שתף קטע נבחר

אושר טרומית: הראש נאשם? הממשלה מתפטרת

ברוב של 61 מול 6 אישרה המליאה - ובתוכה שישה שרים - הצעת חוק, לפיה כתב אישום על עבירה מסוג פשע יוריד ראש ממשלה מכיסאו. היוזם, אופיר פינס: אין קשר לאולמרט

בצל חקירתו של אהוד אולמרט, אומרת הכנסת "לא" לראש ממשלה שיוגש נגדו כתב אישום: היום (ד') אישרה המליאה בקריאה טרומית הצעת חוק, הקובעת כי אם יוגש נגד ראש ממשלה כתב אישום על עבירה מסוג פשע, תיפסק כהונתו בתוך כ-30 יום ולמעשה הוא ייאלץ להתפטר.

 

ההצעה, שאושרה ברוב של 61 חברי כנסת נגד שישה מתנגדים, לא זכתה לתמיכת הממשלה. עם זאת, כמה שרים הצביעו בעדה, בהם: שאול מופז, רוחמה אברהם-בלילא, מאיר שטרית, גדעון עזרא, ראלב מג'אדלה ויעקב אדרי. גם יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, הצביע בעד ההחלטה. ששת המתנגדים הם: אפרים סנה (עבודה), ישראל כץ (ליכוד), מאיר פרוש (יהדות התורה), השר רפי איתן ויצחק זיו (גמלאים) וניסים זאב (ש"ס). אולמרט לא נכח במליאת הכנסת בזמן ההצבעה.

 

הצעת החוק, שצריכה לעבור עוד כמה משוכות, ממשיכה וקובעת כי במצב בו ראש הממשלה ייאלץ להתפטר - הממשלה תחשב כמי שהתפטרה באותו מועד. הצעת החוק קובעת נורמה דומה לגבי שרים וסגני שרים, אשר כהונתם תופסק יום לאחר הגשת כתב האישום נגדם.

 

בדברי ההסבר להצעת החוק כתב היוזם, ח"כ אופיר פינס: "במצב הקיים כיום, הכנסת רשאית להעביר ראש ממשלה או שר מתפקידו רק לאחר שהורשע בעבירה שיש עמה קלון. המצב הקיים מאפשר לראש ממשלה או לשר לכהן בתפקידו למרות שהוא מואשם בעבירות פליליות, דבר שעשוי לפגוע בשלטון החוק בישראל".

 

פינס הסביר במליאה כי "הצעת החוק לא קשורה לאולמרט. העלתי אותה היום לא בגלל חקירות ראש הממשלה, אלא בגלל הודעת אולמרט. הוא הודיע שאם יוגש נגדו כתב אישום הוא יתפטר. הצעת החוק הזו ראויה, כל הכנסת יודעת שראש ממשלה שיש לו כתב אישום על עבירות מסוג פשע לא יכול לכהן - ואת מה שמובן לכולנו הגיע הזמן שגם נחוקק".

 

בשם הממשלה השיב שר המשפטים, דניאל פרידמן: "בוודאי שלא יהיה זה נכון לקבוע בחוק היסוד תוצאה אוטומטית של הפסקת כהונתו של ראש ממשלה בשל הגשת כתב אישום בלבד, באופן שהיועץ המשפטי לממשלה בהחלטתו להגיש כתב אישום יביא לחילופי שלטון. אין בכך כדי להביע עמדה בדבר הנורמה הציבורית הראויה. הדרך ההולמת במקרה של הגשת כתב אישום נגד ראש הממשלה עשויה להיות נטילת אחריות אישית על-ידי ראש הממשלה במקרה המתאים, או הצבעת אי אמון של הכנסת בממשלה, תוך לקיחה בחשבון של מכלול השיקולים הציבוריים".

 

בשנים האחרונות, פרט לאולמרט, נחקרו גם ראשי הממשלה אריאל שרון, בנימין נתניהו ואהוד ברק - נגד שלושתם לא הוגשו כתבי אישום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פינס. עם אישום לא יכולים לכהן
צילום: דודי ועקנין
השר מופז. תמך בהצעה
צילום: עופר עמרם
אולמרט. לא נכח בהצבעה
צילום: AP
מומלצים