שתף קטע נבחר

הרב אבינר להומואים: כך תצאו מזה

ההומואים הדתיים מתאגדים ומנסים לזכות להכרה במגזר. הרב שלמה אבינר סבור שאין מקום לתת להם לגיטימציה ולשיטתו, "יש גם אפשרות לחדול מהנטייה". איך עושים זאת?

חברי קבוצת הו"ד (הומואים דתיים) ממשיכים במאמציהם לזכות להכרה בחברה הדתית. 70 מהם התכנסו בירושלים ובמסגרת השאיפה ללגיטימציה אף שלחו מכתב לעשרות רבנים ומחנכים בציבור הדתי והחרדי. אולם, נראה כי הזרם המרכזי בציונות הדתית לא משתף עימם פעולה. הרב שלמה אבינר, מבכירי הרבנים הדתיים-לאומיים,יפרסם מחר מאמר, בעלון "עולם קטן" המחולק בבתי הכנסת, ובו הוא מסביר ל"בעלי הנטיות ההפוכות" איך להתגבר על המשיכה. ynet מצרף את המאמר ככתבו וכלשונו:  

 

לפעמים ילד או נער או מבוגר מרגיש שיש לו נטייה חזקה דווקא לגברים, ומתמלא חרדה ודאגה – האם אפשר לצאת מזה?

 

כמובן שאנו שואלים על עצם הנטייה ולא על ההתנהגות. שהרי ההתנהגות הזו נאסרה על-ידי ריבונו של עולם באיסור מן החמורים שבחמורים שבתורה, ואין שום מקום לשום לגיטימציה מכל צד ומכל פינה. אם ריבונו של עולם אסר, סימן שאפשר. אמר הפילוסוף קנט: "אתה חייב, סימן שאתה יכול". נכון שיש יצר-הרע, אך יש גם יצר-טוב. לכל אדם עלי אדמות יש יצר-הרע, לזה יצר כזה ולזה יצר אחר, ואם יש יצר-רע חזק, אזי כנגדו יש יצר-טוב באותו חוזק, כפי שמסביר באריכות רבי משה חיים לוצאטו בספרו דרך ד'. ורצון ד' הוא שאדם ילחם וינצח.

 

לכן, לא על זה אנו שואלים, אלא האם יכול אדם לשנות את אופיו.

 

גם על שאלה זו אנו משיבים בחיוב, שהרי ריבונו של עולם אף מדריך אותנו להטות את נטיותינו אל הטוב, כמו שכתוב: "והלכת בדרכיו" (רמב"ם, דעות א') – מה הוא נקרא רחום אף אתה היה רחום.

 

אין זה תמיד פשוט, ובוודאי לא מיידי. לפעמים הדרך ארוכה, וספרי המוסר שלנו דנים בזה רבות, כגון שמונה פרקים ומסילת-ישרים. אבל צריך לדעת:

 

קיימת אפשרות להשתנות ולחדול מן הנטייה אל איש, ולהגיע למשיכה טבעית אל אישה ולהתחתן, להקים משפחה ולחיות חיי זוגיות מלאים באושר.

 

לבעל נטיות הפוכות קשה מאוד, על-פי רוב הוא בודד ואינו יודע אל מי לפנות כדי להיחלץ מן המצר. ולכן, לפני שמונה שנים הוקם מרכז הסיוע "עצת נפש", המפעיל מענה טלפוני אישי חינם בנושאים שעליהם קשה לדבר, כדי להקשיב, לסייע, לעודד, לכוון, לרומם, להחזיר חיוך ולנסוך תקווה, כי באמת יש תקווה. הקו מספק הקשבה אוהדת ועזרה ראשונית לפונים החפצים להיחלץ מן המצר אל חיים מחודשים.

 

אך כיצד? היש שיטה פסיכולוגית שתוכל לעזור? שהרי בפסיכולוגיה יש כמה שיטות, ואכן רבים מבין הפסיכולוגים אינם סגורים בתוך שיטה מסוימת, אלא הם אקלקטיים, כלומר משלבים שיטות שונות באופנים שונים בהתאם למי שנמצא מולם, בדרך הטובה ביותר.

 

גם במרכז הסיוע "עצת נפש" נוהגים להציע לפונה שלושה מטפלים מנוסים, פסיכולוגים או עובדים סוציאליים קליניים – בעלי שיטות שונות, שהרי סוף סוף הפונה הוא זה שצריך להחליט. ידועה היא השיטה הפסיכואנליטית החופרת בעמקי התת-מודע, מה שכמובן מצריך זמן רב ופגישות רבות לאורך שנים. לעומת זאת, השיטה הביהביוריסטית טוענת שאם נרגיל לאט לאט את האדם להרגלים נכונים, זה יפעל לטובה על אופיו. בנוסף, במרכז הסיוע "עצת נפש" ממליצים על השיטה הרפאראטיבית (Therapy Reparative) אשר פועלת בהיקף רב בארצות הברית, ומעלתה שהיא מיוחדת להתמודדות שלנו. ואכן, ברוך ד', יש לה הצלחות טובות. שיטה זו טוענת שהנטיות ההפוכות נובעות מחסך בהגדרת האדם את עצמו: האם הוא איש או אולי אישה, או שמא חסר כל זהות.

 

"מסע אל הגבריות"

זאת נקודת ההתמודדות: תפיסתו העצמית שלו את גבריותו. לפעמים זה עלול לנבוע מכך שהוא הרגיש שאבא היה שתלטן וקשה לאימא, והילד הפנים שלא כדאי להיות אבא, כי אבא זה רע; ולפעמים זה עלול לנבוע כתוצאה מהזדהות יתר עם האימא הדומיננטית והחזקה או לחלופין – החלשה והמסכנה; לפעמים הדבר נובע מתחושת שוני בגילי הילדות או תחושת שוני בחברה; ועוד סיבות כיוצא באלה. על כל פנים, מצבו הוא שאינו מרגיש כגבר בין גברים וכשווה בין שווים.

 

בנוסף להפניה לטיפול פרטני, מרכז הסיוע ממליץ לפונה להשתתף ב"מסע אל הגבריות", סדנה חווייתית המעניקה למשתתף בה את הכלים הראשוניים בתהליך ההתמודדות, ומאפשרת לו להבין את ההתמודדות שלו בצורה עמוקה יותר. לכן ישנו ערך גדול לסדנאות "מסע אל הגבריות", שבהן האדם חוזר להיות הוא עצמו, גם רואה שאינו לבדו בצרתו, ואף מכיר מתמודדים נשואים שסיימו את התהליך בהצלחה.

 

כמובן, כאשר הוא כבר מוכן להיפגש עם בחורה למטרת נישואים והוא מלא חששות, מלווים אותו תוך כדי צמיחת האהבה. בשלב מסוים הוא מספר לבחורה איזה תהליך הוא עובר, ונבנה אמון גדול ביניהם.

 

בעיה ופתרון?

נטייה הפוכה אינה אובססיה, אינה התמכרות, אינה מחלה תמידית, אלא בעיה שניתנת לפתרון. כמובן ייתכן שלפעמים לאותו בחור עם נטיות הפוכות, יש תסבוכות פסיכולוגיות נוספות, שאף הן צריכות פתרון, אך אין זה ענייננו כאן.

 

זה התהליך בדרך כלל: הבחור חוזר להאמין בעצמו, הוא חוזר להרגיש נורמלי, בונה בית, אוהב את אשתו, אשתו אוהבת אותו ונולדים להם ילדים מאושרים.

 

הוא מרגיש שהוא יצא ממצרים, מן המצרים האישיים הנוראים שלו. בחסדי ד', הוא בן חורין.

 

הניסיון של מרכז הסיוע "עצת נפש" מול הפונים מלמד כי קיימת אפשרות להשתנות!

 

דיברנו אמנם רק על בחורים, אך גם לבחורות עם התמודדות דומה יש פתרון אצל "עצת נפש".

 

לפעמים אני פוגש זוג מחייך עם ילד קטן ועוד תינוק בעגלה, והם אומרים לי: זה בזכות "עצת נפש"! 

 

הטור המלא יפורסם בגיליון הקרוב של העלון "עולם קטן"

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הרב אבינר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים