יחד משרד עורכי דין עצמאי. שולה זקן, המזכירה ממקום עבודתם הקודם, עברה יחד עמם למשרד החדש. בשנת 1998 עמד מסר בראש עמותת "ירושלים המלוכדת" - שניהלה את מסע הבחירות של אולמרט לראשות העיר. מסר נחשב לחבר נפש ואיש סודו של ראש הממשלה לכל אורך הדרך. הוא שימש כעורך דינו של אולמרט בעסקאות נדל"ן פרטיות. מסר נשוי לעו"ד דוידה (דידי) לחמן-מסר, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים ופיסקליים.

 

באפריל 2007 פרסם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, דו"ח חריף נגד אולמרט המתייחס לתקופה בה כיהן כשר התמ"ת בממשלת שרון. הפרשה שבדק המבקר נוגעת למיזם שביקש לאשר לעו"ד מסר. הוא ביקש לקבל מענקים ממשרד ההשקעות של משרד התמ"ת עבור עסקים ולקוחות שונים, ובהם מיזם בדימונה. לפני כארבעה חודשים, כשעמד להיחקר פעם נוספת, נפצע מסר בתאונת דרכים וחקירתו נדחתה מספר פעמים בשל מצבו הבריאותי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. היכרות רבת שנים
צילום: גיל יוחנן
לא קיבל מעמד עד. מסר
באדיבות העיר, כל העיר
טלנסקי. עדותו נגבתה
צילום: גיא אסיאג
מומלצים