שתף קטע נבחר

"ציון הנכבה הראה שלא ניתן להפריד בין הערבים"

בישראל, ברשות הפלסטינית וברחבי העולם התקיימו מאות רבות של אירועים שונים לציון ה"נכבה": בחיפה הפריחו בלונים שחורים, בתל אביב הפגינו מול יום הסטודנט ובגדה נשמעה צפירה. "מדינת ישראל ביקשה לעשות ניתוק בינינו לבני עמנו הפלסטינים. היא נכשלה", אמר יו"ר איחוד העמותות הערביות. בכנסת הועלתה יוזמה לאסור קיום אירועים לציון הנכבה בישראל

כאשר בירושלים חגגו היום (ה') את ביקור בוש, פלסטינים בארץ ובעולם ציינו 60 שנה ל"נכבה". "מדינת ישראל ביקשה לעשות ניתוק בינינו לבני עמנו הפלסטינים. היא נכשלה והפעילות הענפה המתקיימת היום מלמדת שאנחנו ניצחנו" כך אמר ל-ynet אמיר מחול יו"ר אתיג'אה - איחוד עמותות ערביות.

 

על פי ההערכות, התקיימו בתקופה האחרונה ברחבי העולם מאות רבות של אירועים לציון ה"נכבה". "הניסיון לעבוד יחד חשוב לנו, זו הדרך היחידה לאיחוד עם למרות פיזור המשפחות. התקווה של הפלסטינים בעולם נטועה בפעילות הפלסטינים בישראל ובפעילות המשותפת", אמר מחול.


מפגינים מציינים את הנכבה, היום בחיפה (צילום: דורון גולן)

 

בשכונת הדר בחיפה הפגינו היום אנשי באתיג'אה והפריחו לאוויר בלונים שחורים: "'הנכבה' עדיין ממשיכה, היא לא אירוע היסטורי שהסתיים. המאבק ממשיך, הסוגיה עדיין לא נפתרה", אמר איאד ברגותי. מחול הוסיף: "המהות של ישראל ממשיכה מ-48 ועד היום. זו מדיניות של נישול, עקירה, גירוש ודיכוי גם היום אחרי 60 שנה ישראל מבצעת נגדנו פשעים. חשוב שהיא תדע שאנחנו לא פסיביים במשוואה הזו".

 

באוניברסיטת תל אביב הפגינו היום כ-200 תלמידים מוועד הסטודנטים הערביים נגד יום הסטודנט, שנחגג במהלך "יום הנכבה" הפלסטיני. המפגינים לבשו כאפיות ואחזו בדגלים שחורים, ובשלטים בערבית ועברית, עליהם נכתב בין היתר: "יום הסטודנט ליהודים בלבד" ו-"אגודת הסטודנטים רוצה שנחגוג ביום הנכבה". כאשר הונפו דגלי פלסטין, מספר סטודנטים יהודים התרעמו על כך - ובמקום פרצו עימותים אלימים. שלושה סטודנטים ערבים נעצרו.

 

סרור עבוד, פעיל בתא הסטודנטים הערבים, הסביר: "לפני כחצי שנה נודע לנו שיום הסטודנט נקבע בתאריך יום הנכבה, 15 במאי. התנגדנו ושלחנו מכתבים ואמרנו שזה לא מקובל, כי יום הסטודנט הוא חגיגה והנכבה בשביל הפלסטינים, שהם חלק מציבור הסטודנטים, הוא יום אבל. מה עוד, שחלק מהסטודנטים בעצמם פליטים".

 

בשל האירועים האלימים הודיע חבר הכנסת אלכס מילר מישראל ביתנו כי עם פתיחת המושב יגיש הצעת חוק האוסרת לקיים כל אירוע לציון הנכבה. "לא ייתכן כי מדינה ריבונית תאפשר להקים במות ואירועים הקוראים להשמדתה ויוצאים נגד קיומנו", אמר מילר.

 

צפירה בגדה

אירועי הנכּבה בגדה נפתחו באופן רשמי בצפירה שנמשכה שתי דקות, במהלכה עמדו הפלסטינים דום. ברחבי השטחים התארגנו עצרות וכנסים, שהמרכזי בהם ברמאללה.

 בנאום טלוויזיוני מיוחד שנשא מרמאללה לרגל האירוע, אמר הנשיא הפלסטיני כי המשך הכיבוש והמשך הנכּבה לא יביאו את הביטחון לישראל: "רק קץ הכיבוש יביא את הביטחון, זה מה שהוכח לכל אורך ההיסטוריה של הכיבושים בעולם".

 

האירוע המרכזי לציון "הנכבה", צפוי להתקיים בנובמבר הקרוב בקפריסין, בינתיים התקיימו אתמול שתי עצרות גדולות במיוחד - האחד בגדה והשני בלבנון לשם הגיעו 15 אלף בני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מציינים את הנכבה בעזה
צילום: AFP
מומלצים