שתף קטע נבחר

הרב ליאור: אין להזמין יו"ר מרצ לכנס בני עקיבא

ח"כ חיים אורון התארח בוועידת התנועה והיום פוסק הרב דב ליאור בשו"ת שפירסם: "לדעתי זו טעות. הרי מרצ נלחמים נגד צביונה היהודי של ישראל". מזכ"ל בני עקיבא לשעבר, אמנון שפירא, בתגובה: "הטענות האלה מנסות לדחוק אותנו למסלול החרדי; לא רוצים לחיות בגטו"

"אינני חושב שהיה שייך להזמין אדם כזה להרצות בוועידת בני עקיבא. איזה מסר חינוכי הוא יכול למסור להם? הרי הם נלחמים נגד קדושת ישראל, כנגד צביונה של המדינה כמדינה יהודית", כך השיב הרב דב ליאור, בשו"ת שפורסם הבוקר (יום א') באתר ישיבת בית אל.

 

הרב ליאור נשאל: "האם לרבני בני עקיבא ומארגני הוועידה השנתית שהיתה בפסח היה מותר להזמין את ח"כ חיים אורון, יו"ר מרצ, להרצות בפני אלפי בני נוער מהציבור שלנו?". הרב השיב כאמור כי לא היה צריך להזמין את ח"כ אורון, ואף הוסיף ונימק: "איזה בשורה המרוממת את הרוח ומקדשת את החיים יש לאדם המשתייך למפלגה, שלא מזדהה עם קדשי ישראל, למסור לנוער. לדעתי זו טעות, ואינני יודע מי החליט על כך".

 

מזכ"ל בני עקיבא, הרב בני נכטיילר, מסר בתגובה כי "תנועת בני עקיבא אינה מפחדת לשמוע קולות ודעות נוספים מתוך השיח הציבורי בישראל. הופעתו של יו"ר מרצ לא פגעה ואף חיזקה את הוועידה לקבל החלטות ברמה הלאומית, הקוראות לממשלת ישראל לחזק את התיישבות ביהודה ושומרון ולא לפגוע ברמת הגולן. כמובן מיותר לציין כי על הזמנתם של האורחים להשתתף בוועידה הוחלט יחדיו עם רבני התנועה. היינו רוצים לספר לרבה של קריית ארבע שדווקא הועידה שהתקיימה השנה, הייתה הראשונה שהגיעה לסיור בעיר האבות בחברון ולתפילה במערת המכפלה". 

 

"לשמוע ולהתווכח"

מזכ"ל בני עקיבא לשעבר, ד"ר אמנון שפירא, שהשתתף גם הוא בדיוני הוועידה, כי מדובר לדעתו בגישה פסולה המנוגדת ליהדות. לדבריו, "הטוענים כך מנסים לדחוק אותנו למסלול החרדי, שם לא מכניסים לבית המדרש ספרים של הרב ליאור וגם לא של הרב קוק והרב סולובייצ'יק. אצלנו בספרייה אפשר למצוא גם ספרים של נטורי קרתא. זו דרך היהדות וזו דרכה של בני עקיבא שתמיד הזמינה לועידות נציגים מהשומר הצעיר והנוער העובד והלומד והשנה גם את יו"ר מרצ".

 

שפירא מזכיר כי בבית המדרש של תלמידי בית הלל לא התעלמו מבית שמאי, שהיה בן המחלוקת הגדול ביותר שלהם. "השאלה היא כאן האם אנחנו רוצים לחיות בגטו שלנו בלי לפגוש את אלה שלא אוהבים אותנו ומתנגדים לנו. אני חושב שזו עמדה פסולה. יש לנו את הכוח להזמין את כולם ולשמוע אותם וגם להתווכח עימם".

 

"בואו נלך יחד"

ובשטח, התקבל יו"ר מרצ בסבר פנים יפות על-ידי מאות צירי הוועידה השנתית של בני עקיבא שנערכה בחג הפסח. "אני קורא לכם להניח בצד את המחלוקות הפוליטיות בינינו. בואו נפעל יחד בתחום החברתי ובנושאים אחרים המשותפים לנו" – כך קרא אורון לראשי תנועת בני עקיבא, המכונסים בחג הפסח לדיוני הועידה

ה-22 של התנועה. לדברי אורון, במסגרת תפקידיו הציבוריים הוא נחשף לתופעות חברתיות שליליות, ומהיכרותו עם תנועת הנוער הדתית הוא קובע: "יש לנו הרבה דברים טובים לעשות יחד".

 

יו"ר מרצ הוסיף ואמר בדיון כי "עמדותיי נגד הכיבוש לא באות ממקום 'שנקינאי' אלא מדאגה לרוב היהודי במדינה". לשאלת קבוצת בנות ממפונות גוש קטיף "האם ישראל לא חזקה מספיק כדי להחזיק בשטחי יהודה ושומרון?", השיב אורון: "אני מעדיף את ישראל קטנה ומוסרית מאשר חזקה וכובשת".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורון בבני עקיבא
באדיבות יח"צ בני עקיבא
צילום: זום 77
הרב דב ליאור. טעות
צילום: זום 77
הרב נכטיילר. לא מפחדים
צילום: מירי צחי
מומלצים