שתף קטע נבחר

בת שירות? לא בבית-ספרנו

שרת החינוך יולי תמיר החליטה על ביטול התקנים לבנות שירות לאומי במוסדות החינוך, כך פורסם לראשונה ב"הצופה". המשמעות: למעלה מ-3,000 מועמדות שכבר שובצו לשירות בתחום עלולות להישאר בבית. ח"כ סלומינסקי: זהו מאבק אידיאולוגי בציונות הדתית. משרד החינוך: היו קיצוצים רוחביים, לא מדובר במאבק פוליטי

היא קיצצה בתקציב המכינות הקדם צבאיות והישיבות התיכוניות, מנעה מבנות שירות ללמד יהדות בתי הספר חילונים ומהעבר השני סולקה מניחום האבלים בישיבת מרכז הרב. שרת החינוך פרופ' יולי תמיר לא עוצרת: משרד החינוך החליט לבטל לחלוטין את השירות הלאומי בבתי הספר החל מנת הלימודים הקרובה, כך פירסם לראשונה הצופה-מקור ראשון. באגודות ההתנדבות לא קיבלו כל הודעה רשמית בעניין, והם חוששים כי ההתראה הקצרה תשאיר למעלה מ-3,000 מועמדות "מובטלות", לאחר שכבר שובצו לתפקידים השונים במוסדות החינוך.  

 

במסגרת ההיערכות לשנת הלימודים תשס"ט פנה לפני כשבוע אחד מראשי האולפנות למשרד החינוך וביקש לברר לכמה תקנים של בנות שירות הוא זכאי. "אין שירות לאומי בתחום החינוך לשנה הבאה", ענו לו במשרד. באגודות ההתנדבות נדהמו לגלות שמשרד החינוך ביטל את כל התקנים, וייחסו לשרה ניסיון נוסף לפגוע בחינוך הציוני-דתי, לאחר שמשנת 2006 קוצץ התקציב בכ-35% (מ-60 מיליון ש"ח בשנה ל-38 מיליון).  

 

בשנים האחרונות הועסקו מדי שנה 3,136 בנות שירות במסגרות החינוך ברחבי הארץ, 90% מהן בחינוך החילוני, כשרובן התעקשו לשרת דווקא בתחום זה. הן שובצו למגוון רחב של תפקידים בבתי ספר, אולפנות וחינוך מיוחד וכן בעבודה עם ילדים בסיכון וביישובי הפריפריה. למרות הקיצוץ המתמשך החליטו אגודות ההתנדבות שלא להקטין את מספר הבנות, ולצורך כך ספגו בעצמן את הגירעונות.

 

בשבועות הקרובים צפויה הקופה להתרוקן שוב לאחר שתקציב 2008 נוצל במלואו – חלקו לכיסוי חובות העבר. כעת, בעוד המנהלים שוברים את הראש למציאת מקורות מימון חלופיים למשכורות החודשים הקרובים, הודיע משרד החינוך כי העסקת בנות השירות בשנה הבאה היא באחריותם בלבד.  

 

"מאבק אידיאולוגי בציונות הדתית"

ח"כ ניסן סלומינסקי (איחוד לאומי-מפד"ל) אומר הבוקר ל-ynet בתגובה לקיצוץ בשירות הלאומי: "שרת החינוך, במודע ובמתכוון ומתוך מאבק אידיאולוגי נגד הציונות הדתית, מקצצת באופן דרסטי בכל הגופים והמוסדות של הציונות הדתית ובתוכם גם בשירות הלאומי ובמכינות הקדם צבאיות. כמו שלא יעלה על הדעת שמשרד הביטחון מקצץ בתקציב לגיוס חיילים כך לא יתכן שהיא תקצץ ולא תאפשר לבנות למלא את שירותן הלאומי למדינת ישראל. מה עוד שכל מערך החינוך ובעיקר החינוך המיוחד יינזק באופן קשה ביותר וכל זה בגלל מלחמות אידיאולוגיות של תמיר". 

 

סמנכ"ל "האגודה להתנדבות בעם", ירון לוץ, אומר ל-ynet: "אני לא בוחן כליות ולב וכל עוד השרה תמיר לא אמרה שהיא לא רוצה לפגוע בחינוך הדתי אני לא יכול לייחס לה כוונה כזו,

עם זאת הנתונים מדברים בעד עצמם. בתקופת כהונתה, בשנתיים האחרונות, קוצצו ב-35% תקני השירות הלאומי. אף שהשרה טוענת שמדובר בקיצוץ רוחבי לא ראינו קיצוץ גדול כל-כך בתחומים אחרים. כל משרד זכאי לקבוע היכן לקצץ וככל הנראה שהחינוך הדתי נמצא נמוך בסדרי העדיפויות של השרה תמיר". 

 

לוץ הוסיף כי הנפגעים העיקריים הן לא אלפי הבנות שנשארו ללא תקנים, אלא אוכלוסיות שלמות של מאות אלפים - בחינוך המיוחד, בפריפריה ובמוסדות החינוך שייפגעו מהקיצוץ בבנות השירות. "אני לא מבין את השיקול הכלכלי, הרי במקום המתנדבות שעושות עבודת קודש יצטרכו להביא עובדים שעלות שכרם גבוהה פי עשרה. הנוער הדתי רוצה לשרת את המדינה, ולממשלה אין זכות למנוע זאת ממנו".

 

משרד החינוך: זה לא עימות פוליטי

ממשרדה של השרה תמיר נמסר: "הניסיון לגרור את המשבר בתקני בנות השירות הלאומי לעימות פוליטי הוא חסר בסיס,

ומזיק לשירות הלאומי בכך שהוא הופך אותו לנחלתו הבלעדית של ציבור מצומצם ומפחית מחשיבותו הלאומית.

 

"במסגרת הקיצוץ המתגלגל שהושת על תקציב הפעולות במשרד החינוך מאז שנת 2000, קוצץ תקציב זה בכ-60%. כתוצאה מכך נפגעו פעולות רבות, ובמסגרתן גם תקני בנות השירות הלאומי. כל התקנות בסעיף הפעולות נפגעו באופן שווה. יתר על כן, בשנה הנוכחית לא הועבר הכסף הקואליציוני שהיה מועבר מדי שנה לתקנת בנות השירות הלאומי וכך נוצר מחסור כספי ניכר, שאינו מאפשר את הפעלת השירות הלאומי על פי המודל שהיה קיים בעבר. העובדה שגורמים פוליטיים מנסים להפוך את הסוגיה למאבק פוליטי מצערת ומיותרת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השרה תמיר
צילום: ירון ברנר
צילום: פייר תורג'מן
סלומינסקי. "מלחמה אידיאולוגית"
צילום: פייר תורג'מן
מתנדבות השירות הלאומי
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים