שתף קטע נבחר

סערת הגיור: הרב אלישיב משיב אש

המנהיגים הליטאים מנהלים קרב על השליטה בגיור: בפתח הוועידה המתמדת של רבני אירופה בפאריז, הוקרא מכתב בו הרב אלישיב מזהיר מפני זיופים בגיורים וקורא להילחם בחילון ובהתבללות בקהילות היהודיות. הוועדה קבעה: רב שלא יעמוד בגדרי הגיור שקבעו גדולי ישראל - יורחק משורות הוועידה

"יש לחזק את העומדים על משמר הרבנות בהנהגת הקהילות, בהשקפת התורה וברוח ישראל סבא למען יוכלו להמשיך בעבודת הקודש בהעמדת הדת על תילה בכל דבר ודבר, ובפרט בדברים אשר רבים עושים במירמה בגיורים". את הדברים כותבים שני המנהיגים הרוחניים הבולטים בציבור החרדי אשכנזי, הרב יוסף שלום אלישיב והרב אהרון לייב שטיינמן במכתב מיוחד לקראת כינוס הוועדה המתמדת של ועידת רבני אירופה המתכנס בימים אלו בפאריז.

 

במכתבם שמים הרבנים שטיינמן ואלישיב דגש על החילון הפושה בקהילות היהודיות בארצות אירופה: "כפי ששמענו, כמו כל דבר של רוחניות צריך חיזוק וידוע שבכל המקומות אשר בני ישראל התפזרו, יש ירידת הדורות מאוד וכך גם במדינת צרפת שבזמן בעלי התוספות היתה מדינה עם כל כך הרבה תלמידי חכמים... ואחר כך כל כך נשתנה המקום שנהפכה להיות מדינה עם הרבה עמי הארצות וחילוניות ובעניינים מסויימים הרבה יותר גרוע משאר מקומות, ונתערבו חלק גדול מעמנו עם לא יהודים".


הקראת מכתבו של הרב אלישיב בוועדה המתמדת

 

הרבנים מחזקים במכתבם את ידיהם של רבני אירופה, בפעילותם למען חיזוק הקהילות היהודיות ברוח התורה וההלכה ובפרט בקרב בני הנוער. במקביל כך נמסר ממארגני הוועידה המתכנסת פעם בחצי שנה כי "מדיניות בתי הדין באירופה בנושא הגיורים תימשך והיא תיעשה אך ורק בהכוונת גדולי ופוסקי הדור". ברוח זו צורפו לאחרונה 15 מחשובי הדיינים באירופה, כפי שהוגדרו, לבית הדין המיוחד שבראשות אב בית הדין אירופה, הרב חנוך הכהן ארנטרוי, הפועל בקהילות היהודיות באירופה בענייני אישות וגרות. 

 

בתום דיון בנושא הגיורים, החליטה הוועדה המתמדת כי "מדיניות בתי הדין באירופה בנושא הגיורים תימשך והיא תיעשה אך ורק לפי הנחיות גדולי פוסקי הדור". עוד קבעה הוועדה כי רבנים שלא יפעלו שלא בהתאם לעקרונות אלה יורחקו משורות הוועדה. נשיא הוועידה, רבה של צרפת הרב יוסף חיים שיתרוק, אמר בדיון כי "רבני אירופה לא יכירו בשום גיור שייעשה על-ידי ארגונים שונים שלא על פי ההלכה". 

 

גילוי הדעת: בעד פסילת גיור הרב דרוקמן

קריאתם זו של הרבנים הליטאים באה על רקע סערת הגיור אשר פרצה לאחרונה בעקבות קביעתם של דיינים בבית הדין הרבני הגדול כי הגיורים אשר נערכו בבית הדין המיוחד לגיור העומד בראשותו של הרב חיים דרוקמן והרב יוסף אביאור אינם תקפים.  

 


כנס ועדת רבני אירופה, פאריז

 

במקביל גם "ועד הרבנים העולמי לענייני גיור" פירסם גילוי דעת ביום שישי האחרון ב"יתד נאמן", ביטאונה של תנועת דגל התורה. בגילוי הדעת מחזק ועד הרבנים את פסיקתם של הדיינים הרב חגי איזירר, הרב אברהם צבי שיינפלד וכן את דיין בית הדין הרבני באשדוד, הרב אברהם עטיה. ועד הרבנים עומד בראשותו של הרב נחום איזנשטיין, מנאמניו של הרב אלישיב, ופועל בנושא הגיור מכוח סמכותו.

 

"הלכה פסוקה היא שקבלת מצוות אמיתית ושלמה של המתגייר, בזמן הגיור, תנאי מעכב בחלות הגירות ולכן אם יתברר שהגר לא קיבל על עצמו בעת הגיור שמירת מצוות כדבעי, אפילו אם אחר כך קיבל עליו מצוות, אין הגיור חל למפרע אפילו לא בדיעבד", נכתב.  

 

כמו כן בגילוי הדעת מחזק ומברך ועד הרבנים את הדיינים אשר פסקו את פסק הדין ההלכתי המדובר וקבעו ש"גיור שנעשה על ידי דיינים פסולים שאינם מקפידים על קבלת מצוות אמיתית, אינו גיור אף לא בדיעבד ודינו של אותו מתגייר כגוי גמור". בגילוי הדעת אף פורסמה קריאה לרבנים הראשיים ולכל רבני ישראל והדיינים לפרסם את תמיכתם בפסק דין זה, "ולקיים בנפשם לא תגורו, למען יחדל לבוא גוי ולהיטמע בשארית עם ישראל".

 

הרבנים המשתייכים לפלג החרדי-אשכנזי חוששים מאובדן שליטה והשפעה באחד הנושאים החשובים ביותר לעם היהודי - הגיור. פסיקת בג"ץ בנושא גיורי הקפיצה", המאפשרים הכרה בגיורים שנערכו על-ידי הקהילות הרפורמיות והקונסרבטיביות בחו"ל וזוכים להכרה ממסדית בארץ ומאידך פעילותו של מערך הגיור בראשות הרבנים מהזרם הציוני-דתי ומאיימים לפגוע באחיזתם של החוגים החרדיים בכל הקשור לגיור. על רקע המצב הקיים, חשו בציבור החרדי כי יש לצאת בתגובת נגד. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב אלישיב
צילום: אורי פורת
הרב דרוקמן
צילום: אורי פורת
מומלצים