שתף קטע נבחר

משפטן בכיר: תיתכן מחלוקת על חומרי החקירה

הפרופסור עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, אומר כי שאלת חומרי החקירה שעתידים לקבל פרקליטיו של ראש הממשלה - עלולה להיות סלע מחלוקת וליצור סחבת נוספת בפרשה

"פרקליטיו של ראש הממשלה יכולים למשוך עוד זמן רב עם עניין חומרי החקירה, אולם בסופו של יום אין להם אלא להתכונן לעדות המוקדמת". כך אמר אמש (יום ג') ל-ynet הפרופסור עמנואל גרוס, מומחה למשפט פלילי, בעקבות החלטת בית המשפט העליון כי עדותו המוקדמת של עד המפתח משה טלנסקי תובא בפני בית המשפט כבר בימים הקרובים.

 

עורכי הדין המייצגים את אולמרט, אלי זוהר ורועי בלכר, עתידים לעבור על חומרי החקירה בפרשה, הנמצאים בפרקליטות מחוז ירושלים. גורמים בפרקליטות אמרו שאחרי העדות המוקדמת - יקבלו הפרקליטים את יתרת החומר. באשר למועד העדות - הדגישו גורמים במשרד המשפטים כי הם לא יתנגדו לדחות את עדותו של טלנסקי בכמה ימים, אם הוא יסכים לכך.

 

פרופסור גרוס מציין כי "פרקליטיו של אולמרט צריכים להיערך לגביית העדות המוקדמת עכשיו ובפרקליטות העבירו חומרי חקירה - אולם השאלה היא אילו חומרי חקירה הועברו". בהקשר זה מציין המשפטן הבכיר כי עשויה להיות מחלוקת באשר לטיב החומרים והיקפם.

 

"המדינה מצידה יכולה לומר שהיא תעביר רק את החומר הרלוונטי לעניין - ומצד שני הסנגורים יכולים לבקש את כל החומר, בוודאי ירצו לדעת גם בידיעה מוקדמת את כל החומרים שהם יכולים לבקש ושעליהם נחקר ראש הממשלה, בעוד הפרקליטות תרצה לצמצם אותם רק לענייניו של טלנסקי", מסביר גרוס.

 

ובמצב שכזה, מה יכולים עורכי הדין לעשות? "הם יכולים לחזור לבית המשפט המחוזי ולומר שהם אינם מסוגלים לנהל את ההליך של העדות המוקדמת והם אינם ערוכים לחקירה נגדית ועל זה יכול להיות דיון במחוזי ואפילו ערעור או בג"ץ", משיב גרוס.

 

הפרופ' גרוס מסביר כי בהקשר זה, נראה כי לשון החוק עשויה להיות נתונה לפרשנות.

"יש שאלה מעניינת, כי למעשה סדר הדין הפלילי מתייחס לשאלת חומרי החקירה בנוגע לכתב אישום וזה בהחלט מעורר שאלה מעניינת האם במצב שכזה יש חובת העברת חומרי חקירה ובאיזה היקף".

 

בשולי הדברים מעיר הפרופ' גרוס כי ראש הממשלה אולמרט קיבל יחס שאחר לא היה מקבל. "הערעור על העדות המוקדמת בדרך כלל לא אפשרי, אולם הפרקליטות, המדינה, הואילה לומר כי לא תתנגד ולא תבקש לדחות את העתירה על הטעם הזה", אמר.


פורסם לראשונה 20/05/2008 23:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
הפרופ' גרוס. הפרקליטים צריכים להיערך
צילום: צביקה טישלר
אולמרט. עוד עתירה לעליון?
צילום: גיל יוחנן
טלנסקי. יעיד בקרוב
צילום: גיא אסיאג
מומלצים