שתף קטע נבחר

זירת הקניות

מה תשאלו את השרים והח"כים בענייני סביבה?

האם טבע ועיר הם דבר והיפוכו? איך מפתחים את הארץ וגם שומרים על הטבע? שאלות אלה ואחרות יידונו בכנס ירושלים לסביבה וטבע של החברה להגנת הטבע. גולשי ynet מוזמנים לשגר שאלות בנושאי סביבה למשתתפי הכנס - שרים, חברי כנסת וראשי ערים - והם יתבקשו להשיב עליהן מעל במת הדיונים

האם צריכה מדינה הנלחמת על קיומה להקדיש משאבים להגנה על הסביבה? האם חיוני לשמור על שטחים פתוחים במדינה כה קטנה עם אוכלוסיה וכלכלה שצומחות במרץ? האם התפלה היא הפיתרון הטוב ביותר למשבר המים? והאם טבע ועיר הם דבר והיפוכו?

 

שאלות אלה ואחרות יעלו לדיון בכנס ירושלים לסביבה וטבע שתקיים החברה להגנת הטבע ב-18 וב-19 במאי בבנייני האומה בירושלים. בכנס ישתתפו שרים וחברי כנסת, פעילי סביבה ומומחים מהארץ והעולם, לדון על השאלות הנוקבות שעל סדר היום הסביבתי בישראל, בשנת ה-60 לקיומה.

 

גולשי ynet מקבלים כאן הזדמנות לשאול את משתתפי הכנס שאלות בסוגיות השונות שיעלו לדיון. לפני הכנס תיבחר שאלה אחת עבור כל מושב והיא תוצג לשר או לחבר הכנסת המשתתף באותו מושב על הבמה, מתוך כוונה לקבל ממנו תשובה עניינית.

 

מושבי הכנס

  • המושב "נפשיטך משלמת בטון ומלט", שיפתח את הכנס, יציג את העשייה הסביבתית במדינת ישראל מאז קומה. הדיון יעסוק בשמירת הטבע, בתנועה הסביבתית בישראל ובשיח הסביבתי, שהתרחב בתקופה האחרונה. לאחר הדיון יתקיים פאנל בהשתתפות חברי כנסת שמקדישים לנושא את מרצם - ח"כ דב חנין (חד"ש), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת; ח"כ הרב מיכאל מלכיאור (עבודה), יו"ר עמית של השדולה הסביבתית-חברתית בכנסת; ח"כ הרב משה גפני (יהדות התורה), חבר ועדת הפנים והגנת הסביבה; ח"כ אסתרינה טרטמן (ישראל ביתנו), חברת ועדת הפנים והגנת הסביבה ויו"ר השדולה להצלת ים המלח. מטרת הפאנל היא להציב אתגרים לחקיקה שתשמור על הטבע והסביבה בכנסת.

 

  • המושב "זה הטבע שלנו" יעסוק במחסור הגובר בשטחים הפתוחים במדינת ישראל, נוכח גודלה המצומצם וצורכי הפיתוח של האוכלוסייה הגדלה. הפיתוח מהווה איום על המורשת הטבעית, הנופית והתרבותית של הארץ, ועל המרחב הפתוח הדרוש לצורכי פנאי ונופש. מנגד, יש צורך להגדיל את שטחי הבינוי והפיתוח כמענה לצורכי האוכלוסייה הגדלה והצמיחה הכלכלית. איך מגשרים על הפער בין הצרכים המנוגדים? בדיון זה ישתתף שר הבינוי והשיכון, ח"כ זאב בוים (קדימה).

 

  • המושב "עד הטיפה האחרונה" יעסוק בזכות הטבע למים נוכח משבר המים הפוקד את ישראל. הידלדלות מקורות המים בנחלים ובאגמים היא תופעה מחריפה, שעלולה להוביל לקריסת מערכות אקולוגיות. דו"ח שפירסמה החברה להגנת הטבע לקראת הכנס גילה כי מאז קום המדינה איבדו הנחלים בארץ 90 אחוז מהמים הטבעיים שזרמו בהם בעבר. מטרת המושב לבחון את הדרכים לשינוי תמונת המצב של ייבוש מקורות המים הטבעיים, והשבת המים לטבע. במושב זה ישתתף שר התשתיות הלאומיות, ח"כ בנימין בן אליעזר (עבודה), וח"כ אופיר פינס (עבודה), יו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת.

 

  • המושב "הכל מתחיל בחינוך" יעסוק באהבת הארץ ושמירה על הטבע - מרכיבים מרכזיים בפעילות מערכת החינוך וארגונים רבים בישראל. הם שמים להם למטרה לטפח את החינוך לידיעת הארץ ואהבתה, ואת תחושת השייכות והאכפתיות לארץ, לטבע ולסביבה. הם פועלים לקדם מודעות, אזרחות פעילה ומנהיגות למען שיפור איכות הסביבה והחיים. אך האם יש עדיין מקום למטרות שכאלה בעולם המודרני או שמא אלה הן סיסמאות ריקות מתוכן כיום? במושב זה תשתתף שרת החינוך, ח"כ פרופ' יולי תמיר (עבודה).

 

  • המושב "החזון העירוני - מהו טבע העיר?" ינסה לברר מה מיקומו של הטבע בעיר, שהרי סוגיות של טבע ושמירת סביבה לא נוגעות רק לשטחים הפתוחים, כי אם גם למרחבים העירוניים בהם אנחנו חיים. דווקא בערים, שם גרים למעלה מ-90 אחוז מהאוכלוסייה, אנו חשופים לפגיעה סביבתית חמורה הרבה יותר כתוצאה מזיהום אוויר, רעש וצפיפות. איזורי הטבע העירוני הולכים ונעלמים לטובת עוד רחובות ובניינים, וראשי הערים מתלבטים בין שמירת הטבע העירוני ופיתוח עירם לרווחת התושבים. האם ניתן לשמור על איכות חיים עירונית? במושב זה ישתתפו שר הפנים ח"כ מאיר שיטרית (קדימה) וכן אורי לופוליאנסקי, ראש עיריית ירושלים, יונה יהב, ראש עיריית חיפה, מאיר ניצן, ראש עיריית ראשון לציון וטלאל אל-קרינאווי, ראש עיריית רהט.

 

  • המושב "חקוק בטבע" ינעל את הכנס, ויעסוק בגלובליות של השאלות הסביבתיות. האם ניתן לענות על האתגרים הסביבתיים במנותק מההקשר האזורי והגלובלי? האם לא יהיה בכך פיתרון חלקי בלבד. מטרת המושב היא לבחון דרכים לפיתרון בעיות סביבתיות בעבודה משותפת בין ישראל למדינות השכנות. במושב זה ישתתף השר להגנת הסביבה, ח"כ גדעון עזרא (קדימה).

 

רוצים לשאול שאלה? נסחו אותה באופן ענייני וקצר ושלחו אותה באמצעות מנגנון התגובות

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים