שתף קטע נבחר

רונית קן אישרה את הפרטת החברה למדליות

בשקט בשקט מכרה הממשלה את החברה למדליות ולמטבעות לחברת התכשיטים ג.ר.א.ס. כעת המהלך אושר בידי הממונה על ההגבלים העסקיים, לאחר שהגיעה למסקנה כי לא יפגע בתחרות בשוק התכשיטים

הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן, אישרה את תהליך מכירתה של "החברה הממשלתית למדליות ומטבעות" לחברת ג.ר.א.ס חברה פרטית העוסקת בייצור ושיווק תכשיטים, לאחר שהתייעצה בוועדה לפטורים ולמיזוגים. תהליך הפרטת החברה החל במחצית השנייה של שנת 2008, לאחר החלטת ועדת שרים לענייני הפרטה שקבעה כי החברה הממשלתית למדליות ולמטבעות, שהוחזקה במלואה על ידי המדינה, תופרט כמקשה אחת.

 

החברה הרוכשת, ג.ר.א.ס, על אף היותה חברה פרטית, תוכל לשווק מטבעות זיכרון ומטבעות מיוחדים מכוח תיקון בחוק מתחילת 2007 הקובע כי אם החברה תופרט בתוך 18 חודשים מיום תחילתו של תיקון החוק, תמונה החברה כמשווק של מטבעות זיכרון ומטבעות מיוחדים למשך 6 שנים ממועד ההפרטה.  

 

מכירת החברה הממשלתית למדליות ומטבעות מבוצעת כחלק מתהליך כולל יותר של הפרטת חברות ממשלתיות. ג.ר.א.ס היא חברה פרטית העוסקת בייצור ומכירה של מגוון תכשיטים (זהב וכסף, לענידה או לעיטור הבית) באמצעות 65 נקודות מכירה ברחבי הארץ. החברה הממשלתית למדליות ומטבעות הוקמה בשנת 1962 על ידי דוד בן גוריון ומנהלה הראשון היה טדי קולק.

 

החברה עוסקת בהפצת מטבעות מיוחדים (המציינים אירועים היסטוריים ותרבותיים) עבור בנק ישראל לצד עיסוק חלקי במכירת תכשיטים. בעתירה שהגישה החברה לבג"ץ בשנת 2006 טענה החברה שמכירותיה מסתכמות בכמה מיליוני שקלים כי בהיעדר מועצה מייעצת לבנק ישראל אין האחרון יכול להנפיק מטבעות, מה שגורם לה לקשיים. על הרקע הזה וכחלק מתהליך כולל יותר של הפרטת החברות הממשלתיות אושר המיזוג בין החברות.

 

מרשות ההגבלים נמסר כי על רקע הפעילות השולית של החברה הממשלתית בתחום התכשיטים, ריבוי המתחרים בשוק התכשיטים, ותחומי העיסוק העיקריים השונים של החברות המתמזגות, המיזוג לא עורר חששות תחרותיים ועל הוחלט לאשרו.

 

אושר גם המיזוג בין רדימיקס ל"אבן וסיד"

כמו כן, הודיעה הממונה על ההגבלים היום כי אישרה את המיזוג בין תעשיות רדימיקס לתעשיות אבן וסיד. במסגרת המיזוג רוכשת רדימיקס את חלקה של שיכון ובינוי (50%) באבן וסיד ובכך משלימה את אחזקותיה בחברה ל-100% וזאת בתמורה ל-41 מיליון דולר. רדימיקס היא חברה פרטית העוסקת בתחום ייצור ושיווק מגוון מוצרי בטון וטיט לענף הבניה והתשתית. החברה היא חלק מקבוצת Cemex העולמית. אבן וסיד היא חברה פרטית המחזיקה תשע מחצבות ברחבי הארץ ועוסקת בכריית ומכירת חומרים לבניה: בטון, אגרגטים (חצץ), סיד, שיש ואספלט.

 

מיזוג שלישי שאושר היום הוא בין פקר-ידפז חברה בבעלות אפריקה ישראל תעשיות בע"מ שבשליטת לב לבייב, לבין חברת אפוקול העוסקת בצביעה אלקטרוסטאטית של מתכות.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
החברה למדליות: נמכרה לג.ר.א.ס
מומלצים