שתף קטע נבחר

זירת הקניות

עכו: הביוב של כרמיאל מזהם את החופים שלנו

עיריית עכו תבעה את איגוד ערים לביוב כרמיאל ואת המשרד להגנת הסביבה בגלל זיהום השפכים המתמשך של הנחלים נעמן וחילזון, שגורם למפגע בחופי העיר ולסגירתם באורח קבע. בדיקות מצאו בנחלים חיידקים צואתיים בשיעור הגבוה פי שרות מונים מהתקן. ראש עיריית עכו: לא ניתן שיישובים אחרים יהפכו את הנעמן לגיגית השופכין של הגליל

כבר שבע שנים שבעיריית עכו מתלוננים על פעילותו של מכון טיהור השפכים של כרמיאל, שמזהם את נחל נעמן ונחל חילזון, מהם זורמים השפכים לחופי הרחצה בעיר. אתמול (א'), לרגל פתיחת עונת הרחצה, החליטו בעכו להחריף את המאבק והגישו תביעה לבית המשפט המחוזי בחיפה נגד המשרד להגנת הסביבה ואיגוד ערים כרמיאל - על שלא פעלו לעצירת הזיהום. 

 

בכתב התביעה טוענים עו"ד אדם פיש ועו"ד גילי שפר כי מקור הזיהום הוא בהגלשת שפכים גולמיים לא מטוהרים ממכון טיהור השפכים של כרמיאל היישר אל הנחלים. השפכים שזורמים בנחלים גורמים נזק אקולוגי, ואז נשפכים לחופי הרחצה של עכו וגורמים גם מטרד סביבתי ובריאותי. בעירייה טוענים כי על אף ההתרעות הרבות, המשרד להגנת הסביבה לא פעל לעצירת הזיהום ולא הפעיל פעולות אכיפה כנגד המזהמים.


חשופים לזיהום מתמשך. חופי עכו (צילום: המועצה לשימור אתרים)

 

בכתב התביעה נטען כי החל משנת 2001 נמצאת עיריית עכו במאבקים חוזרים ונשנים הנוגעים לזיהום, וכי במהלך תקופה זו החליט משרד הבריאות מספר פעמים להמליץ למשרד הפנים על סגירת חופי הרחצה בעיר. בעירייה טוענים כי לא זו בלבד שהרוחצים בחופי עכו חשופים לזיהום המתמשך, אלא שעיריית עכו אף ספגה בשל כך גם פגיעה תיירותית וכלכלית.

 

בין השאר מתאר כתב התביעה מספר בדיקות בקטריאליות שנערכו במהלך השנים, אשר איתרו בסמוך לשפך הנחלים ממצאים חריגים. לצד זה מצוטט מכתב שהתקבל בעיריית עכו בפברואר השנה, בו כותב הרופא הנפתי במשרד הבריאות כי מצבו של נחל נעמן "מדאיג מאד".

 

ראש העיר: לא נסכים שהנעמן יהפוך לגיגית הביוב של הגליל

בעירייה הבהירו כי התביעה הוגשה בעקבות החשש שגם השנה ייסגרו חופי העיר, ולפיכך הוחלט גם על בדיקה מקיפה של המזהמים לאורך שני הנחלים. לטענת פרקליטי העירייה, ממצאי הבדיקות היו חד-משמעיים ולפיהם אין בנחלים זיהום הנובע ממפעלים באזור התעשייה בעכו, או מהזרמת שפכי היישוב תמרה. "ממצאי הסקר הראו בבירור כי מקור הזיהום הוא בהזרמת ביוב גולמי או מטופל חלקית על-ידי מתקן טיהור השפכים שבבעלות איגוד ערים כרמיאל", נמסר.

 

בבדיקות נמצאו חיידקי קולי צואתי בשיעור העולה עשרות מונים על התקן המותר. כמות הקוליפורמים הצואתיים במים הייתה 7,000 יחידות ל-100 מ"ל, בעוד שהתקן המותר לחיידקי קולי בים הואו 400 יחידות בלבד. בהקשר זה נמסר כי רק לפני כשבועיים הודיעה מהנדסת המחוז במשרד הבריאות כי בעקבות הממצאים המליץ המשרד לאסור את פתיחת עונת הרחצה בעכו.

 

בית המשפט התבקש להורות למשרד להגנת הסביבה להפעיל את סמכויותיו על מנת להפסיק ולמנוע בעתיד את זיהום הנחלים, ולנקות את קרקעיתם. "זיהום מי הים מהווה פגיעה במשאב ציבורי של עיריית עכו, ומהווה פגיעה ממשית בתושבים בבריאותם ובזכותם היסודית ליהנות ממשאבי הטבע שבסביבתם", נטען בתביעה.

 

ראש עיריית עכו, שמעון לנקרי, אמר: "לא אתן ידי לכך שיישובים אחרים יהפכו את נחל הנעמן לגיגית השופכין של הגליל. לא יעלה על הדעת שיישובים אחרים יזרימו את שפכיהם לנעמן ותושבי העיר עכו יסבלו מכך".

 

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי "המשרד יגיב בבית המשפט לאחר קבלת התביעה ולמידתה".

 

מאיגוד ערים כרמיאל לביוב טרם נמסרה תגובה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זיהום של האחד פוגע באחר. ארכיון
מומלצים