שתף קטע נבחר

עצומת רבנים למען הרב דרוקמן

80 רבנים בולטים בציונות הדתית חתמו על עצומת מחאה של רבני צֹהר, בעקבות פסילת גיוריו של הרב חיים דרוקמן. כותבי המסמך מזכירים כי תלמידי רבי עקיבא מתו משום שלא נהגו כבוד זה בזה, וקובעים: "מחלוקות בהלכה מבררים בבית המדרש ולא על ידי פסילות מכוערות"

שבועיים בדיוק חלפו מאז פורסמה פסיקת בית הדין הרבני הגדול, שפסל את גיוריו של ראש מערך הגיור הרב חיים דרוקמן, ורבני הציונות הדתית משיבים מלחמה. בעצומה שתפורסם מחר מוחים הרבנים נגד "ביזיון תלמידי חכמים", קוראים לציבור לאמץ משפחות גרים ומבקשים לחזק את ידי מערך הגיור והעומדים בראשו. 

 

על החתום: 80 רבנים בולטים בציונות הדתית, בהם הרב יעקב אריאל, הרב צפניה דרורי, הרב אהרן ליכטינשטיין, הרב שאר ישוב הכהן, הרב זלמן מלמד, הרב אברהם צוקרמן, הרב דניאל שפרבר, הרב יואל בן-נון, הרב אבי גיסר, הרב רא"ם הכהן, הרב יעקב מדן, הרב דוד סתיו, הרב רפי פוירשטין, הרב שי פירון, הרב משה קליין, הרב ישראל רוזן, הרב דניאל שילה, הרב אליעזר שנוולד, הרב יובל שרלו ועוד שורה ארוכה של רבנים ומחנכים מהציבור הדתי-לאומי.

 

במסמך, שיזמו רבני צֹהר ויתפרסם מחר בעלון "השבת" של הארגון ובעיתונות הדתית, נכתב: "אנו, רבנים ומחנכים בישראל, מוחים בזאת על בזיון תלמידי חכמים ובהם מורנו ורבנו הרב חיים דרוקמן שליט"א, גדול בתורה וביראת שמים, שהעמיד רבבות תלמידים. כבוד התורה ותלמידיה הוא ערך בכל ימות השנה, ובמיוחד בימים אלו של ספירת העומר, בהם מתו תלמידיו של רבי עקיבא על שלא נהגו כבוד זה בזה. את המחלוקות בהלכה מבררים בבית המדרש ולא על ידי פסילות מכוערות". 

 

"תורתנו מצווה אותנו על אהבת הגר ואיסור הונאת הגר", מוסיפים הרבנים, "אנו קוראים לחזק את מערך הגיור בישראל. אנו מחזקים את ידיו של הראשון לציון הרה"ג שלמה עמאר שליט"א במאמציו לקדם ולחזק את מעמד בתי הדין לגיור בישראל. אנו קוראים לקרב את הגרים, ופונים למשפחות דתיות לאמץ את המועמדים לגיור בתקופת לימודם. אנחנו מחזקים את ידיהם של כל הדיינים המכהנים בבתי הדין לגיור, תלמידי חכמים מצוינים ויראי שמיים, המורים הלכה כדת וכדין".

 

הרב דרורי: להחרים דיינים שדיברו סרה ברב דרוקמן

בתוך כך מפרסם עלון "השבת" גם דברים מכנס החירום שערכו הרבנים בשבוע שעבר. ראש ישיבת הר-עציון, הרב אהרון ליכטנשטיין, קרא למשתתפים להגיב "במחאה גדולה" נגד הפגיעה ברב דרוקמן. "כמה שנאה, כמה טינה, כמה עוינות יש בפסק הדין האיום והנורא הזה", אמר הרב ליכטנשטיין, "במערך הגיור ישנם דיינים יראי שמים ותלמידי חכמים אשר השקיעו את מרצם וחייהם למען התורה. אי אפשר לדחוק אותם ולזרוק אותם לרחוב". לדבריו, "בנקודה הזאת צריכים להיות תקיפים. אסור להשלים עם הסגנון הזה ועם הגישה... היכן שמענו או ראינו כי כל הסומך על מיעוט הפוסקים, בניגוד לדעה הרווחת, אפיקורס במזיד יקרא? אוי לאוזניים שכך שומעות ואוי לבית דין מגמתי שכזה אשר כך התבטא". 

 

רבה של קרית שמונה הרב צפניה דרורי קרא בכינוס להחרים את הדיינים ש"דיברו סרה" נגד הרב דרוקמן, והזהיר: "פסק הדין שבא לפסול את גיורי בית הדין במרכז שפירא יוצא למעשה לא רק כנגד הרב דרוקמן אלא כנגד כולנו. הוא מציג אותנו כאילו אין אנו מקפידים שיקבלו על עצמם הגרים עול מצוות ברצינות". 

 

סגן ראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה הרב משה קליין סיפר כי הפסיקה הצליחה לבלבל 25 אלף גרים שאושרו במערך ואינם יודעים מהו מעמדם כעת, וכן לפגוע במוטיבציה של מועמדים נוספים לגיור. לדבריו, "אחרי שכל השנים סיפרו להם עד כמה קשה להתגייר וכמה קשה לעבור את בית הדין, עכשיו הם שומעים שגם אם יתגיירו תמיד אפשר יהיה גם לבטל להם את הגיור מאוחר יותר" . 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הרב דרוקמן. "מורנו ורבנו"
צילום: גיל יוחנן
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
הרב דרורי. יצאו נגד כולנו
באדיבות ישיבת ההסדר קריית שמונה
מומלצים