שתף קטע נבחר

הערכה בפרקליטות: דחייה נוספת בעדות טלנסקי

בעוד כל הצדדים ממתינים להכרעת בית המשפט העליון בשאלת העדות המוקדמת של עד המפתח - במשרד המשפטים מעריכים כי גם אם הערעור של ראש הממשלה יידחה - העדות לא תישמע ביום ראשון, כפי שתוכנן

במשרד המשפטים העריכו אמש (יום ב') כי הליך ההעדה המוקדמת של טלנסקי בבית המשפט לא יתקיים כמתוכנן ביום ראשון, גם אם בית המשפט העליון ידחה בסופו של דבר את ערעורו של ראש הממשלה בסוגייה זו.

 

הנחת העבודה במשרד המשפטים היא כי גם במקרה שבו הערעור יידחה - יידרש לראש הממשלה ולפרקליטיו זמן סביר על מנת ללמוד את חומרי החקירה ולמעשה - במידת האפשר תידחה ההעדה המוקדמת של משה טלנסקי בכמה ימים.

  

במעמד חריג התייצבו בבית המשפט העליון פרקליטיו של אולמרט, בערעור נגד החלטת בית המשפט המחוזי ועמדת פרקליטות המדינה, להתיר את העדות המוקדמת. לטענתם, העדות המוקדמת פוגעת בסיכוייו של אולמרט להליך הוגן.


הדיון בבית המשפט העליון (צילום: גיל יוחנן)

 

בשולי הדיון העירו גורמים משפטיים המקורבים לתיק כי איש במשרד המשפטים לא חושב באמת שראש הממשלה עשוי לפגוע בטלנסקי. החשש של טלנסקי נלקח ברצינות, אף כי טלנסקי אמר בראיונות ובאמצעות עורך דינו כי הוא אינו מתכוון לכך.

 

בידי הפרקליטות, מלבד המזכר שהוזכר היום בבית המשפט העליון גם עדות מוקלטת בפרקליטות, שבה הוא חוזר על החשש. אותם גורמים אומרים: "הוא חוזר על החשש הזה פעמיים, גם אם ברור שראש הממשלה לא יפגע בו, החשש הסובייקטיבי של טלנסקי הוא חשש שנלקח ברצינות".

 

פרקליטו של אולמרט, עו"ד אלי זהר, הזכיר כי טלנסקי הבטיח לחזור לישראל אם יצטרך להעיד, מה גם שמשפחתו נמצאת בארץ. "ברגע שהוא יעיד - יתחיל למעשה המשפט", הוסיף. "בסוף היום, נעמוד לחקירה בלתי ראויה,

בלתי אפשרית ולא מוצדקת". לעומתו, פרקליט המדינה, משה לדור, טען כי קיים חשש שהעד לא ישוב בקרוב מאמריקה. "אם יוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להיות חסרי אונים".

 

בניגוד להצהרת ראש הממשלה, שבה ציין כי הכסף שקיבל נועד אך ורק לצורכי הקמפיין או לכיסוי הגרעונות שנצברו בעקבותיו, הבהיר לדור כי החקירה מתמקדת בתקופה בה כיהן אולמרט כשר תמ"ת - וכלל לא בעיצומו של קמפיין. "הכספים מועברים על פי העדות שתישמע, כולל בנקיטת סכומים. הכסף מועבר הן בביקורים בישראל והן בפגישות מעת לעת עם אולמרט במפגשים קצרים, שבהם הוא מסר את אותם כספים בדולרים - במזומן - במעטפות - לידי מר אולמרט", אמר. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. דחייה נוספת
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. העדות תמתין
צילום: גיא אסיאג
מומלצים