שתף קטע נבחר

הפרקליטות: טלנסקי חשוד, לא בטוח שישוב להעיד

אין מקום, טוענת פרקליטות המדינה, לסטות מהחלטת בית-המשפט המחוזי בעניין העדות המוקדמת. "יש חשש ממשי שלא ניתן יהיה לגבות את העדות בשלב מאוחר יותר. דברים עשויים להשתנות בהתאם להתפתחויות בפרשה, כמו למשל הגשת כתב אישום". טלנסקי: חייב לחזור עד ה-26 במאי

אי-אפשר לסמוך על הבטחתו של משה טלנסקי, העד המרכזי בפרשת "מעטפות הכסף", לחזור לארץ כדי להעיד בבית-המשפט, שכן הוא עצמו חשוד בפרשה - כך מנמקת פרקליטות המדינה את בקשתה לגבות ממנו עדות מוקדמת בתיק אולמרט.  

 

אחר הצהריים (יום א') הגישה הפרקליטות את תשובתה לבית-המשפט העליון, בעקבות הערעור שהגישו פרקליטיו של ראש הממשלה על החלטת המחוזי לאפשר את עדות טלנסקי.

 

בתשובתה טוענת הפרקליטות כי אין מקום לסטות מהחלטת בית-המשפט המחוזי, ויש חשש ממשי שלא ניתן יהיה לגבות את העדות של איש העסקים האמריקני בשלב מאוחר יותר. טלנסקי מצדו הודיע כי יישאר עד ה-26 במאי וחזר על כוונתו לשוב לישראל אם יידרש לכך.

 

"הניתוק בין טלנסקי לרעייתו מגבירים את המתח הנפשי שלה"

בתשובתו שלו לערעור של אולמרט, מדגיש טלנסקי שבכוונתו לשוב לישראל במספר מועדים קרובים - לרגל חתונת נכדתו ב-11 ביוני, חתונת נכדו ב-15 ביולי, וחגיגת בר המצווה של נכדו ב-6/7 ביולי. "על מנת שיהא סיפק בידו של המשיב 3 (טלנסקי - א.ז) לטפל במספר עניינים דחופים בארה"ב, בטרם ישוב כאמור לישראל, עליו לצאת את הארץ בחזרה לביתו, לא יאוחר מהלילה שבין ה-26 ל-27 במאי", נכתב.

 

עורכי דינו של טלנסקי מדגישים עוד בתשובתם ש"ניתוקו המשמשך מביתו שבארצות הברית, מרעייתו ומעיסוקיו שם, גובה ממנו מחיר כבד ביותר", ומפרטים: "רעייתו לקתה במחלה קשה ונמצאת בטיפול, השגחה ומעקב של רופאיה... הניתוק בין השניים על רקע החקירה המתוקשרת, בארץ ובחו"ל, מגבירים את המתח הנפשי והחרדה בהם היא מצויה".

 

עוד צויין בתשובה לעתירה שהגב' טלנסקי גם סועדת את אביה בן ה-98 שמתגורר בשכנות עם בני הזוג. לאור כל הנימוקים, הכוללים גם פגיעה בעסקיו, כותבים עורכי השין שטלנסקי "לא יסכים להארכה נוספת של שהייתו בארץ".

 

פרטים נוספים: 300 אלף ש' לאולמרט - אבל ממי?

טלנסקי, לפי פסיקת בית-המשפט המחוזי - עליה מערער ראש הממשלה - צפוי להעיד ב-25 בחודש. בניגוד לבקשת הפרקליטות, נקבע כי העדות תימסר בדלתיים פתוחות. פרטים נוספים שמתגלים בפרשה מצביעים, בין היתר, על כ-300 אלף שקלים שהועברו לאולמרט וכעת נבדק על-ידי מי הועבר הכסף ובתמורה למה.

 

"עדותו של טלנסקי היא חיונית ומרכזית בפרשה", מסכמת הפרקליטות את תשובתה לעליון, ומביעה חשש שלאור השינויים בתיק, העדות לא תתאפשר. "דברים עשויים להשתנות בהתאם להתפתחויות בפרשה, כמו למשל הגשת כתב אישום".

 

בדיון שנערך בבית משפט המחוזי בירושלים ב-6 במאי טען פרקליט המדינה, עו"ד משה לדור, כי טלנסקי הוא "עד חשוד". פרקליט מחוז ירושלים, עו"ד אלי אברבנאל, אמר באותו דיון: "צו עיכוב היציאה מן הארץ נגד טלנסקי, בגלל היותו חשוד, יאבד מתוקפו בקרוב מאוד. לצורך חקירתו כחשוד, העיכוב הזה לא יהיה ריאלי. המועד קרוב. בימים הקרובים כבר לא תהיה עילה לעכב את יציאתו מהארץ.

 

"אם הוא יישאר כאן בהסכמה בגלל שהוא מבין שהוא צריך להעיד - מה טוב, ואם לא נפנה לבית המשפט. בשלב זה, אנו מסתכלים על התיק הזה ועל חומרת החשדות כלפיו, על העובדה שיוגש כתב אישום נגדו.

 הוא נמצא במקום אחר מהחשודים שלפנינו", טען אברבנאל בדיון.

 

בתוך כך, בפרקליטות מותחים ביקורת על התנהלותם של פרקליטי אולמרט. "חשוב לחקור את ראש הממשלה עוד קודם לעדות המוקדמת ולהעברת חומרי החקירה, אולם נראה כי פרקליטיו של אולמרט נוקטים סחבת", אומרים במשרד המשפטים. מנגד, טוענים פרקליטי אולמרט ומקורביו כי התנהגות הפרקליטות מחפירה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הוא לא ישוב? טלנסקי
צילום: גיא אסיאג
מומלצים