שתף קטע נבחר

השוק הסיטונאי: הכניסה לאנשי היי-טק בלבד

קומפלקס המגורים שיוקם במתחם השוק הסיטונאי בת"א צפוי לכלול 9 מגדלי מגורים יוקרתיים עם כ-1,800 יחידות דיור המיועדות לעובדי שוק ההון ולאנשי היי-טק; ארנון גלעדי, סגן ראש עריית ת"א: "לא ניתן להקים שכונה לעשירים בלבד בלב ת"א"

פרויקט דיור ענק מתוכנן לקום במקומו של השוק הסיטונאי לשעבר בתל אביב. הפרוייקט, שנקרא "העיר החדשה", יכלול כ-1,800 יחידות דיור המיועדות לעובדי שוק ההון, המגזר הפיננסי וגם לאנשי היי-טק, ותקים אותו קבוצת רכישה, הנשלטת על ידי דרור הלוי ומספר אנשי עסקים מובילים - בראשם רביב צולר, יו"ר כלל פיננסים חיתום ולשעבר מנכ"ל ונשיא נס טכנולוגיות, שמונה בימים האחרונים למנכ"ל ביטוח ישיר.

 

הקומפלקס צפוי לכלול 9 מגדלי מגורים יוקרתיים, שארבעה מתוכם יתנשאו לגובה של 40 קומות ואילו השאר לגובה של 12 קומות. כל המגדלים יוקמו סביב פארק מרכזי.

 

מארגני קבוצת הרכישה טוענים כי מחירי הדירות בפרויקט יהיו נמוכים בעשרות אחוזים ממחירי השוק. השטח עליו יקום הפרויקט מוצע כעת למכירה על ידי הבעלים, בראשות תנובה, והתארגנות קבוצת הרכישה תאפשר הגשת הצעה לצורך ביצוע הרכישה.

 

מודל קבוצת הרוכשים מאפשר חסכון גדול מאוד בעלויות. חלקו העיקרי של החיסכון מועבר כהטבה לרוכשים וחלקו כתמורה נוספת לבעל הקרקע, לצורך הבטחת העסקה. בקבוצה מעריכים כי בדומה לפרויקטים קודמים שהקימה, היתרונות שבקבוצה איכותית, שכונה סגורה ומחיר נמוך, יאפשרו את השלמת ההרשמה ורכישת המתחם בתוך זמן קצר.

 

לפרויקט תב"ע מאושרת, והקבוצה כבר ביצעה את תכנונו האדריכלי, שנעשה נעשה על ידי האדריכלים יעקב וטלי יער, זוכי פרס ישראל לאדריכלות לשנת 2007. "העיר החדשה" ממוקמת בין הרחובות החשמונאים, דרך פ"ת וקרליבך, ותתפרס על שטח של כ-60 דונם. הפרויקט יכלול מגוון רחב של דירות, בגדלים שונים, ובהן גם דירות סטודיו, גן ופנטהאוזים.

 

שטח הדירות ישתנה בהתאם לסוג הדירה, החל מ-71 מ"ר לדירת 2 חדרים, דרך כ-150 מ"ר לדירת 4 חדרים ועד לדירות ענק של 425 מ"ר ופנטהאוזים של כ-700 מ"ר.

 

הזכאים לרכישת דירה - עובדי שוק ההון וההיי-טק

במרכז הפרויקט יוקמו פארק ענק, מוזיאון מדע, מרכז תרבות, מתקני ספורט ובילוי, בית ספר, גני ילדים, מבני ציבור וקניון חדש, מהגדולים בתל אביב. כמו כן, מתחת לפרויקט ייבנה חניון תת קרקעי ענק, שיכיל אלפי מקומות חניה. שטחו הכולל של הפרויקט יעמוד על כ-300 אלף מ"ר (ללא חניות). היקף מכירת חלק המגורים בלבד, צפוי לעלות על מיליארד דולר.

 

דרור הלוי: " על פי תקנון קבוצת הרכישה, זכאים לרכוש דירה בפרויקט מי שעובדים בתחומי שוק ההון וההיי-טק, ומי שעבדו בתחומים אלו לפחות 12 חודשים במהלך 30 החודשים האחרונים. ההצטרפות לקבוצה מותנית בהרשמה ובאישור וועדת קבלה".


סגן ראש עריית ת"א דורש לחייב דיור לצעירים וסטודנטים (באדיבות  יער אדריכלים)

 

"הזכאות לבחירת דירה היא על פי סדר ההרשמה. וועדת הקבלה רשאית לאשר במקרים מיוחדים רוכשים שאינם מתחומים אלו אם נמצאו תורמים לחתך האוכלוסייה ואיכותה. הנרשמים צריכים לשלם דמי הרשמה של 450 שקל ולדעתנו תוך חודשיים נסים את השיווק של הפרויקט כולו", הוסיף הלוי.

 

על פי ההערכות בשוק, המחירים בפרויקט ינועו בין 3,000-5,000 דולר למ"ר לפי גובה הדירה.

 

סיטי בנק, המייצג את הבעלים של המתחם, הגיב לידיעה ומסר כי בעלי מתחם השוק הסיטונאי - חברת שוק ת"א ועיריית ת"א - מינו את בנק ההשקעות הבינלאומי CITI לטפל עבורם במכירת המתחם בכללותו, במסגרת של הליך מכירה תחרותי, בינלאומי, שבסופו ייבחר הרוכש המתאים. נציג CITI מסר כי השיקול המרכזי המנחה את המוכרים הינו מיקסום התמורה עבור הנכס הנדיר הזה, והליך המכירה ינוהל בהתאם.


העיר החדשה - תשעה מגדלי מגורים (באדיבות יער אדריכלים)

 

במקביל, סגן ראש עיריית ת"א, ארנון גלעדי (ליכוד), יצא היום נגד הכוונה להקים פרוייקט סגור במתחם השוק הסיטונאי בת"א: "לא ניתן להקים שכונה לעשירים בלבד בלב ת"א. לא ייתכן שעל קרקע ציבורית, קרקע מנהל ששייכת לכולנו, תיבנה שכונה מורמת מעם, סגורה ומגודרת, שיזמיה ישימו עצמם לשפוט מי ראוי ורשאי לגור במרכז ת"א".

 

גלעדי פנה היום ליועץ המשפטי של העירייה בכדי לעצור את המכרז לבניה על קרקע השוק הסיטונאי עד להכללת תניית אי האפליה. כמו כן, דורש גלעדי לחייב את היזמים בבניית דיור בר השגה המיועד לצעירים וסטודנטים או שווי ערך.

 

קבוצת המארגנים של פרויקט "העיר החדשה", מסרה בתגובה לדברי סגן ראש עיריית תל אביב: "מחירי הדירות ב'עיר החדשה' יהיו נמוכים בעשרות אחוזים ממחירי דירות בפרויקטים מקבילים בעיר. כמו שהוכחנו בפרוייקט הקודם, המודל של קבוצת הרכישה חוסך למשפחות וזוגות צעירים עלויות ניכרות ומאפשר להם להתגורר בעיר, במקום לנדוד לפריפריות".

 

מעריית תל אביב נמסר כי "במתחם מתוכננת תכנית עירוב שימושים המאפיינת את מרכז העיר. במקום יוקם פארק ציבורי גדול, בית ספר, בריכת שחיה ציבורית, משרדים, מגורים ומרכז תרבותי גדול. חשוב להדגיש כי תכניות המתחם מבטיחות נגישות לציבור הרחב ואיכות חיים במרכז העיר אל מול המפגע התברואתי והתחבורתי שהיה במקום כאשר השוק הסיטונאי פעל במתחם".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי קנטור
רביב צולר, יו"ר כלל פיננסים חיתום
צילום: קובי קנטור
מומלצים