שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  סולימאן לישי: שכנע את אולמרט בעניין האסירים
  שר המודיעין המצרי טען בפגישותיו כי אי-נכונותה של ישראל להתגמש בסוגיית האסירים - היא שמעכבת את עסקת שליט. הוא דרש מישראל להסכים לרגיעה ורק אז לגשת לסוגיית שליט, אך ישראל לא סטתה מעמדתה

  "עזור לי להגמיש את עמדת ראש הממשלה אולמרט בעניין האסירים", ביקש אחרי הצהריים (יום ב') שר המודיעין המצרי, עומר סולימאן, מסגן ראש הממשלה, אלי ישי. סולימאן טען שאי-נכונותה של ישראל להגמיש את עמדותיה, מהווה אחת העילות לעיכוב שחרורו של גלעד שליט.

   

  במהלך ביקורו של סולימאן נשמעה עמדת ישראל, התובעת התקדמות בשחרור שליט ועצירת התעצמות החמאס וארגוני הטרור בעזה. ל-ynet נודע כי סולימאן אמנם דרש מישראל שתקבל ראשית את הסכם הרגיעה ורק אז תעלה לדיון את סוגיית שליט, אך בירושלים לא התקפלו והציבו את שליט כתנאי. 

   

  בפגישותיו עם ברק, אולמרט, לבני וישי חזר סולימאן על הצורך בהקלות על אזרחי רצועת עזה. הוא ביקש שישראל תעצור

  את הפעולות הצבאיות ברצועה, ובמקביל תאפשר את פתיחת המעברים לסחורות ומצרכים נחוצים אחרים. "הרגיעה לא תושג כל עוד המצב בעזה נותר קשה כפי שהוא - הן צבאית והן אזרחית", טען בפני ישי. "הסכם הרגיעה הוא הבסיס. קודם נגיע לתהדיה ולהקלות, ואז נקדם את המשא ומתן על שליט". 

   

  כשהקשה עליו יושב ראש ש"ס ותבע להתמקד גם בשחרור שליט, הבהיר לו סולימאן כי המחלוקת נותרה על מספר וזהות האסירים שישוחררו - בהם גם מחבלים רבים עם דם על הידיים.

   

  מהשיחות היום עלה כי למרות ההסכמה על זהותם של 230 מ-450 האסירים, ועל אף שהצדדים הסכימו על תהליך מדורג - לפיו יועבר שליט לידי קהיר עד לשחרור האסירים הפלסטינים - עסקת שליט תקועה. 

   

  מערכת הביטחון, בגיבוי שרי המטבחון, אינה מוכנה להתפשר על זהות חלק גדול מהאסירים שחמאס מבקש ואילו ארגוני הטרור מצידם אינם מוכנים להתפשר אף הם. כך קרה, מבהירים גורמים מדיניים בירושלים, שסולימאן לא הביא עימו בשורות לקידום שחרור שליט.

   

  על רקע ההעובדה שהמחלוקת עומדת בעינה, ביקשה ישראל מסולימאן מאמץ נוסף מול חמאס, בעניין שליט ובעניין עצירת ההתעצמות. הרגיעה, בינתיים, תמתין. ייתכן שההסכמה תושג, בסופו של דבר, בפגישה צפויה בין ראש הממשלה אולמרט לנשיא חוסני מובארק בשארם א-שייח, כפי שסיכמו בשיחת טלפון לפני כשלושה שבועות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: AFP
  סולימאן. דרש
  צילום: AFP
  ישי. התבקש לסייע
  צילום: דניאל בראון – ג'יני
  שליט. העסקה תקועה
  צילום: רפרודוקציה
  מומלצים