שתף קטע נבחר

הורים למוגבלים מול בית השרה: להחזיר הסייעות

ההורים, שהפגינו מול ביתה של שרת החינוך, דורשים להחזיר את הסייעות האישיות ל-136 ילדים בעלי מוגבלויות שכליות ופיזיות. יו"ר ארגון הפעולה של הנכים: "סכנת חיים של ממש"

עשרות הורים לילדים בעלי מוגבלויות יחד עם חברים מארגון הנכים הפגינו הבוקר (יום א') מול ביתה של שרת החינוך יולי תמיר בתל-אביב, במחאה על ביטול סייעות אישיות. בתחילת השנה בוטלו הסייעות לילדים בעלי מוגבלויות וצרכים רפואיים ל-136 ילדים, וההורים דורשים מהשרה להחזירן. ההורים, שבמהלך ההפגנה חסמו את הכביש, מחזיקים עצומה ובה חתימות של כ-6,000 הורים מכל רחבי הארץ.

 

חלק מהמפגינים הם הורים לילדים בעלי מוגבלויות שכליות ורפואיות כגון: תסמונת רובינשטיין, חולי סי.פי, הפרעות תפקודיות והתנהגותיות, ילדים הזקוקים לעזרה בפעולות פיזיות שונות כמו בליעה וכדומה. במקומן של הסייעות האישיות הוצבו סייעות כיתתיות, שלטענת ההורים הן אינן מסוגלות לתת מענה לכל הילדים מה שמציב אותם בסכנה.


נכים, הורים ושוטרים בהפגנה מול ביתה של תמיר (צילום: ירון ברנר)

 

דפנה אזרזר, אם לילד בן ארבע מוגבל שכלית ופיזית עם פיגור קשה שסיפורה האישי פורסם לפני כמה חודשים ב-ynet אמרה: "בני סובל מפיגור קשה. הוא אוכל ממכשיר ותולש את הצינור מקיבתו. אנחנו מתחילת השנה בלי סייעת. אם הוא תולש את הצינור, צריכים לקחת אותו לבית החולים. הוא יכול לתלוש את הצינור בכל רגע. עד לפני שנה היתה לו סייעת צמודה מהבוקר בגן עד שהגיע הביתה. מאז שלקחו לו את הסייעת הוא הגיע לבית החולים חמש פעמים".

 

יו"ר ארגון הפעולה של הנכים בישראל, קובי כהן, הוסיף: "אנחנו כאן אחרי שמתחילת השנה פוגעים באופן בוטה ב-136 ילדים נכים ולא מאפשרים להם לקבל חינוך חובה על פי חוקי המדינה. כתוצאה מהחלטת שרת החינוך, הילדים שנמצאים בסיכון גבוה לא מסוגלים לקבל במדינת ישראל חינוך. זו סכנת חיים של ממש. כתוצאה מההחלטה ילדים נופלים, שוברים ידיים, רגליים ושיניים. אנחנו מתעדכנים מדי שבוע בכל פעם על מקרה אחר. אנחנו מקווים שהשרה תגלה רגישות חברתית לבעייה אקוטית. אם שני ילדים זקוקים לטיפול ויש רק סייעת אחת למי היא תרוץ קודם? למה מחכים שהילד הראשון ימות?"

 

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "השנה יישמו החלטה שקיימת שנים. בעבר כשסייעות התפטרו - נקלענו לבעייה כי היא היתה היחידה שידעה לטפל בילד. לכן הוחלט על צוות רב תחומי שיהיה בכל כיתה, כאשר בצוות יש גם סייעת. בתוך חודש ועדת דורנר תגיש את המלצותיה לגבי תלמידים בחינוך המיוחד ותהיה התייחסות גם לנושא זה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נכים בהפגנה בתל-אביב
צילום: ירון ברנר
מומלצים