שתף קטע נבחר

בימ"ש: אנסים יפצו נאנסת ב-1.25 מיליון שקלים

שישה גברים שאנסו צעירה במשך שלושה ימים יפצו אותה בגין הכאב והסבל. השופט כתב בפסק הדין: "טיבם של המעשים ואופן התרחשותם, הסלידה ושאט הנפש מהם, מלמדים כי יש לפסוק לתובעת פיצויים". פסק הדין הותר לפרסום לבקשת ynet

בפסיקה יוצאת דופן החליט בית המשפט המחוזי בחיפה כי שישה גברים שאנסו צעירה במשך שלושה ימים יפצו אותה בכ-1.25 מיליון שקלים.  את פסק הדין התיר הבוקר (יום ד') בית משפט המחוזי בחיפה לפרסם, לבקשת ynet. גורמים במערכת המשפט אומרים כי מדובר בסכום הפיצויים הגבוה ביותר שנקבע עד היום לנאנסת. 

 

בחודש מאי 2002 התלוננה צעירה כבת 20, שביקרה בבית קרובי משפחתה בקריות, כי שישה צעירים כלאו אותה במבנה נטוש ובמשך שלושה ימים אנסו אותה פעמים רבות וביצעו בה מעשי סדום. השישה - אבי מזרחי (30), משה גרוטס (31), זורה פלגשווילי (32), מוטי מזרחי (36), גיל דהן (36) ודוד מזרחי (38), הועמדו למשפט פלילי ונידונו לעונשי מאסר בפועל של בין 10-19 שנים.

 

הצעירה הגישה בשנת 2005 תביעה אזרחית - בה היא תבעה פיצוי בסך 3.5 מיליון שקלים, בגין הנזקים הנפשיים והפיזיים שנגרמו לה. את התביעה הגישה עו"ד ד"ר יפעת ביטון, ממרכז 'תמורה', מרכז משפטי למניעת אפליה. בית המשפט פסק בשנת 2007 פיצוי בסכום של פחות מחצי מיליון שקלים. הצעירה ערערה על גובה הפיצוי בבית המשפט העליון, וזה פסק כי התיק יוחזר לקביעה מחודשת בבית המשפט המחוזי. פסק הדין מתייחס לחמישה מבין ששת הנאשמים, שכן פלגשווילי הגיע לפשרה בנפרד עם הצעירה על גובה הפיצוי.

 

בתחילת החודש, כמעט שילש בית המשפט את סכום הפיצוי המקורי. סגן נשיא בית המשפט המחוזי, השופט שמואל ברלינר, קבע בפסק הדין כי הפיצויים בגין הכאב והסבל צריכים להיות משמעותיים ביותר: "הפגיעה החמורה בתובעת, לא רק הנפשית אלא גם הגופנית, טיבם של המעשים ואופן התרחשותם, הסלידה ושאט הנפש מהם, כל אלה מלמדים כי יש לפסוק לתובעת, פיצויים בגין הכאב והסבל וכן פיצויים עונשיים בסכום גבוה, עד כי, במקרה דנן, יהוו פיצויים אלה את ראש הנזק העיקרי. כמו כן, כושר ההתמודדות הדל של התובעת, והיותה צעירה פגועה עוד מלפני כן, כל אלה מעצימים את הפגיעה בה, שתימשך לאורך שנים".

 

לפיכך, קבע השופט שהמורשעים ישלמו פיצוי של כמיליון שקלים עבור הכאב והסבל שהיו מנת חלקה של הצעירה וכן כפיצויים עונשיים. סכום נוסף נקבע בשל אובדן השתכרות של הצעירה ובגין טיפולים נפשיים להם תזדקק. הצעירה, הוגדרה עוד קודם לפרשת האונס כנכה בשיעור של 50 אחוז, ואילו לאחר מכן הוגדל שיעור הנכות לכדי 75 אחוז.

 

ד"ר ביטון, העומדת בראש מרכז 'תמורה', אמרה ל-ynet: "בית משפט בישראל הכיר בתיק זה, לראשונה, במעמדה הנזיקי של קורבן תקיפה מינית. לראשונה בית המשפט מכיר בנזקים נפשיים שנגרמים לקורבן. עד עתה הסכומים שנפסקו היו מזעריים ולא שיקפו את הנזק שנגרם לקורבן. יתרה מכך, השיעור הגבוה של הפיצויים העונשיים בסך כלל הפיצויים הוא תקדימי. "הנזק שנגרם לקורבן תקיפה מינית הינו בלתי הפיך, חייו של הקורבן נהרסים כתוצאה מהתקיפה והוא למעשה לא מסוגל לחזור למצב בו היה קודם לתקיפה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
אילוסטרציה
צילום: שאול גולן
מומלצים