שתף קטע נבחר

חשיפה: תעריפון העמלות החדש של ישראכרט

תעריפון העמלות החדש טומן בחובו עלייה חדה של התשלומים לחברות האשראי; לקוחות המבצעים רכישות בסכומים גדולים ישלמו יותר לאחר שינוי התעריפים, תוספת שיכולה להגיע ל-80%; ישראכרט: התעריפון טרם אושר

החל ב־1 ביולי, בעוד כחודש וחצי, ייכנסו לתוקפם תעריפי העמלות החדשים של חברות כרטיסי האשראי. "כלכליסט" חושף היום (ד') לראשונה את התעריפים החדשים של חברת ישראכרט, שהועברו לאישורו הסופי של המפקח על הבנקים, רוני חזקיהו, לאחר דיונים ארוכים שנערכו בינו ובין החברה. בענף מעריכים כי התעריף החדש של ישראכרט מייצג גם את תעריף חברות כרטיסי האשראי האחרות, וכי כל הצעותיהן של חברות כרטיסי האשראי יהיו דומות לתעריפון החדש של ישראכרט.

 

בבסיס התעריפים החדשים מצוי המעבר משלוש עמלות מרכזיות לאחת בלבד, המכונה "דמי כרטיס". עיון בתעריפים החדשים מגלה כי בעצם לקוחות "טובים", אשר רוכשים בכרטיס האשראי בסכומים גבוהים, ישלמו יותר לאחר ביצוע השינוי לעתים אף 80% יותר מהמחיר שהם משלמים כיום.

 

מהתעריפון החדש עולה כי דמי הכרטיס ללקוח המחזיק כרטיס ישראכרט רגיל יעמדו על 15 שקל בחודש, בעוד דמי הכרטיס למחזיקים בכרטיס מאסטר־קארד זהב יעמדו על 29 שקל בחודש. בעלי הכרטיס היוקרתי פלטינום ישלמו 50 שקל בחודש, אולם החברה מציעה הנחה ניכרת על מחיר זה, שקבלתה מותנית בביצוע רכישות בסכום מינימלי משתנה מדי חודש.

 

כך, לדוגמה, לקוח המחזיק בכרטיס ישראכרט רגיל, שיבצע מדי חודש עסקאות בהיקף של 1,000 שקל או יותר, ייהנה מהנחה של 4 שקלים על התשלום הקבוע, כך שזה יעמוד על 11 שקל בלבד. בעלי מסטרקארד גולד (כרטיס זהב) שיבצע בחודש עסקאות בהיקף של יותר מ־2,000 שקל ייהנה מהנחה של 16 שקל, וישלם דמי כרטיס של 13 שקל בחודש בלבד. לקוח פלטינום יצטרך לרכוש בסכום של יותר מ־2,500 שקל בחודש כדי ליהנות מהנחה של 36 שקל ולשלם 14 שקל בחודש בלבד.

 

מייקרים עמלות נוספות  

עד כה שילמו מחזיקי כרטיסי אשראי שלוש עמלות: דמי הגבלת אחריות בשיעור של כ־19 שקל בשנה, דמי תפעול של כ־6 שקלים בחודש, ודמי חבר בשיעור שנע בין כמה עשרות למאות שקלים בשנה, לפי סוג הכרטיס. ואולם, לקוחות שביצעו רכישות בסכום חודשי מסוים נהנו מפטור מלא מתשלום דמי החבר, כך שמרביתם שילמו פחות מ־100 שקל בשנה. לקוחות אלו יופתעו לגלות כי בתעריף החדש יצמח התשלום שלהם בשיעור חד.

 

מחזיקי כרטיס ישראכרט רגיל שעברו את סף הקניות החודשי של 1,000 שקל ישלמו כעת 132 שקל במקום כ־92 שקל, תוספת של כ־40 שקל, בעוד לקוחות מסטרקארד גולד ישלמו 156 שקל בשנה במקום כ־92 שקל היום, תוספת של כ־64 שקל. מחזיקי מסטרקארד פלטיניום ישלמו במקום כ־92 שקל 168 שקל, תוספת של כ־76 שקל (עלייה של 82%). יתרה מזו: אם עד כה נדרשו לקוחות הזהב לעסקאות חודשיות בהיקף של 1,000 שקל או לבצע שש פעולות בכרטיס מדי חודש כדי לקבל את ההנחה, כעת הוכפל הסכום המינימלי ל־2,000 שקל, בזמן שהסכום המינימלי ללקוחות הפלטינום עלה ל־2,500 שקל.

 

למעשה, לקוחות כל הכרטיסים שמעבר לכרטיסים הבסיסים ביותר (ישראכרט ואמריקן אקספרס כחול) יגלו כי כדי לקבל את ההנחה שעד כה קיבלו על ביצוע עסקאות בהיקף של יותר מ־1,000 שקל או חמש־שש פעולות בחשבון, יצטרכו מעתה לבצע עסקאות בסכומים גבוהים בהרבה מדי חודש.

 

הידיעה המלאה ביום ב"כלכליסט"

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
התעריפון החדש - לקוחות "טובים" ישלמו יותר
מומלצים