שתף קטע נבחר

המצאה חדשה: כסא גלגלים המונע על ידי קול

שלושה עתודאים ממכללת "אורט הרמלין" בנתניה פיתחו כסא גלגלים המונע באמצעות פקודות הניתנות במיקרופון

רון ברום, קיבוצניק משפיים, יוסי נחשון מרעננה ושי חסן מחדרה הם עתודאים ממכללת "אורט הרמלין" בנתניה שהשתתפו בתחרות ה"אורטיאדה", שהתקיימה ביום שלישי בתל-אביב. ביחד עם אמנון דמרי, מנחה הפרויקט, פיתחו השלושה כיסא גלגלים המונע ללא ידיים, באמצעות פקודות הניתנות במיקרופון. לשם כך חיברו השלושה אב טיפוס של מערכת זיהוי דיבור וחיישני תנועה לדגם של כיסא גלגלים חשמלי. "בעבר עבדתי בעמותת אתגרים הנוגעת בספורט ואתגרי נכים, כך שהנושא קרוב לליבי" סיפר אמנון דמרי, מנחה הפרויקט "מערכת כזו, שבעתיד תוכל להתחבר לכל כסא גלגלים חשמלי, אמורה לעלות אלפי שקלים בודדים. מחירו של כסא גלגלים חשמלי ממוצע נע בסביבות ה- 60,000 ₪, כך שמדובר בסכום זניח המשפר את איכות חייו של הנכה בעשרות מונים".

 

מערכת זיהוי הדיבור מזהה כיום כ-40 מילים, באמצעותן ניתן להניע ולכוון את הכסא. למערכת חיישני התנועה, המונעים מהכסא להתנגש במכשולים. במידה והחיישנים מאותתים על התקרבות לקיר, המערכת מאיטה את מהירות הכסא עד למינימום. נמנעת פגיעה מחד, אך מאידך היושב בכסא יכול להתקרב לקיר על מנת, למשל, לתלות תמונה.  

 

 

ב"אורטיאדה" נוטלים חלק מאות תלמידי בתי ספר וסטודנטים מהמכללות של רשת אורט ברחבי הארץ. מטרת התחרות היא לעודד ולקדם את החדשנות, כבר בבית הספר. התלמידים מתחרים על מיזמים שפיתחו במשך שנה ויותר, החל משלב הרעיון ועד שלב בדיקת ההיתכנות הטכנולוגיות, הישימות הכלכלית והצורך הציבורי ברעיון. את התלמידים מלווים בכירים בתעשייה, אשר חונכים את הצוותים השונים.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומר פדר
כסא גלגלים נע על פי דיבור
צילום: תומר פדר
מומלצים