שתף קטע נבחר

מחלוקת בין תמיר לביטוח לאומי: אין תשלומי הורים

לפי התוכנית שגיבשה שרת החינוך, החל משנת הלימודים תשס"ט אמור ביטוח לאומי לגבות את תשלומי ההורים. אך בדיון בכנסת טענה תמיר כי מנכ"לית המוסד לא מוכנה לאמץ את התהליך. בתגובה סירב יו"ר ועדת החינוך לאשר את התשלומים

שרת החינוך, פרופ' יולי תמיר, האשימה הבוקר (יום ד') בכנסת את המנכ"לית החדשה של הביטוח לאומי, אסתר דומיניסיני, בכך שהיא טירפדה תוכנית חלופית להעברת הגבייה של תשלומי ההורים מבתי הספר לביטוח הלאומי. תמיר אמרה את הדברים בדיון בוועדת החינוך של הכנסת, ויו"ר הוועדה, ח"כ מיכאל מלכיאור, הודיע כי בנסיבות האלה הוא לא יוכל לאשר את גביית תשלומי ההורים בבתי הספר בשנת הלימודים הבאה.

 

במסגרת ההצעה שהציגה שרת החינוך בשנה שעברה, יגבה מדי חודש המוסד לביטוח לאומי תשלום גבוה יותר מהורים עשירים (עד 1,740 שקלים בשנה) ומהורים שיש להם יותר ילדים במוסדות חינוך. מנגד, הורים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך ישלמו פחות. ממוצע התשלום מכל הורה יגדל בצורה משמעותית.

 

השרה תמיר סיפרה בדיון כי היא הנחתה את משרדה לגבש עם הביטוח הלאומי תוכנית עבודה לפי מודל של גבייה פרוגרסיבית של תשלומי ההורים לפי מבחן הכנסה, אשר לפי בדיקתם היא שיטה יותר יעילה והוגנת. בעבודה משותפת בסיוע המנכ"ל הקודם של הביטוח הלאומי, ד"ר יגאל בן שלום, הוחלט שהגבייה אכן תיעשה לפי אמות המידה של הביטוח הלאומי ומשרד החינוך יפקח עליה ויאשר מקרים חריגים.

 

שרת החינוך אמרה כי המנכ"לית החדשה של המוסד לביטוח לאומי שמה קץ לתהליך וטענה שהיא לא מוכנה לאמץ אותו כי הוא לא נראה בעיניה יעד מרכזי של עבודת המוסד.

 

תמיר הודיעה כי משרדה לא הצליח לגבש מודל חלופי טוב יותר, ולכן המליצה לוועדת החינוך לקיים דיון על הבעיה בהשתתפות שר הרווחה הממונה על הביטוח הלאומי והמנכ"לית החדשה, לאחר ששר הרווחה יצחק הרצוג נתן את חסותו לתהליך שבוטל. תמיר הדגישה כי אין מנגנון גבייה טוב יותר מהביטוח הלאומי לתשלומי ההורים, ולדבריה אם לא ניתן יהיה לגשר על חילוקי הדעות עם המוסד, מן הראוי שהכנסת תאכוף את הגבייה על הביטוח הלאומי בחקיקה.

 

יו"ר הוועדה מלכיאור אימץ את המלצת השרה ובכוונתו לפתוח בקרוב בדיונים על הנושא. הוא אמר כי במצב שנוצר הוועדה לא תוכל לאשר לבתי הספר את גביית תשלומי ההורים, מפני שהם עושים בעיניו בתחום זה "ככל העולה על רוחם".

 

ד"ר יצחק קדמן, יו"ר המועצה לשלום הילד אמר לחברי הוועדה כי תשלומי ההורים במערכת החינוך הפכו למס מעוות ורגרסיבי אשר משפיל תלמידים, הורים ומורם, גורם לסכסוכים בלתי נגמרים במערכת החינוך ונהפך לגורם מספר אחת של העמקת הפערים במערכת החינוך.

 

דובר המוסד הביטוח הלאומי אמר בתגובה לדברי שרת החינוך, כי מנכ"לית המוסד, אסתר דומיניסינקי, הבהירה לשרה כי הביטוח הלאומי עוסק בביטחון סוציאלי ולא בכל מה שאיננו קשור לכך, ויש לה סדרי עדיפויות בדאגה לביטחון הזה. עם זאת, היא מוכנה לקיים דיאלוג עם משרד החינוך כדי למצוא פתרון לגביית תשלומי ההורים.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השרה תמיר. אין חלופה טובה יותר
צילום: ירון ברנר
צילום: זום 77
דומיניסיני. "טירפדה את התוכנית"
צילום: זום 77
ח"כ מלכיאור. לא יכול לאשר
צילום: גיל יוחנן
מומלצים