שתף קטע נבחר

יער ירוק בלב העיר: מטיילים ב"ראש ציפור"

גם לעירוניים שבינינו מגיע לצאת אל הטבע ולהתאוורר קצת משאון העיר. בין תל אביב לרמת גן נמצא יער ראש ציפור שהוא הריאה הירוקה אותה חיפשתם - לטיול קצר ברגל או באופניים

גם לעירוניים שבינינו מגיע לצאת אל הטבע, אל היערות, לתת לעיניים להירגע מהבטון ומהאספלט, לנוח מהרעש ולטייל לצלילי ציוץ הציפורים. יער "ראש ציפור" בלב תל אביב הוא בדיוק המקום המתאים לכך.

 

הפארק הוא גן עדן לחובבי ציפורים - אפשר לפגוש בו בציפורי שיר במגוון צבעים ומינים כמו אדום החזה, כחלילית עצים וגם ציפורים אקזוטיות, שברחו בשנים האחרונות מן השבי אל הטבע. יש אפילו צפרים שמודאגים מ"הפולשים" המאיימים על עולם החי המקומי.

 

מי שיסתכל סביבו בשעות הבוקר המוקדמות או בשעות אחרי הצהריים, יראה הרבה אנשים "ממהרים". הם לא ממהרים לשום מקום, הם פשוט הולכים ב"שביל הבריאות", מקדישים את שעות הפנאי שלהם לפעילות אירובית מהנה. מה דעתכם להצטרף אליהם?

 

תעודת זהות

אזור גיאוגרפי: בעיר תל אביב - גני יהושע (פארק הירקון).

 

מתאים לטיולים: לכל המשפחה - הליכה ברגל, רכיבה על אופניים (ניתן לשכור במקום) וצעידה ספורטיבית.

 

עונה מומלצת: כל השנה . בקיץ - בגבעות הפארק בריזה מן הים. הכניסה ללא תשלום.

 

אורך המסלול: שני מסלולים מעגליים, באורך של 2 ק"מ, המופרדים ביניהם בפס חוצץ בולט. מסלול אחד לרוכבי אופניים ושאר אמצעי תחבורה בלתי ממונעים והשני, להולכי רגל. הפארק הוכשר גם לספורט ה"ג'וגינג" (הליכה ספורטיבית). משך הסיור גמיש.

 

דרגת קושי: קלה. השטח מישורי ולכן הרכיבה על אופניים ו/או הליכה ברגל מתאימה לכל המשפחה.

 

חניוני נופש: גן הרפתקאות - מתקני משחק מעץ, אומגות, גשרי חבלים, נדנדות, קרוסלות, ברזיות מים, שירותים ביולוגיים, שרותי הסעדה.

 

התאמה למוגבלים בתנועה: שבילי ההליכה מותאמים לכיסאות גלגלים וכן תאי השירותים הביולוגיים.


תנו לעיניים להירגע מהבטון ומהאספלט (צילומים: ארכיון הצילומים של קק"ל)

 

יוצאים לדרך

היער נמצא בתחום פארק גני יהושע, בין תל אביב לרמת גן, ומשתרע על פני כ-500 דונם. שמו ניתן לו בשל המראה המתקבל ממבט אווירי על היער ועל הנחלים התוחמים אותו: ירקון ואיילון. "הריאה הירוקה" מאוכלסת בעצים רבים, ולמרות היותו חלק מפארק גני יהושע, אין ביער משטחי דשא, והתחושה של מי שמטייל בו היא של יער ירוק בלב העיר.

 

קק"ל החלה בנטיעת היער בשנות ה-50 וממשיכה במלאכה משנות ה-80 ועד היום. הנטיעות הראשונות ביער היו של עצי איקליפטוס וסיסם הודי, ולאחרונה ניטעו בו עצי אלון התבור, אלה אטלנטית, אלת מסטיק, כליל החורש, אחירותם החורש והרדוף הנחלים. במבצע קהילתי של הקק"ל בשיתוף עם חניכי תנועת צופי תל אביב נשתלו ביער גם פרחי בר.

 

במקום שני מסלולים מעגליים, באורך של 2 ק"מ, המופרדים ביניהם בפס חוצץ בולט. מסלול אחד מיועד לרוכבי אופניים, והמסלול השני מיועד להולכי רגל ולחובבי ספורט ההליכה (ג'וגינג"). ניתן לזהותם בקלות לפי השילוט השיטתי בעמודים המרוחקים 500 מטרים זה מזה. כמו כן, על כל עמוד מצוין המרחק מנקודת ההתחלה, ועל מסלול האופניים עצמו מופיעים מדי 100 מטרים סמלים של אופניים ואדם רץ.


מסלול קל ונגיש בין האטרקציות שביער

 

בנקודות שונות על פני המסלול מכוונים שלטים לאתרים השונים הנמצאים בשטח היער. האטרקציה הגדולה למשפחות היא ללא שום צל של ספק גן ההרפתקאות. חברת גני יהושע ועיריית תל אביב הציבו במקום שולחנות פיקניק, ספסלי ישיבה ומתקני משחק מגוונים. אטרקציה נוספת היא גבעה ירוקה, שנותרה מעפר הבנייה שמסביב. מהגבעה - תצפית נפלאה על ערי גוש דן.

 

בתחום היער נמצא אתר ארכיאולוגי ששוקם - "שבע טחנות", שבו נחשפה טחנת הקמח המערבית

מבין חמש טחנות הקמח שנבנו לאורך גדות הירקון מהמאה ה-19, הטחנה שבמקום פעלה עד לשנת 1926 והיו בה שבעה זוגות של אבני ריחיים ומכאן גם שם המקום.

 

מי שחפץ במעט היסטוריה מוזמן לקנח באתר הארכיאולוגי תל גריסה (גבעת נפוליאון) הגובל עם היער. באתר שרידי יישובים קדומים מהמאות ה-12-20 לפני הספירה, שכללו חומות, מתקני השקייה וארמונות, וגם תחנת דרכים מהתקופה הערבית המוקדמת במאה ה-10 לספירה. הכינוי "גבעת נפוליאון" דבק במקום בשל שמועה על יחידה מצבא נפוליאון, שחנתה בו בעת המצור על יפו. בסופו של דבר גורש מכאן הכובש חובב הצפרדעים עד לאי אלבה. הארכיאולוגים כיסו בעפר את הממצאים כדי לשמרם.

 

איך מגיעים?

יורדים מנתיבי איילון במחלף ההלכה ופונים מזרחה לרחוב ביאליק. ממשיכים מזרחה עד לצומת הרחוב אבא הלל סילבר ופונים לצפון-מזרח, לכיוון קניון איילון. ממשיכים עם הכביש עד לצומת רוקח ופונים מערבה, לרחוב רוקח. ממשיכים עם הכביש עד לבית מספר 84, שמולו ממוקם יער "ראש ציפור". הכניסה אל מתחם היער אינה מותרת לכלי רכב, יש להחנות את המכונית בצמוד למדרכות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מבט ממעוף הציפור. ראש ציפור
שבע טחנות
באדיבות קרן קיימת לישראל
מומלצים