שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  הסרט "שבעה" יפתח את פסטיבל קולנוע דרום

  נוכחות מרשימה של טרום בכורות ("ואלס עם באשיר" ו"איים אבודים"), מסגרת אנימציה, תוכנית הודית ושיתופי פעולה עם פסטיבלים מהעולם, בשנתו השביעית של פסטיבל הקולנוע בשדרות

  סרטם של האחים רונית ושלומי אלקבץ, "שבעה", המוקרן בימים אלה במסגרת שבוע הבמאים שליד פסטיבל קאן, יפתח את פסטיבל "קולנוע דרום" בשדרות ב-1 ביוני בהקרנה חגיגית בנוכחות נשיא המדינה, שמעון פרס.

   

  הפסטיבל, שהפך מאז היווסדו, לקול קורא ייחודי ויחיד מסוגו בארץ יקיים במסגרתו גם הקרנת טרום בכורה ישראלית ליצירתו מעוררת הסקרנות של ארי פולמן, "ואלס עם באשיר", סרט אנימציה תיעודי על חוויותיו כחייל במלחמת לבנון הראשונה. סרטו של פולמן יגיע גם כן לפסטיבל דרום היישר מפסטיבל הסרטים בקאן, שם הוא מוקרן בימים אלה במסגרת תחרות "דקל הזהב" היוקרתית.

   

  הפסטיבל רושם השנה נוכחות מרשימה של טרום בכורות שכוללת גם את הסרט האוטוביוגרפי "איים אבודים" של רשף לוי. זהו הישג מרשים של הפסטיבל הצעיר, בעיקר מול הוותק והפרסטיז'ה של הפסטיבלים הותיקים בירושלים ובחיפה.


  "שבעה" של רונית ושלומי אלקבץ. יפתח את הפסטיבל

   

  זו השנה השביעית ברציפות בה מתקיים פסטיבל "קולנוע דרום" בשדרות, למרות המצב הביטחוני המעורער ולמרות הקאסמים. גם השנה ייערכו ההקרנות בשני אולמות של הסינמטק העירוני, במשכן אלה ובמרכז לאמנויות הבמה בעיר. כל אירועי הפסטיבל, שיימשך חמישה ימים, פתוחים ללא תשלום לקהל.

   

  הפסטיבל יעסוק השנה במושג הדת והלשון בקולנוע ובמפגשים שנוצרים על המסך בין מציאות לאגדה, בין החדש והישן, המזרח והמערב וישראל והעולם. "המפגש הזה מסמל את בערת החיים גם אל מול הקשיים הגדולים ביותר", אומר אבנר פיינגלרנט ראש החוג לקולנוע במכללת ספיר ויוזם ומנהל הפסטיבל, "על קו הגבול הטעון בין עזה לשדרות, דווקא במקום הכי בלתי צפוי אנחנו מבקשים להביא פסטיבל מטלטל, איכותי ונועז שפורץ את המסגרות ומצליח למרות הכל לקיים חגיגה שנתית ייחודית".


  "הדרך למעלה" מתוך התכנית של פסטיבל זכויות האדם בניו יורק ובלונדון

   

  עוד במסגרת בכורות יוצגו בפסטיבל הסרטים "זיטרה" של ג'אד נאמן, "הזדמנות לשינוי" של אריאל כהן, "הניצול שלי" של איציק לרנר, "טיול בעיראק" של צור שיזף ו"נימפות בערפל" של יורם זקס.

   

  סרטים ישראלים נוספים, עלילתיים ותיעודיים, שיוקרנו במסגרת הפסטיבל הם "ביקור התזמורת" של ערן קולירין, "חופשת קיץ" של דוד וולך, "ירושלים, ג'רוזלם אל קודס" של לירן עצמור, "לשון קודש, שפת חול" של נורית אביב, "עולמים" ו"ציון" של יוסף דדון, "פיצה באושוויץ" של משה צימרמן, "עץ לימון" של ערן ריקליס ו"תהילים" של רפאל נג'ארי.


  "ואלס עם באשיר". טרום בכורה בשדרות

   

  פסטיבל "קולנוע דרום" יוצא זו השנה השלישית אל מעבר לגבולותיו ויתארח במקביל ברהט, בנתיבות ובקיבוץ ברור חיל. "בכל אחד מהישובים ישנן קבוצות צעירים שפועלות במהלך השנה בהנחיית תלמידי המחלקה לקולנוע ובמהלך הפסטיבל הן מציגות את יצירותיהן לצד תכנית הפסטיבל", אומר פיינגלרנט.

   

  חברים מצויירים

  המקום הייחודי שתפסה בשנים האחרונות יצירת האנימציה הקולנועית באה לידי ביטוי גם בפסטיבל שמקדיש בשנתו השביעית תכנית מיוחדת לז'אנר. במסגרת תכנית האנימציה יוקרנו ששה סרטים קצרים ובהם בכורה של הסרט "ליבו של עמוס קליין" שיצרו האנימטורים אורי קרנות ומיכל פפר. אליהם יצטרפו האנימטור הבריטי הפרובוקטיבי פיל מלוי שיקרין ממגוון סרטיו האנרכיסטיים ויקיים סדנת אומן והאנימטורית הצ'כית ורה נובאור שסרטיה זכו בין היתר בפרסי האקדמיה הבריטית לקולנוע.


  "איים אבודים". הקרנת טרום בכורה לסרו של רשף לוי תנעל את הפסטיבל

   

  הקולנוע ההודי יזכה השנה לזרקור במסגרת הפסטיבל שיציג תכנית מיוחדת שאצר הבמאי סאנג'י די סינג, ששימש כעוזרו של הבמאי ההודי ג'יי פי דוטא לאורך שנים. לצדו של סינג יתארחו בפסטיבל במסגרת זו העיתונאי ומבקר הקולנוע ההודי רם קישור פרצ'ה ואורח הכבוד אדור גופלקרישנן, מחשובי היוצרים בהודו כיום ובוגר המכון לקולנוע בפונה. בין סרטיו שיוקרנו בפסטיבל יהיה גם "העבד", עיבוד קולנועי לרומן מאת פול זכריה החוקר יחסי עבד ואדון דרך מערכת יחסים בין מהגר עבודה נוצרי לבעל קרקע רודני. במסגרת התכנית ההודית יוקרנו שמונה סרטים של הקולנוע הבוליוודי והקולנוע האמנותי ההודי בבכורות בישראל.

   

  זרקור נוסף יופנה לכיוונן של מדינות דרום מזרח אסיה עם דגש על ארצות מוסלמיות שתרבותן משלבת מסורות הינדיות ובודהיסטיות קדומות לצד תרבות איסלמית מודרנית. רשימת הסרטים שיוקרנו בתכנית זו כוללת בין היתר את: "אופרה ג'אווה" של הבמאי האינדונזי גרין נוגרוהו, "לפני שנתאהב שוב" של הבמאי המלזי ג'יימס לי ו"מחלה טרופית" של הבמאי התאילנדי אפיצ'אטפונג וויריסתאקול.


  יום שישי השחור. מחווה לקולנוע ההודי

   

  שיתוף פעולה ראשון מסוגו יתקיים השנה עם פסטיבל "שלושת היבשות" בנאנט. במסגרת שיתוף הפעולה יתארח בשדרות מנהל הפסטיבל הצרפתי, אלן ז'ילאדו, שיציג סרטים נבחרים מהפסטיבל האחרון בנאנט שמוקדש לסרטים מאסיה, אפריקה ודרום אמריקה.

   

  פסטיבל "קולנוע דרום", שהוקם במטרה לקדם קולנוע חברתי, ערכי, מקורי

   וחתרני, משתף פעולה זו השנה השנייה גם עם פסטיבל הסרטים הבינלאומי לזכויות אדם, Human Rights Watch המתקיים במקביל בניו יורק ובלונדון ומתקיים זו השנה ה-20, נחשב למוביל בתחומו בעולם. גם השנה תוצג בשדרות אסופת סרטים מהפסטיבל האחרון. אורחת נוספת בפסטיבל תהיה הבמאית, המפיקה והתסריטאית האמריקנית, לורה ביאליס, שתלווה את הקרנת הסרט "מראה מעל הגשר" שמתעד בצורה ראשונית ונדירה את קוסובו שלאחר המלחמה.

   

  כמדי שנה, כך גם הפעם, יוצג במסגרת תחרות סרטי הבוגרים, הבציר האחרון של המחלקה לקולנוע וטלוויזיה במכללת ספיר. 20 סרטים יתמודדו השנה על פרס הסרט המצטיין, פרס החוויה הישראלית ופרסים לצילום, עריכה, סאונד וארט. בראש חבר השופטים ישב השנה גל זייד ולצדו אורח הפסטיבל הבמאי הפולני אנדריי קרקובסקי, תלמידו של אנדז'יי ויידה ובן המחזור של קישלובסקי, העומד כיום בראש בית הספר לקולנוע ומדיה בסיטי קולג' בניו יורק והאמן הרב תחומי ז'זוף דדון המתגורר בין אופקים, פריז וניו יורק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים